Slovanské Noviny

12. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker (HLAS-SD) počas tlačovej konferencie na tému: Nedostatok zdravotníkov - spoločný návrh riešenia 20. novembra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Rezort školstva sa kontinuálne venuje prepojeniu vzdelávacieho systému s potrebami trhu práce na stredných odborných školách. V rámci Programu Slovensko tak prostredníctvom fondov EÚ podporuje projekty Banskobystrického a Prešovského samosprávneho kraja.

„Ide o projekty, ktoré vychádzajú z regionálnych potrieb a nadväzujú na aktivity krajov realizované aj s podporou rezortu školstva do konca roka 2023,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker. V rámci Banskobystrického kraja je to podpora projektov v celkovej sume 9 882 332,14 eur.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zvýši počet absolventov stredných odborných škôl

Národný projekt vytvorí na vybraných stredných školách v tomto kraji podmienky na rozvoj a modernizáciu stredoškolského vzdelávania, s cieľom zvýšiť počet absolventov stredných odborných škôl, ktorí vyštudujú kvalitné odbory dopytované trhom práce v regióne a ktorí budú vybavení prenositeľnými zručnosťami ako kritické myslenie, čitateľská, finančná, digitálna, matematická gramotnosť a mäkkými zručnosťami ako tímová práca či flexibilita.

Projekt prispeje k skvalitneniu výučby

Prostredníctvom zavedenia inkluzívnej kultúry na školách, podpory marketingových aktivít, inovácie školských vzdelávacích programov, rozšírenej spolupráce so zamestnávateľmi vrátane duálneho vzdelávania, profesijného rozvoja pedagogických a odborných zamestnancov, tak projekt prispeje k skvalitneniu výučby odborov a zvýšeniu počtu žiakov prvých ročníkov v odboroch žiadaných na trhu práce, zníženiu predčasného ukončovania školskej dochádzky a vytvoreniu bezpečného a spolupracujúceho priestoru pre žiakov aj zamestnancov.

Projekt celkovo podporí 400 zamestnaných osôb a 3 800 detí

Súčasne projekt zabezpečí nadväznosť kurikulárnej reformy základných škôl zameranej na zručnosti aj na stredných školách v kraji. Cieľovými skupinami projektu sú žiaci základných a stredných škôl, pedagogickí a odborní zamestnanci, ako aj zamestnanci štátnej správy a samosprávy. Očakávame, že projekt celkovo podporí 400 zamestnaných osôb a 3 800 detí a mladých ľudí vo veku do 29 rokov, ktorí sú neaktívni. Zapojených bude 11 stredných odborných škôl z Banskobystrického samosprávneho kraja.

Ujasniť si ciele

Ako výsledok aktivít tohto národného projektu sa tak napríklad očakáva nárast záujmu žiakov o štúdium na SOŠ aj zo sociálne a inak znevýhodneného prostredia, lepšia možnosť pre žiaka ujasniť si ciele vlastnej kariéry a porozumieť trhu práce či zvýšený záujem zamestnávateľov a žiakov o vstup do duálneho vzdelávania a mnoho ďalších.

Zapojenie zamestnávateľov do tvorby a inovácie obsahu vzdelávania

V Prešovskom samosprávnom kraji je projekt podporený v celkovej sume 6 545 590,44 eur. Jeho cieľom je zvýšenie kvality odborného vzdelávania a prípravy, prepojením vzdelávacieho systému s potrebami trhu práce a zapojením zamestnávateľov do tvorby a inovácie obsahu vzdelávania. Ďalej aj rozvíjanie profesionálnych zručností a kompetencií pedagogických zamestnancov a podpora inkluzívneho prostredia v školách, za účelom znížiť nesúlad medzi zručnosťami absolventov stredných škôl a požiadavkami trhu práce. Prostredníctvom činnosti regionálnej platformy v oblasti školských politík, prepojenej s trhom práce, inovácií školských vzdelávacích programov a vzdelávania pedagogických zamestnancov, sa projekt zameriava na kvalitu odborného vzdelávania v Prešovskom samosprávnom kraji a zvýšenie uplatniteľnosti absolventov stredných škôl na trhu práce.

Zručnosti a kompetencie žiakov

Projekt rozvíja zručnosti a kompetencie žiakov stredných škôl vo väzbe na potreby zamestnávateľov, podporuje profesijný rast pedagogických zamestnancov, čím zvyšuje účinnosť vzdelávania na stredných odborných školách. Cieľovými skupinami projektu sú žiaci stredných škôl a pedagogickí a odborní zamestnanci. Očakáva sa, že projekt celkovo podporí 300 zamestnaných osôb a 2 850 detí a mladých ľudí vo veku do 29 rokov, ktorí sú neaktívni. Zapojených bude 10 stredných odborných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

Vytvorenie piatich programov inovačného vzdelávania

Očakáva sa napríklad vytvorenie piatich programov inovačného vzdelávania (podpora inovácie školských vzdelávacích programov, tvorba inovačných výstupov, digitalizácia, mentoring a tútoring a podpora manažérskych zručností vedenia školy).

Aktivity podporované rezortom školstva

Popri aktivitách podporovaných rezortom školstva z Európskeho sociálneho fondu, dostanú školy v týchto krajoch do konca roka 2027 aj investičnú podporu z Programu Slovensko, čím sa zabezpečí komplexný rozvoj odborného vzdelávania a prípravy v rámci iniciatívy Catching up regions.

Iniciatíva Catching-Up Regions je iniciatívou Európskej komisie, Svetovej banky a členských štátov EÚ na pomoc dobiehajúcim regiónom – na podporu rastu, inovácií, odstránenie prekážok pre lepšie využívanie európskych fondov a na zvýšenie prínosu týchto investícií.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d