Slovanské Noviny

7. júna 2023

K porozumeniu Čelovekom

Francúzsko vo štvrtok zažilo deviaty deň celoštátnych protestov proti zmenám v dôchodkovom systéme. Počas protestov, v rámci ktorých vyšlo do ulíc podľa vyjadrení francúzskej vlády takmer 1,1 milióna ľudí. Podľa odborárov vyšlo do ulíc 3,5 milióna ľudí. Hnev obyvateľov Francúzska vzrástol po tom, čo prezident Emmanuel Macron v stredu zopakoval, že dôchodková reforma je nevyhnutná, pričom zmeny v dôchodkovom systéme podľa neho musia “vstúpiť do platnosti do konca roka”. Macron tiež vyhlásil, že je pripravený akceptovať aj fakt, že pre dôchodkovú reformu stratí popularitu. Podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného v nedeľu Macronov osobný rating klesol na 28 percent, čo je najmenej od protestov hnutia tzv. žltých viest v rokoch 2018 – 19.

Francúzske odbory vo štvrtok pokračovali v štrajkoch proti nepopulárnej dôchodkovej reforme, ktorú presadil prezident Emmanuel Macron. Nepracujú rafinérie a narušená je aj hromadná doprava.

Narušené zásobovanie z rafinérií môže spôsobiť nedostatok paliva pre lietadlá na parížskych letiskách. To by zvýšilo množstvo problémov vo Francúzsku, pretože napríklad v Paríži sa pre štrajk smetiarov hromadia odpadky. Už teraz v uliciach hnijú tisíce ton odpadkov a smetiari chcú štrajkovať až do pondelka.

Otázky viseli aj nad štátnou návštevou britského kráľa Karola III. Podľa britskej vlády sa však nič nezmenilo – kráľ s manželkou majú byť vo Francúzsku od nedele do stredy a odtiaľ odcestujú do Nemecka.

Macron v stredu v naživo vysielanom televíznom interview povedal, že reforma je “vo všeobecnom záujme krajiny”.

“Čím dlhšie budeme čakať, tým väčší bude (deficit). Táto reforma je nevyhnutná. Nerobí ma to šťastným, tiež by som bol radšej, keby som to nerobil,” uviedol Macron v televíznom rozhovore.

“Táto reforma nie je žiaden luxus alebo zábava, je to nevyhnutnosť,” cituje Macrona agentúra AP.

Ako dôsledok prijatia reformy, ktorá napríklad zvyšuje dôchodkový vek zo 62 na 64 rokov, je Macron pripravený akceptovať neobľúbenosť. “Ak si mám vybrať medzi prieskumami verejnej mienky a celkovými záujmami tejto krajiny, vyberám si záujmy krajiny,” vyhlásil francúzsky prezident.

Preto je pripravený zmieriť sa s neobľúbenosťou. “Ak je nevyhnutné, aby som dnes akceptoval, že budem neobľúbený, akceptujem to,” uviedol Macron.

Zároveň priznal, že neuspel, keď sa snažil Francúzov o reforme presvedčiť.

Návrh dôchodkovej reformy zvyšuje minimálny vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.

Stovky protestujúcich vo štvrtok ráno v Paríži na stanici Gare de Lyon narušili dopravu a spôsobili najmenej polhodinové meškania vlakov, uviedol národný prevádzkovateľ železníc SNCF.

“A vytrváme, vytrváme, vytrváme až do zrušenia” reformy, skandovali protestujúci.

Protesty prebihali vo štvrtok po celom Francúzsku. Do ulíc bolo vyslaných okolo 12.000 policajtov, vrátane 5000 v Paríži, oznámil minister vnútra Gérald Darmanin.

Protestujúci zablokovali aj príjazdovú cestu na Terminál 1 na parížskom letisku Charlesa de Gaulla. Zrušená bola asi polovica vysokorýchlostných vlakových spojov v krajine, informoval SNCF. Podľa odborov štrajkuje jedna štvrtina zamestnancov železníc.

Nepremáva asi polovica prímestských vlakov do Paríža. Paul Kantola, 57-ročný tesár z predmestia Nanterre, uviedol, že pre štrajk musel vstávať o 05.00 h, aby sa dostal do práce načas. S protestujúcimi však súhlasí. “Starnutie za týchto podmienok naháňa strach. Už teraz sa z penzie nedá vyžiť,” dodal.

Polícia zasiahla proti ľuďom obuškami a slzotvorným plynom

Polícia v Paríži vo štvrtok použila obušky, slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby rozohnala radikálnych účastníkov protestu proti dôchodkovej reforme presadenej vládou prezidenta Emmanuela Macrona, informovala agentúra Reuters.

Francúzsko vo štvrtok zažilo deviaty deň celoštátnych protestov proti zmenám v dôchodkovom systéme, pripomína TASR.

Prvé odhady policajných zložiek o účasti na protestoch v celej krajine naznačujú, že by mohla prekonať masové demonštrácie pred presadením kontroverzného zákona. Odborový zväz CGT uviedol, že len ulicami hlavného mesta pochodovalo približne 800.000 ľudí.

Podľa Reuters boli protestné pochody a zhromaždenia väčšinou pokojné. Okrem Paríža, kde anarchisti rozbíjali výklady obchodov, demolovali pouličný mobiliár a vyrabovali reštauráciu siete s rýchlym občerstvením, však polícia musela použiť slzotvorný plyn aj vo viacerých ďalších mestách vrátane Nantes a Bordeaux na západe krajiny. V meste Rennes na severozápade nasadila proti demonštrantom vodné delo.

