Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na snímke uprostred minister minister školstva Tomáš Drucker, vpravo predseda NR SR Peter Pellegrini a vľavo ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (všetci Hlas-SD) počas tlačovej konferencie ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu k navýšeniu počtu študentov lekárskych fakúlt 17. januára 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Slovensko čelí výzve v náraste nových technológií, v priblížení sa najvyspelejším krajinám a v otázke ďalšej konkurencieschopnosti. Do úvahy je pritom potrebné brať predovšetkým nepriaznivý demografický vývoj.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR preto pokračuje v naštartovaných zmenách počnúc materskými školami (MŠ) až po vysoké školy (VŠ). Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) to uviedol v rámci konferencie Jarná Itapa.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„V nasledujúcich dekádach nám bude chýbať obrovské množstvo ekonomicky aktívnych ľudí. Okrem toho nám bude chýbať aj dostatok kvalifikovaných pracovníkov na to, aby sme dokázali ponúknuť investorom v nových oblastiach, v nových technológiách dostatok kvalifikovanej pracovnej sily,“ upozornil minister.

Slovensko podľa neho musí začať už počas predprimárneho vzdelávania s najmladšími a dokázať ich pripraviť na život plný zmien a dynamiky. Pripomenul aj kurikulárnu reformu na základných školách, ktorá má okrem iného za cieľ naučiť deti kriticky myslieť, pracovať s dátami či podporovať u nich viac zvedavosť.

Zmena v strednom odbornom školstve má za cieľ, aby na Slovensku boli koncentrovanejšie väčšie celky stredných škôl, ktoré dokážu nadväzovať kvalitné partnerstvá so zamestnávateľmi a s vysokými školami. Budúcim absolventom sa tak podľa ministra poskytne viac odbornosti, ktorú budú vedieť zúročiť na trhu práce.

Možnosť, ako zarobiť dodatočné peniaze

Ako podotkol, výkonnostné zmluvy zavádzajúce sa na VŠ im majú umožniť zarobiť dodatočné peniaze, pokiaľ budú spĺňať isté kritériá. Momentálne podľa jeho slov rezort školstva pripravuje aj zmenu vysokoškolského zákona a ďalšie. „Chceme prestať podporovať istú vysokoškolskú turistiku, aby sme negenerovali zbytočne kvalifikácie, ktoré sa nevedia uplatniť na trhu práce, len preto, lebo s nimi spája zákon možnosť získať lepší plat alebo obsadiť nejakú riadiacu pozíciu,“ dodal.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.