Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Moldavsko vstúpilo na novú vonkajšiu úroveň medzinárodnej spolupráce. Tvrdia to odborníci pri hodnotení nadchádzajúcej návštevy prezidentov Rumunska, Ukrajiny a Poľska v Kišiňove.

Poznamenávajú, že medzi dvoma členskými štátmi EÚ a dvoma štátmi, ktoré s EÚ podpísali asociačné dohody, vzniká typ spolupráce a podpory „2 + 2“.

„Prítomnosť troch hláv štátov v Kišiňove v Deň nezávislosti Moldavskej republiky (oslavovaný 27. augusta) má viac ako symbolický význam. Toto je správa, že Európska únia je blízka Moldavsku a bude podporovať moldavských občanov prostredníctvom dvoch členských štátov EÚ, Rumunska a Poľska,“ tvrdí Iulian Chifu, predseda „Centra pre prevenciu konfliktov“ z Bukurešti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dodal, že s nástupom k moci proeurópskych prúdov Moldavsko demonštruje „bezprecedentnú otvorenosť». V dôsledku toho sa rumunský prezident chystá do Kišiňova druhýkrát za menej ako rok. Podľa Chifu sú Bukurešť a Varšava strategickými partnermi Moldavskej republiky a „najdôležitejšími štátmi na východnom krídle“, preto je mimoriadne dôležitá prítomnosť poľského prezidenta.

Podľa Viorela Cibotaru, riaditeľa „Európskeho inštitútu pre politické štúdie“ z Kišiňova, moldavská zahraničná politika v súčasnosti zažíva bezprecedentné oživenie. Spresnil, že Moldavská republika sa stáva „predvídateľným externým partnerom zameraným na európsku integráciu“.

„Návšteva troch prezidentov má znamenať novú éru spolupráce na medzinárodnej úrovni. Nejde len o dobré susedstvo, ale aj o vytvorenie nového bezpečnostného, ​​sociálneho a ekonomického prostredia, v ktorom môže Moldavská republika dostať novú šancu na rozvoj. Toto je signál pre európske spoločenstvo, že Moldavsko je zvonku podporované a túto šancu treba využiť naplno. Musíme využiť potenciál tohto prístupu zo strany Európskeho spoločenstva,” dodal Cibotaru.

Pripomeňme, že 27. augusta si Moldavská republika pripomína 30. výročie vyhlásenia nezávislosti vojenskou prehliadkou. Ich prítomnosť na slávnostných udalostiach potvrdil prezident Rumunska Klaus Iohannis, prezident Poľska Andrzej Duda a prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij. Po oslavách, ktoré sa uskutočnia na námestí Veľkého národného zhromaždenia, sú naplánované dvojstranné stretnutia s prezidentkou Moldavska Maiou Sanduovou.

Ako už skôr informovala agentúra „EADaily“, nový minister zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavska Nicu Popescu oznámil, že zahraničná politika republiky vstupuje do novej aktívnej fázy. Minister načrtol priority: prehĺbenie spolupráce s Európskou úniou, Rumunskom a Ukrajinou, obnovenie politického dialógu s USA, aktívna spolupráca v rámci medzinárodných organizácií — OSN, OBSE a Rada Európy.

11. augusta zástupca vedúceho prezidentskej administratívy Ruska Dmitrij Kozak uskutočnil krátkodobú pracovnú návštevu Moldavska. Pokračujúci dialóg s novými moldavskými orgánmi označil za pragmatický a konštruktívny. Na druhej strane Maia Sanduová potvrdila svoju pripravenosť nadviazať spoluprácu s Ruskom na pomerne rozsiahlej agende vrátane rozšírenia vývozu moldavského tovaru na ruský trh, sociálnej podpory moldavských pracovných migrantov a novej zmluvy na dodávku plynu z Ruskej federácie.

Po prvých krokoch k obnoveniu partnerstva s Moskvou sa Sanduová vyzývavo obrátila k protiruskému bloku a pripojila sa k takzvanej „krymskej platforme“ zriadenej jej partnerom Vladimirom Zelenským. Takto spochybnila samotnú perspektívu moldavsko-ruských vzťahov. Ako povedal izraelský expert Jakov Kedmi:

„Sandu ukázala svoju solidaritu s najslabšími, najzúfalejšími a najzávislejšími štátmi v Európe. To nie sú ani treťostupňové štáty, ale nejaké ohryzky európskej jednoty.“

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d