Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Geoekonomická cesta preč od neoliberálneho poriadku je plná nebezpečenstva, ale odmeny za vytvorenie alternatívneho systému sú rovnako sľubné ako naliehavé.

 Je nemožné sledovať geoekonomické turbulencie spojené s „pôrodnými bolesťami“ multipolárneho sveta bez postrehov profesora Michaela Hudsona z University of Missouri a autora už kľúčového diela  Osud civilizácie.

Vo svojej najnovšej eseji sa profesor Hudson hlbšie zaoberá nemeckou samovražednou ekonomickou/finančnou politikou; ich vplyv na už padajúce euro – a naznačuje niektoré možnosti rýchlej integrácie Eurázie a globálneho Juhu ako celku s cieľom pokúsiť sa prelomiť zovretie hegemóna.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

To viedlo k sérii e-mailových výmen, najmä o budúcej úlohe jüanu, kde Hudson poznamenal:

Číňania, s ktorými som roky hovoril, neočakávali oslabenie dolára.“  Neplačú kvôli jeho vzostupu, ale majú obavy z úniku kapitálu z Číny, pretože si myslím, že po kongrese strany [začínajúceho 16. októbra] dôjde k tvrdému zásahu proti šanghajskej obhajobe voľného trhu. Tlak na nadchádzajúce zmeny sa vytvára už dlho. Pred viac ako desiatimi rokmi sa medzi študentmi šíril duch reforiem na kontrolu „voľných trhov“ a v hierarchii strany stúpali.

V kľúčovej otázke, že Rusko prijíma platby za energiu v rubľoch, sa Hudson dotkol bodu, ktorý sa mimo Ruska zriedka skúma:

„V skutočnosti nechcú byť platení len v rubľoch. To je jediná vec, ktorú Rusko nepotrebuje, pretože si ich môže len vytlačiť. Potrebuje iba ruble na vyrovnanie svojich medzinárodných platieb na stabilizáciu výmenného kurzu – nie na jeho zvyšovanie.“

Čo nás privádza k osadám v juanoch:

„Prijať platbu v jüanoch je ako prijať platbu v zlate – medzinárodnom aktíve, po ktorom každá krajina túži ako po nefiat mene, ktorá má hodnotu, ak ju niekto predá (na rozdiel od súčasného dolára, ktorý môže byť jednoducho skonfiškovaný alebo nakoniec opustený) . Rusko skutočne potrebuje kritické priemyselné vstupy, ako sú počítačové čipy. Mohlo by požiadať Čínu, aby ich doviezla za jüany, ktoré poskytuje Rusko.

Keynes je späť

Po našej výmene e-mailov profesor Hudson elegantne súhlasil s podrobnou odpoveďou na niekoľko otázok o mimoriadne zložitých geoekonomických procesoch v celej Eurázii. Ideme na to.

The Cradle: BRICS skúmajú prijatie spoločnej meny – vrátane všetkých a očakávame, že aj rozšírenej BRICS+. Ako by sa to dalo prakticky zrealizovať? Ťažko vidieť, ako sa brazílska centrálna banka harmonizuje s Rusmi a Čínskou ľudovou bankou. Zahŕňalo by to len investície – prostredníctvom rozvojovej banky BRICS? Vychádzalo by to z komodít + zlata? Ako do toho zapadá juan? Je prístup BRICS založený na súčasných diskusiách Eurázijskej hospodárskej únie (EAEU) s Číňanmi pod vedením Sergeja Glazyeva ? Postúpil summit v Samarkande prakticky k prepojeniu BRICS a SCO?

Hudson: „Akákoľvek myšlienka spoločnej meny musí začať dohodou o menovom swape medzi existujúcimi členskými krajinami. Väčšina obchodov bude prebiehať v ich vlastných menách. Ale na vyrovnanie nevyhnutnej nerovnováhy (prebytky a deficity platobnej bilancie) vytvorí nová centrálna banka umelú menu.

To môže povrchne vyzerať ako zvláštne práva čerpania (SDR) vytvorené Medzinárodným menovým fondom (MMF), najmä na financovanie amerického deficitu na vojenskom účte a rastúcej dlhovej služby, ktorú dlhujú dlžníci z globálneho Juhu americkým veriteľom. Toto usporiadanie sa však bude oveľa viac podobať „bancoru“, ktorý navrhol John Maynard Keynes v roku 1944. Deficitné krajiny by mohli čerpať určitú kvótu bankorov, ktorých ocenenie by bolo určené spoločným výberom cien a výmenných kurzov. Bankory (a ich vlastná mena) by sa použili na vyplatenie krajín s prebytkom.

Ale na rozdiel od systému SDR MMF nebude cieľom tejto novej alternatívnej centrálnej banky len dotovať ekonomickú polarizáciu a zadlžovanie. Keynes navrhol zásadu, že ak krajina (v tom čase myslel na Spojené štáty americké) hospodári s chronickými prebytkami, bude to znakom jej protekcionizmu alebo odmietnutia podporovať vzájomne odolnú ekonomiku a jej nároky začnú zanikať, spolu s bankorovými dlhmi krajín, ktorých ekonomiky bránili v schopnosti vyrovnať svoje medzinárodné platby a podporovať svoju menu.

Dnešné navrhované opatrenia by skutočne podporili poskytovanie pôžičiek medzi členskými bankami, ale nie na účely podpory úniku kapitálu (hlavné využitie pôžičiek MMF, keď sa zdá, že budú zvolené „ľavicové“ vlády), a MMF a jeho pridružená alternatíva Svetová banka by dlžníkom neukladala úsporné plány a protipracovnú politiku.

Ekonomická doktrína by podporovala sebestačnosť v potravinách a základných základných veciach a podporovala by hmatateľnú tvorbu poľnohospodárskeho a priemyselného kapitálu, nie finančnú podporu.

Je pravdepodobné, že zlato by bolo tiež súčasťou medzinárodných menových rezerv týchto krajín, jednoducho preto, že zlato je komodita, o ktorej sa stovky rokov svetovej praxe už zhodli ako o prijateľnej a politicky neutrálnej.

Ale zlato by bolo prostriedkom na vyrovnanie platobných bilancií, nie definíciou domácej meny. Tieto zostatky by sa samozrejme rozšírili aj na obchod a investície so západnými krajinami, ktoré nie sú súčasťou tejto banky.

Zlato by bolo prijateľným prostriedkom na vyrovnanie zostatkov západného dlhu novej banke orientovanej na eurá. To by sa ukázalo ako nástroj na platby, ktorý by západné krajiny nemohli jednoducho odmietnuť – pokiaľ by zlato držali v rukách noví členovia banky, už nie v New Yorku alebo Londýne, ako to bola nebezpečná prax od roku 1945.

Na stretnutí s cieľom vytvoriť takúto banku by Čína mala podobné dominantné postavenie, aké mali Spojené štáty americké v roku 1944 v Bretton Woods. Jeho prevádzková filozofia by však bola úplne iná. Cieľom by bolo rozvíjať ekonomiky členov bánk s dlhodobým plánovaním alebo obchodnými modelmi, ktoré sa zdajú byť najvhodnejšie pre ich ekonomiky, aby sa predišlo takým vzťahom závislosti a privatizačným prevzatiam, ktoré charakterizovali politiku MMF a Svetovej banky.

Tieto rozvojové ciele by zahŕňali pozemkovú reformu, priemyselnú a finančnú reštrukturalizáciu a daňovú reformu, ako aj domáce bankové a úverové reformy. Zdá sa, že diskusie na stretnutiach ŠOS pripravili pôdu pre vytvorenie všeobecnej harmónie záujmov pri vytváraní reforiem v tomto smere.

Eurázia alebo busta

The Cradle: V strednodobom horizonte je možné očakávať, že nemeckí priemyselníci, ktorí uvažujú o nadchádzajúcom pustatine a svojom zániku, sa masovo vzbúria proti obchodným/finančným sankciám voči Rusku uvaleným NATO a prinútia Berlín, aby otvoril Nord Stream 2? ? Gazprom garantuje, že plynovod je obnoviteľný. Aby sa to stalo, nemusíte sa pripojiť k SCO…

Hudson: „Je nepravdepodobné, že nemeckí priemyselníci budú konať, aby zabránili deindustrializácii svojej krajiny, vzhľadom na zovretie USA/NATO do politiky eurozóny a posledných 75 rokov politického zasahovania amerických predstaviteľov. Vedúci nemeckých spoločností sa s väčšou pravdepodobnosťou pokúsia prežiť s čo najväčším nedotknutým osobným a firemným bohatstvom po tom, ako sa Nemecko zmenilo na ekonomické trosky pobaltského štátu.

