Slovanské Noviny

4. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) pomáha chrániť slovenské kultúrno-historické dedičstvo už 31 rokov.

Pripomenul to šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti výročia zaradenia SR do tejto organizácie. Slovensko sa stalo jej členom 9. februára 1993. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Významná ochrana

Upozornil napríklad na úspešné pôsobenie SR priamo vo Výkonnej rade UNESCO a v mnohých ďalších podporných medzivládnych orgánoch UNESCO.

„Vďaka nášmu členstvu získavame významný rozmer medzinárodnej ochrany, uznania a zároveň podpory zachovania slovenského kultúrneho, prírodného a nehmotného dedičstva pre ďalšie generácie,“ skonštatoval Blanár.

Jedným z poslaní UNESCO je vytváranie Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov. Zahŕňa viac ako tisíc lokalít, medzi ktorými je aj šesť kultúrnych a dve prírodné lokality na území Slovenskej republiky.

Zoznamy

Do zoznamu bol zapísaný Spišský hrad s okolím, Banská Štiavnica a Vlkolínec (1993), Bardejov (2000), drevené chrámy Karpatského oblúka (2008), Levoča (2009) a tiež Rímsky vojenský tábor Gerulata v Rusovciach a Rímsky vojenský tábor Kelemantia v Iži pri Komárne (2021).

Slovenskými prírodnými pamiatkami zapísanými do zoznamu sú Jaskyne Aggteleckého krasu a Slovenského krasu a Karpatské bukové pralesy. Na Reprezentatívnom zozname nehmotného dedičstva je zároveň zapísaných deväť slovenských prvkov, konkrétne Fujara, Terchovská muzika, Gajdošská kultúra, Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách, Horehronský viachlasný spev, Modrotlač, Drotárstvo, Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva a Tradície spojené s chovom koní plemena Lipican.

Priority

UNESCO v súčasnosti združuje 194 členských krajín. Priority a program na Slovensku presadzuje a rozvíja Slovenská komisia pre UNESCO, poradný orgán vlády SR. V Paríži pôsobí Stála delegácia SR pri UNESCO.

Slovenská republika patrila v roku 1945 v rámci bývalého Československa medzi zakladajúce štáty UNESCO.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d