Slovanské Noviny

15. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pri kontakte s migrantmi je dôležité vyhnúť sa stereotypom na základe ich vzhľadu, národnosti alebo náboženstva. A to aj napriek tomu, že ľudia môžu z ich prítomnosti v našej krajine pociťovať obavy.

Pre TASR to uviedla sociálna psychologička z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied Barbara Lášticová.

Dodala, že predsudky veľakrát spúšťajú pocit ohrozenia a následne aj prípadné skratové konanie. Podľa nej si treba uvedomiť, že tak ako ku každému človeku, aj k migrantom je dôležité pristupovať individuálne. Spresnila, že netreba zovšeobecňovať na základe ich príslušnosti k nejakej skupine. „Bez ohľadu na svoj právny status majú základné ľudské práva vrátane práva na bezpečnosť a ľudskú dôstojnosť,“ vysvetlila s tým, že pocity ohrozenia však veľakrát nevyplývajú z reality, ale z toho, ako ju spoločnosť subjektívne vníma.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Psychologička tvrdí, že mnohí ľudia môžu z kontaktu s cudzincami cítiť ohrozenie. Je to hlavne vtedy, ak sa pohybujú vo väčších skupinách. „A to i napriek tomu, že štát ubezpečuje, že zatiaľ v tejto súvislosti nemajú evidovaný žiadny trestný čin ani priestupok,“ povedala. Podľa nej sa treba vžiť do kože migrantov a snažiť sa pochopiť dôvody odchodu z ich krajiny. Týka sa to aj problémov, ktorým čelia. „Mnohí totiž utekajú z ťažkých situácií, ako je vojnový konflikt, a hľadajú lepšie príležitosti pre seba a svoje rodiny,“ objasnila.

Doplnila, že tak ako pri každej komunikácii s neznámymi ľuďmi je potrebné usilovať sa o pozitívne interakcie. „Úsmev, kývnutie hlavou alebo pozdrav môžu výrazne podporiť pocit prijatia,“ konštatovala. Ak sa zdá, že je niekto v núdzi alebo potrebuje pomoc, treba ho nasmerovať na miestny úrad alebo príslušné inštitúcie. „Keď sa deje niečo, čo ľudia vnímajú ako narušenie verejného poriadku v ich obci, nemali by konať impulzívne a brať spravodlivosť do svojich rúk. Obrátiť sa majú na príslušné orgány,“ priblížila.

Lášticová reagovala, že ak má niekto obavy alebo prežíva v súvislosti s prítomnosťou nelegálnych migrantov v meste úzkosť, môže vyhľadať podporu odborníkov na duševné zdravie. V prvom rade by sa však mal podľa nej porozprávať s blízkymi osobami.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.