Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Katastrofálne rozhodovanie sudcov NS SR“

Susko podá disciplinárne návrhy na sudcov Najvyššieho súdu. Kaliňák hovorí o deformovaní spravodlivosti

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD) avizoval podanie disciplinárnych návrhov v súvislosti s „aktivistickou“ činnosťou senátu 5T Najvyššieho súdu SR.

Dôvodom majú byť opakované porušovania práv, ktoré senátu vytkol Ústavný súd SR a minulý týždeň aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) informoval na utorkovej tlačovej konferencii aj o trestných oznámeniach.

Dôvodom na preliatie poslednej kvapky trpezlivosti bolo podľa Kaliňáka aj niekoľko desiatok rozhodnutí Ústavného súdu o porušovaní ľudských práv na Slovensku z dôvodu chybných justičných rozhodnutí. Spúšťačom na rázne konanie koalície mala byť aj „európska facka“ od ESĽP a pokuta 20-tisíc eur, ktoré musí Slovenská republika zaplatiť.

Katastrofálne rozhodovanie sudcov NS SR

Vláda sa rozhodla konať, pretože podľa Kaliňáka na Najvyššom súde RS nemáme sudcov, ale politických aktivistov, ktorí sa samostatne rozhodujú, aby niektorí ľudia sedeli vo väzbe.

Spýtal sa, či v 21.storočí môžu sudcovia konať svojvoľne, čo nám vytkol aj európsky súd. Kaliňák je presvedčený, že ide o potvrdenie zneužívania trestného práva a aj ústavy, na čo už v minulosti poukazovali.

Kaliňák by aspoň raz chcel počuť ospravedlnenie od sudcov NS za ich konanie za ostatné štyri roky.

“Podáme disciplinárne návrhy, ako aj ďalšie právne kroky na vyvodenie zodpovednosti,” priblížil Susko. Aj on poukázal na rozhodnutia najvyšších súdnych autorít o porušení základných ľudských práv a slobôd senátom 5T NS SR. Napríklad na minulotýždňové rozhodnutie ESĽP, ktorý konštatoval porušenie práv sťažovateľky pri rozhodnutí o trvaní väzby.

Deformovanie spravodlivosti

Kaliňák hovoril o deformovaní spravodlivosti na Slovensku, svojvoľných rozhodnutiach a sudcovskom aktivizme. Kritizoval aj vedenie Najvyšieho súdu, ktoré nepristúpilo k žiadnej aktivite voči senátu a najmä sudcovi Jurajovi Klimentovi.

Informoval, že na sudcu podali trestné oznámenie. Avizoval podanie trestných oznámení aj na ďalších ústavných činiteľov – na bývalého predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka či exministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.