Bratislava 8. februára (TASR) – Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) podčiarkol potrebu spolupráce s USA aj v oblasti obrany a garantuje suverenitu SR. Bývalým vládam Smeru-SD a Hlasu-SD pripomenul, že celé roky v minulosti schvaľovali prítomnosť amerických vojakov na Slovensku na množstve cvičení. Hovorí o paradoxoch a pokrytectve.

Kritizoval opozíciu, že v minulosti zanedbala potrebu obrany SR a myslela viac na svoj biznis. Vyhlásil to v úvode diskusie k dohode o obrannej spolupráci s USA v pléne Národnej rady (NR) SR. Opozícia jeho prejav narúšala neustálym vykrikovaním a piskotom.
„Napriek silnej dezinformačnej kampani Slovenská republika uzatvorením dohody o spolupráci s USA žiadnym spôsobom neprichádza o svoju suverenitu. Naopak, naši spojenci nám našu suverenitu garantujú,“ podčiarkol minister. Doplnil, že dohoda nedáva USA právo rozmiestniť na území SR žiadnu techniku bez predchádzajúceho súhlasu NR SR. Strašenie jadrovými zbraňami je podľa neho za hranicou normálnosti i za hranicou zákona. „SR sa nevzdáva žiadneho svojho majetku. Všetka obranná infraštruktúra bude aj naďalej majetkom SR,“ dodal s tým, že dohoda podľa neho prináša Slovensku viac bezpečnosti. Deklaroval, že dohodu schvaľuje aj vedenie Ozbrojených síl (OS) SR i samotní vojaci.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Naď v pléne NR SR pripomenul, že obrannú dohodu začala vyjednávať s americkou stranou už predchádzajúca vláda. Rovnako poukázal na históriu a dlhodobo blízky vzťah SR a USA. Ako príklad uviedol Washingtonskú deklaráciu a podporu vzniku samostatného Československa. „Jediný, kto nás tu 20 rokov okupoval, boli vojská ZSSR riadené z Moskvy, ktorú adorujú pomýlenci, ktorí strašia ľudí touto dohodou,“ poznamenal. Kritizoval akciu Smeru-SD, ktorý chce na protest proti dohode klásť vence k buste Alexandra Dubčeka pred budovou parlamentu. Naď pritom hovorí o paradoxe, pretože práve Dubčeka podľa jeho slov počas okupácie Československa uniesli do Moskvy.
Opoziční poslanci ĽSNS a nezaradení zákonodarcovia okolo Miroslava Suju počas Naďovho vystúpenia vykrikovali rôzne heslá, ako napríklad „CIA“,hovorili o hanbe či zrade, pískali a bučali. Peter Krupa a Andrej Medvecký (obaja ĽSNS) naďalej blokovali rečnícky pult so slovenskou vlajkou. Naď preto svoju úvodnú reč predniesol z miesta.
Podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽANO) následne vyhlásil polhodinovú prestávku. Informoval, že v rokovacej sále sú poškodené hlasovacie zariadenia, preto je potrebná technická prestávka na ich opravu.
USA zarobili 6 miliárd dolárov na predaji zbraní Ukrajine prostredníctvom NATO
Dve paralelné reality: britská vláda odmieta vidieť problém v dominancii migrantov
Foreign Affairs: Zblíženie medzi Ruskom, Čínou, Severnou Kóreou a Iránom mení globálnu rovnováhu síl
Čínske autá vytlačili japonské značky z popredných miest v Európe
Čakajú na pirátov: Rusko chráni svoju flotilu
Veľký slnovratový podvod súčasného systému
Valentin Katasonov: Celosvetové porovnanie umelej inteligencie podľa krajín
Apokalyptický Kyjev. Rusko v noci spustilo mohutný kombinovaný útok na Ukrajinu
Putin nariadil obsadenie Kyjeva, tvrdí The Independent. Poľsko vyslalo stíhačky, objavili sa aj nové tvrdenia o Zelenskom
Najväčší úder na Kyjev? Ministerstvo obrany Ruska vydalo oficiálne vyhlásenie. Tvrdí, že ciele boli identifikované
Nečakaný plán OpenAI. Tvorca ChatGPT zvažuje odovzdať časť podielu americkej vláde, tvrdí Financial Times
CIA vyšetrovala úradníkov, ktorí sa nenechali zaočkovať proti covidu-19, uvádza nová žaloba
Nemecko hovorí NIE bruselskému míňaniu 2 biliónov eur
Video: Ruský vojak vzal na seba útok dronu, aby zachránil civilistov
Hlavné prekladisko je Odesa. Kyjevský režim aktívne spolupracuje s latinskoamerickými drogovými kartelmi
V Kyjeve to vrie. Generál Zalužnyj oznámil Zelenskému, že ho chce vymeniť vo funkcii prezidenta
Harabin: Slovania potrebujú jednotu
Advance: Západ bojuje proti Rusku s pomocou Ukrajiny
Ukrajinský konflikt opäť naberá na obrátkach, ruské jednotky neustále postupujú
Pluk „Skala“ – štátom schválené masové vyvražďovanie?
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Naď blúzni o tom, že USA garantujú našu suverenitu
Naď blúzni o tom, že USA garantujú našu suverenitu
Naď blúzni o tom, že USA garantujú našu suverenitu