Už sa hovorilo o presune výroby – a riadenia – do Spojených štátov, čo bude blokovať Nemecko v získavaní energie, kovov a iných základných materiálov od akéhokoľvek dodávateľa, ktorý nie je kontrolovaný záujmami USA a ich spojencami.

Veľkou otázkou je, či by nemecké spoločnosti emigrovali do nových euroázijských ekonomík, ktorých priemyselný rast a prosperita, zdá sa, pravdepodobne ďaleko zatieni rast v Spojených štátoch.

Samozrejme, ropovody Nord Stream sú obnoviteľné. To je presne dôvod, prečo americký politický tlak zo strany ministra zahraničných vecí Blinkena bol taký naliehavý, že Nemecko, Taliansko a ďalšie európske krajiny zdvojnásobili izoláciu svojich ekonomík od obchodu a investícií s Ruskom, Iránom, Čínou a ďalšími krajinami, ktorých rast sa USA snažia dosiahnuť. rušiť.“

Ako uniknúť „Neexistuje žiadna alternatíva“

The Cradle: Dostávame sa do bodu, keď sa kľúčoví hráči globálneho Juhu – viac ako 100 národov – konečne dajú dokopy a rozhodnú sa ísť na mizinu a zastaviť USA v udržiavaní umelej neoliberálnej globálnej ekonomiky v stave večnej kómy? To znamená, že jedinou možnou možnosťou, ako ste načrtli, je vytvorenie paralelnej globálnej meny, ktorá by obchádzala americký dolár – zatiaľ čo zvyčajní podozriví sa prinajlepšom vznášajú predstavy Bretton Woods III. Je finančné kasíno FIRE (financie, poistenie, nehnuteľnosti) dostatočne všemocné na to, aby rozbilo akúkoľvek možnú konkurenciu? Uvažujete o nejakých iných praktických mechanizmoch okrem toho, o čom diskutuje BRICS/EAEU/SCO? 

Hudson: „Pred rokom alebo dvoma sa zdalo, že úloha navrhnúť plnohodnotnú alternatívnu svetovú menu, menový, úverový a obchodný systém je taká zložitá, že sa len ťažko dajú premyslieť detaily. Americké sankcie sa však ukázali ako potrebný katalyzátor na to, aby boli takéto diskusie pragmaticky naliehavé.

Konfiškácia zlatých rezerv Venezuely v Londýne a jej amerických investícií, konfiškácia 300 miliárd dolárov devízových rezerv Ruska držaných v Spojených štátoch a Európe a jej hrozba urobiť to isté voči Číne a ďalším krajinám, ktoré vzdorujú zahraničnej politike USA, spôsobili naliehavú dedolarizáciu. Logiku som vysvetlil v mnohých bodoch, od môjho článku v klube Valdai (s Radhikou Desai) až po moju nedávnu knihu o  osude civilizácie , sériu prednášok, ktoré som pripravil pre Hong Kong a Globálnu univerzitu pre udržateľnosť.

Držanie cenných papierov denominovaných v dolároch a dokonca držba zlata alebo investícií v Spojených štátoch a Európe už nie je bezpečnou možnosťou. 

Je jasné, že svet sa láme na dva úplne odlišné typy ekonomík a že americkí diplomati a ich európske satelity sú ochotní rozbiť existujúci ekonomický poriadok v nádeji, že vytvorenie rušivej krízy im umožní dostať sa na vrchol.

Je tiež jasné, že podrobenie sa MMF a jeho úsporným plánom sú ekonomickou samovraždou a že nasledovať Svetovú banku a jej neoliberálnu doktrínu medzinárodnej závislosti je sebazničujúce. 

Výsledkom bolo vytvorenie nesplatiteľnej réžie dlhov denominovaných v amerických dolároch. Tieto dlhy nemožno splatiť bez toho, aby sme si požičali úver od MMF a akceptovali podmienky ekonomickej kapitulácie americkým privatizérom a špekulantom.