Televízia BFM uviedla, že v Paríži bolo na políciu predvedených 21 osôb.

Agentúra AFP informovala, že na mnohých uliciach v Paríži radikáli okrem toho podpaľovali drevené palety a hromady neodvezených odpadkov, keďže v hlavnom meste štrajkujú aj smetiari. Na miestach požiarov zasahovali hasiči.

V dôsledku štrajkov bola vo štvrtok narušená vlaková a letecká doprava. Do práce nenastúpili ani učitelia a zamestnanci ďalších profesií.

Štrajky v ropných skladoch a rafinériách viedli k veľkému nedostatku benzínu na juhovýchode a západe Francúzska. Ministerstvo pre transformáciu energetiky vo štvrtok upozornilo, že dodávky pohonných látok do Paríža a na jeho letiská sú ohrozené, keďže blokády v ropných rafinériách pokračujú.

AFP pripomenula, že podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného v nedeľu Macronov osobný rating klesol na 28 percent, čo je najmenej od protestov hnutia tzv. žltých viest v rokoch 2018 – 19.

Macron vo svojom stredajšom vystúpení v médiách ustúpil od svojich predchádzajúcich vyjadrení, že demonštrujúce davy nemajú “žiadnu legitimitu”. Tentoraz označil organizované protesty za “legitímne”, avšak odsúdil násilie a blokády, ktoré bránia bežnej činnosti.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International medzičasom vyjadrila v súvislosti s demonštráciami vo Francúzsku znepokojenie “nad rozsiahlym používaním neprimeranej sily a svojvoľným zatýkaním, o ktorom informovali viaceré médiá”.

Nie ste kráľ, odkazujú Macronovi búriaci sa Francúzi. Tamojšie odbory hlásia rekordnú účasť na protestoch proti dôchodkovej reforme – napriek stredajšiemu vystúpeniu prezidenta. Demonštranti sa v mnohých mestách opäť stretli s políciou. Štrajk ochromil dopravu, u 15 percent čerpacích staníc v krajine už nie je v predaji benzín alebo nafta.

Francúzska premiérka Élisabeth Borneová označila násilnosti počas štvrtkových celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme vlády v krajine za “neprijateľné“.

“Demonštrovať a vyjadriť svoj nesúhlas je právo,” napísala na sociálnej sieti Twitter. “Násilie a deštrukcia, ktoré sme dnes videli, sú však neprijateľné,” dodala.

Polícia v Paríži vo štvrtok použila obušky, slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby rozohnala radikálnych účastníkov protestu proti dôchodkovej reforme presadenej vládou prezidenta Emmanuela Macrona, informovala agentúra Reuters.

V Paríži anarchisti rozbíjali výklady obchodov, demolovali pouličný mobiliár a vyrabovali reštauráciu siete s rýchlym občerstvením, však polícia musela použiť slzotvorný plyn aj vo viacerých ďalších mestách vrátane Nantes a Bordeaux na západe krajiny. V meste Rennes na severozápade nasadila proti demonštrantom vodné delo.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin uviedol, že počas potýčok s demonštrantmi po celej krajine utrpelo vo štvrtok zranenia 123 príslušníkov polície.

Počas protestov, v rámci ktorých vyšlo do ulíc podľa vyjadrení francúzskej vlády takmer 1,1 milióna ľudí, zatkli 80 osôb, dodal Darmanin. Podľa odborárov vyšlo do ulíc 3,5 milióna ľudí.

Česká televízia s odvolaním sa na francúzsky denník Le Monde informuje, že polícia zatkla 172 ľudí a zranenia utrpelo 149 policajtov.

Cez štvrtkové celonárodné protesty vo Francúzsku zatkli 457 ľudí

Celkovo 457 ľudí zadržali a 441 príslušníkov bezpečnostných zložiek utrpelo zranenia vo Francúzsku počas štvrtkových celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme presadenej francúzskou vládou. V piatok to uviedol francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin.

Darmanin v rozhovore pre televíziu CNews povedal, že v uliciach Paríža bolo vo štvrtok, počas zatiaľ najnásilnejších demonštrácií proti dôchodkovej reforme, zapálených 903 požiarov.

“Konalo sa mnoho demonštrácií a niektoré z nich sa zmenili na násilné, najmä v Paríži,” priblížil. Zároveň pochválil políciu za ochranu viac ako milióna ľudí, ktorí sa zúčastnili na protestoch po celom Francúzsku.

Zdroj: info.sk (1), (2), (3) / trend.sk / topky.sk / InfoVojna / YouTube

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

  • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

    Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

    STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
  • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

    AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

    Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí ovládli...
  • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

    … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

    Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
  • Obrátenie k RODu.

    Obrátenie k RODu.

    “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
  • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

    MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

    V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
  • Večne Živý Strom

    Večne Živý Strom

    Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
  • My všetci sme jeden celok.

    My všetci sme jeden celok.

    Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
  • Vnútro Človeka

    Vnútro Človeka

    Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
  • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

    Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

    Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
  • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

    Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

    Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
  • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y?  (1/2)

    ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

    Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
  • Globalisti a My – Človekovia

    Globalisti a My – Človekovia

    Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
  • O uvedomení Slov

    O uvedomení Slov

    Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
  • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

    Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

    Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
  • RA

    RA

    „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
  • Právo, Národ a Moc.

    Právo, Národ a Moc.

    Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
  • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

    Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

    Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
  • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

    10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

    Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
  • Vedomie. 

    Vedomie. 

    Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
  • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

    SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

    Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
  • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

    ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

    Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
  • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

    VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

    TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: