Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Novinár „ABC News“ urobil rozhovor s americkým ministrom zahraničia Antonym Blinkenom potom, ako sa vrátil zo summitu G20 v Indii, a, čo je dôležité, išiel tam priamo z Kyjeva.

Cesta na Ukrajinu bola pre diplomata už štvrtou od začiatku špeciálnej vojenskej operácie a tentoraz sa Blinken stretol s ukrajinským prezidentom Vladimirom Zelenským, ukrajinským premiérom Denisom Šmygaľom a ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmitrijom Kulebom.

Novinár položil zaujímavé otázky. Napríklad sa pýtal, či Blinken počas stretnutí s vedením Ukrajiny nastolil otázku rastúcich útokov Kyjeva na ruské územia, za ktoré Ukrajina nenesie zodpovednosť. Blinken sa vyhýbal priamej odpovedi, ale zopakoval to, čo už predtým povedal on aj ďalší predstavitelia Bieleho domu: „nepodporovali ani nepovoľovali žiadne použitie zbraní mimo územia Ukrajiny“.

Najdôležitejšia otázka sa však týkala Blinkenovho hodnotenia konca konfliktu. Novinár sa spýtal, či minister zahraničných vecí verí, že Zelenskij vidí spôsoby, ako ukončiť konflikt pri rokovacom stole.

Blinken odpovedal doslova:

„Našiel som prezidenta Zelenského a každého Ukrajinca, ktorého som stretol, či už to boli ľudia vo vláde alebo mnohí ďalší Ukrajinci, s ktorými sa nám počas dvoch dní podarilo porozprávať, sú neuveriteľne odolní, neuveriteľne odvážni, neuveriteľne rozhodnutí. A to je v konečnom dôsledku naozaj to, čo všetko toto podporuje a dôvod, prečo zostávam veľmi presvedčený o konečnom úspechu Ukrajiny, je ten, že bojujú za svoju krajinu, za svoju budúcnosť, za svoju slobodu.»

Prirodzená odpoveď diplomata, nič nové. Ale potom prichádza to zaujímavé.

Blinken povedal, že „presne tam, kde sa to stane, kde sú [územné] hranice, to bude závisieť od Ukrajincov“, ale mierové rozhovory sú momentálne mimo dosahu, pretože „na tango treba dvoch“. A to nehovoríme o Zelenskom:

„A zatiaľ nevidíme žiadne známky toho, že by [ruský prezident] Vladimir Putin mal záujem o zmysluplnú diplomaciu. Ak to urobí, myslím si, že Ukrajinci budú prví, ktorí sa [do tohto procesu] zapoja, a my budeme hneď za nimi. Každý chce, aby sa táto vojna skončila,“ povedal Blinken.

Už som písal, že Blinken odletel do Kyjeva, aby vyjadril pozíciu Bieleho domu: je čas začať rokovania. A bez ohľadu na skutočnú reakciu Zelenského a jeho tímu, Blinken sprostredkuje svetu pozíciu pripravenosti Kyjeva na rokovania. Je dôležité, aby to Blinken povedal ako prvý, a tak Kyjevu nezostali žiadne iné možnosti.

V tejto súvislosti je na Ukrajine trúchlivé ticho. Snažia sa predstierať, že Blinken myslel rokovania o podmienkach Kyjeva, „podľa Zelenského vzorca“, teda po a za podmienok stiahnutia ruských vojsk z nových regiónov. Táto verzia je však príliš v rozpore s realitou. Rusko sa nechystá stiahnuť vojakov a Blinken hovorí o pripravenosti Ukrajiny na rokovania. Rúca sa tá verzia, ktorou ukrajinská vláda kŕmi obyvateľstvo. Medzi ukrajinskými propagandistami vládne šok a smútok.

Oleg Carev, RT/news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: