Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Na skupinu migrantov v okolí železničnej stanice v pondelok upozorňovali aj ľudia na sociálnych sieťach – polícia ich podľa stanoviska bratislavskej krajskej polície bola preveriť.

Je pondelok popoludní, na Predstaničnom námestí v Bratislave sú tri menšie skupinky nelegálnych migrantov. Sedia na malých lavičkách pod stromami, ale aj na zemi, v rukách držia igelitky a plastové fľašky s vodou. Ponúknutá fľaška minerálky pomáha prekonať prvotnú komunikačnú bariéru a nedôveru. Neskôr zaberú aj ponúknuté cigarety, fajčenie je zlozvyk, no spája. Píše vo svojej reportáži Denník N.

Skupinka v okolí železničnej stanice má 15 členov, sú v nej aj dve ženy a malé deti, tri z nich nemajú viac ako sedem-osem rokov. Zhodou okolností si vybrali miesto, ktoré je len kúsok od úradu vlády.

„Žiadne fotografie ani nahrávanie na diktafón,“ upozorňuje reportérku Denníka N muž v tmavom tričku. Predstaví sa ako Fares. „Novinárom títo ľudia veľmi nedôverujú,“ vysvetľuje Fares. Z celej skupiny sa po anglicky dohovorí len on. Je z Afganistanu a cez Slovensko sa chce dostať až do Nemecka.

V skupinkách pri bratislavskej hlavnej stanici sú okrem Afgancov aj ľudia zo Sýrie. Navzájom o sebe veľa nevedia, to, že sú teraz spolu, je dielo náhody. Fares hovorí, že sa zoznámili na ceste a sú „travel buddies“, teda „priatelia na ceste“.

Na Slovensko sa dostal z Maďarska a v našom hlavnom meste ho vyložili z auta. Na otázku, ako bude pokračovať na ceste do Nemecka, odpoveď nemá. „Čakám na telefonát,“ vysvetľuje. Nevie, či nasadne na vlak do Rakúska či do Česka alebo to skúsi cez Poľsko ako iní utečenci, ktorí sa v posledných dňoch snažia prejsť cez hraničný priechod v Skalitom na Kysuciach.

Afganec je na ceste už dva týždne, vyrazil z Turecka. Na otázku, či už má od cudzineckej polície potvrdenie o zotrvaní na Slovensku, odmietavo zakrúti hlavou. Žiadne potvrdenie a registráciu na cudzineckej polícii nechce, obáva sa, že by ho to len zbytočne zdržalo. O tom, že takýto dokument na Slovensku migrantom naša cudzinecká polícia vydáva, vie.

„Žiadna polícia,“ zdôrazňuje Fares, hoci prizná, že bratislavskí policajti ich skupinku už zahliadli, keď sa snažili presunúť do parku – zrejme na Námestie slobody, Fares naznačuje rukou smerom na toto miesto. Odtiaľ ich policajti vyhnali s tým, že tam nemôžu zostať. Na cudzineckú políciu ich však nezobrali. Preto sa pred slnkom skrývajú v tieni stromov pri železničnej stanici. Na úrad vlády by to mali na skok, keby mali záujem stretnúť sa napríklad s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom.

V hlavnom meste je zatiaľ slnečné počasie a ani v noci nie je chladno, ale koncom týždňa sa už má ochladiť a predpovedné mapy ukazujú aj dážď. Fares však nemá pocit, že by potrebovali niečo, čo by im pomohlo vydržať aj v horšom počasí. „Len sa za nás modlite,“ povie a pre istotu ešte raz skontroluje, či mám vypnutý diktafón a nenahrávam si ho.

Na túto skupinu migrantov v okolí železničnej stanice v pondelok upozorňovali aj ľudia na sociálnych sieťach – polícia ich podľa stanoviska bratislavskej krajskej polície bola preveriť.

„Bolo zistené, že tieto osoby sú držiteľmi potvrdenia,“ dodáva hovorkyňa krajskej polície Jana Šimunková. Ak išlo o skupinu, v ktorej je Fares, tak sa jeho verzia o tom, že nemal potvrdenie od cudzineckej polície, rozchádza s tým, čo mali zistiť policajti.

Reportér Igor Jurečka vo svojom videu zdokumentoval výskyt migrantov v centre hlavného mesta Slovenskej republiky:

Naháňačku policajtov s prevádzačmi vo Veľkých Levároch ukončila až streľba

V pondelok 11. septembra zasahovali viaceré policajné hliadky vo Veľkých Levároch v okrese Malacky, kde zachytili 11 nelegálnych migrantov.

Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Jana Šimunková, na operačnom stredisku prijali oznámenie o úniku podozrivého vozidla Mercedes–Benz. To sa presúvalo z Maďarska po diaľnici D2 v smere na Českú republiku.

Neskôr zistili, že vozidlo doprevádza ďalšie auto Opel Zafira a v oboch sa majú nachádzať nelegálni migranti. Keď vozidlo Opel zišlo z diaľnice D2 na štátnu cestu I/2 smerom na Sekule, policajti vytvorili pred obcou Veľké Leváre uzáveru.

Vodič prenasledovaného vozidla pred uzáverou strhol riadenie a narazil do oplotenia. Po náraze z vozidla vystúpilo viac osôb, pričom jedna sa dala na útek. Po použití varovných výstrelov sa ju podarilo zadržať.

Vo vozidle sa nachádzalo 11 nelegálnych migrantov, medzi ktorými bola jedna žena a dve deti. Druhé prenasledované vozidlo zastavili policajné hliadky v Trnavskom kraji. Zadržaných migrantov odovzdali cudzineckej polícii.

Zdroj: YouTube Online Tu a Teraz / 24hod.sk / dennikn.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: