Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Financovanie vybraných miest v neštátnych akreditovaných centrách pre deti a rodiny (CDR) sa od augusta 2024 výrazne zvýši. 

Vyplýva to z novely zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, za ktorú dnes hlasovalo 136 poslancov Národnej rady SR. Maximálna výška príspevku na jedno miesto sa navýši o 40 percent, čo predstavuje mesačne o 800 eur viac na dieťa. Tento krok je nevyhnutný pre zabezpečenie špecializovanej a vysoko odbornej starostlivosti pre deti s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré takúto starostlivosť potrebujú.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vysoké nároky na odbornosť

Zdravotný stav detí, ktoré sú do týchto centier umiestnené na základe rozhodnutia súdu, si vyžaduje vysoko špecializovanú a 24-hodinovú odbornú starostlivosť. V takýchto skupinách sú umiestňované deti, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, vrátane ošetrovateľskej starostlivosti poskytovanej výlučne v pobytovom režime, napríklad pri vážnych duševných poruchách, rôznych znevýhodneniach a iných diagnózach. S tým súvisia vysoké nároky na odbornosť a počet personálu, ako aj zvýšené nároky na zabezpečenie všetkých potrieb detí akými sú napr. špecialisti, rehabilitácie či liečenia. Na Slovensku je takáto vysokošpecializovaná starostlivosť v centrách poskytovaná cca 500 deťom, o ktoré sa z rôznych dôvodov nemôžu starať ich rodičia. Aktuálne ju poskytujú len dve z 31 neštátnych akreditovaných CDR.

Doteraz na túto požiadavku štát nereflektoval

„Akreditované centrá dlhé roky žiadali o navýšenie príspevku a doteraz na túto požiadavku štát nereflektoval. V nich umiestnené deti nemôžu z rôznych dôvodov vyrastať vo svojich rodinách či náhradných rodinách, pre svoje vážne zdravotné problémy však potrebujú 24-hodinovú vysoko odbornú ošetrovateľskú starostlivosť. Ľudia, ktorí sa o tieto deti starajú, si preto zaslúžia pozornosť štátu, pretože je to obrovská služba nielen pre tieto deti, ale aj pre spoločnosť ako celku. Som rád, že dnes vďaka schválenej novele zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele budeme môcť už od augusta reagovať na zvýšené finančné nároky na zabezpečenie potrieb detí. Príspevok môže byť vyšší až o 828 eur mesačne, pričom tieto finančné prostriedky pôjdu z kapitoly ministerstva práce,“ zdôraznil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Pre rok 2024 je maximálna suma finančného príspevku na miesto v neštátnom akreditovanom CDR stanovená na 24 852 eur. Schválená novela zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele (č. 305/2005 Z.z) však od 1. augusta zvýši tento príspevok pre miesta v špecializovaných skupinách pre deti so zdravotným znevýhodnením, čím sa celková suma pre tieto miesta navýši na takmer 100-tisíc eur.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Neštátne akreditované centrá fungujú popri tzv. štátnych centrách s pobytovou formou starostlivosti, ktoré zriaďuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Tieto centrá poskytujú starostlivosť v rôznych organizačných jednotkách, ako sú profesionálne náhradné rodiny a skupiny, z ktorých niektoré sú špecializované na rôznorodé potreby detí. Na Slovensku je celková kapacita miest na zabezpečenie súdneho rozhodnutia 4 789 miest, pričom v akreditovaných (neštátnych) centrách je to 1 021 miest.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.