Slovanské Noviny

4. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš splnil ďalší záväzok.

Podpísal rozhodnutie, ktorým sa historicky po prvýkrát navýši dotácia na podporu rekondičných aktivít, a to až dvojnásobne. Celková suma dosiahne 1,4 milióna Eur, ktorú využije 14 000 seniorov na tzv. rekondičné pobyty.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rekondičné pobyty

Šéf rezortu práce Erik Tomáš dnes podpísal rozhodnutie, ktorým sa navýši suma na rekondičné pobyty o dvojnásobok. Ako uviedol:

„Týmto naša pomoc nekončí. Sme pripravení hľadať aj ďalšie finančné zdroje
na tento veľmi obľúbený program.“

Rekreáciu v zazmluvnených zariadeniach bude môcť využiť 14 tisíc seniorov. Ich počet však nie je konečný. Rezort práce bude naďalej hľadať také riešenia, aby sa počet prijímateľov do budúcna ešte navýšil.

Starobní dôchodcovia

Nárok na príspevok majú však len starobní dôchodcovia. Hlavnou podmienkou, ktorú musia splniť je, aby neboli zárobkovo činní. Sumu 1,4 milióna Eur si prerozdelia organizácie, ktoré rezort práce zazmluvnil ešte v roku 2023.

Konkrétne sa jedná o Konfederáciu odborových zväzov SR, Odborový zväz potravinárov a Jednotu dôchodcov na Slovensku.

V praxi

Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš priblížil, ako to bude v praxi prebiehať: „Získanie príspevku bude pre seniorov jednoduché. Organizácie ako kúpele, hotely a iné rekreačné zariadenia, v ktorých dôchodcovia môže absolvovať rekreačný pobyt, sú zverejnené na stránkach zazmluvnených partnerov.

Dôchodcovia o príspevok priamo nežiadajú. Vyberú si z ponúkaných zazmluvnených pobytov, ktorý je už zľavnený o 100 Eur v cenníkovej cene.“

Jedná sa o tzv. mimosezónne pobyty v trvaní v priemere 5 dní, ktoré budú zamerané na rekondíciu. Ich cieľom je posilniť zdravotný stav a budovať spoločenskú integráciu seniorov.

JDS

Predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian dodal: „Chcem sa veľmi pekne poďakovať ministrovi práce. Tieto pobyty sú obľúbené medzi seniormi. Môžu ich využívať ako členovia, tak aj nečlenovia Jednoty dôchodcov Slovenska. Procedúry, ktoré sú súčasťou pobytového balíka sú zamerané na skvalitnenie ich jesene života.“


Celková finančná alokácia rekondičných pobytov je financovaná z vlastných zdrojov rezortu práce.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d