Jedinou alternatívou k uvaleniu úsporných opatrení na seba samých je stiahnuť sa z dolárovej pasce, v ktorej je ekonomika „voľného trhu“ sponzorovaná USA (trhy oslobodené od vládnej ochrany a oslobodené od schopnosti vlády vymáhať škody na životnom prostredí od amerických ropných spoločností, ťažobných spoločností). a s tým súvisiaca priemyselná a potravinová závislosť) je urobiť čistú prestávku.

Prestávka bude ťažká a americká diplomacia urobí všetko pre to, aby narušila vytváranie odolnejšieho ekonomického poriadku. Ale politika USA vytvorila globálny stav závislosti, v ktorom doslova neexistuje iná možnosť, ako sa odtrhnúť.

Germanexit?

The Cradle: Aká je vaša analýza o Gazprome, ktorá potvrdzuje, že linka B Nord Stream 2 nebola ovplyvnená Pipeline Terror? To znamená, že Nord Stream 2 je prakticky pripravený na spustenie – s kapacitou prečerpať 27,5 miliárd kubických metrov plynu ročne, čo je zhodou okolností polovica celkovej kapacity – poškodeného – Nord Streamu. Nemecko teda nie je odsúdené na zánik. Toto otvára úplne novú kapitolu; riešenie bude závisieť od vážneho politického rozhodnutia nemeckej vlády.

Hudson: „Toto je hlavné: Rusko určite nebude opäť znášať náklady. Bude to na Nemecku. Stavím sa, že súčasný režim hovorí „Nie“. To by malo priniesť zaujímavý vzostup alternatívnych strán.

Konečným problémom je, že jediný spôsob, ako môže Nemecko obnoviť obchod s Ruskom, je vystúpiť z NATO, uvedomujúc si, že je hlavnou obeťou vojny NATO. 

To sa mohlo podariť len rozšírením do Talianska a tiež do Grécka (za to, že ho od Cypru nechránilo pred Tureckom). Vyzerá to na dlhý boj.

Možno je jednoduchšie len pre nemecký priemysel zbaliť sa a presťahovať sa do Ruska, aby pomohol modernizovať svoju priemyselnú výrobu, najmä BASF pre chémiu, Siemens pre strojárstvo atď. Americký nálet na nemecký priemysel, zachytenie jeho vedenia pre USA. Napriek tomu sa to nepodarí vzhľadom na postindustrializovanú americkú ekonomiku.

Nemecký priemysel sa teda môže posunúť na východ len vtedy, ak vytvorí vlastnú politickú stranu ako nacionalistickú stranu proti NATO. Ústava EÚ by vyžadovala, aby Nemecko vystúpilo z EÚ, čo kladie záujmy NATO na prvé miesto na federálnej úrovni. Ďalším scenárom je diskusia o vstupe Nemecka do SCO (pozn.: Shanghai Cooperation Organization). Poďme sa staviť, ako dlho to bude trvať.“

Rozhovor:  Pepe Escobar a Michael Hudson

O autoroch:

Michael Hudson je americký ekonóm, profesor ekonómie na univerzite v Missouri Kansas City a výskumník na Levyho ekonomickom inštitúte na Bard College. Je to bývalý analytik Wall Street, politický konzultant, komentátor a novinár. Označuje sa za klasického ekonóma. Michael je autorom kníh J is for Junk Economics, Killing the Host, The Bubble and Beyond, Super Imperialism: The Economic Strategy of American Empire, Trade Development and Foreign Debtand The Myth of Aid a ďalších. Jeho knihy vyšli preložené do japončiny, čínštiny, nemčiny, španielčiny a ruštiny.

Pepe Escobar ,  narodený v Brazílii, je korešpondent a veľký redaktor v Asia Times a publicista pre Consortium News and Strategic Culture. Od polovice 80. rokov žil a pracoval ako zahraničný korešpondent v Londýne, Paríži, Miláne, Los Angeles, Singapure, Bangkoku. Vo veľkej miere pokrýval Pakistan, Afganistan a Strednú Áziu až po Čínu, Irán, Irak a širší Blízky východ. Pepe je autorom knihy Globalistan – Ako sa globalizovaný svet rozpúšťa v tekutej vojne; Red Zone Blues: Snímka Bagdadu počas vlny. Bol prispievajúcim redaktorom do The Empire a The Crescent and Tutto in Vendita v Taliansku. Jeho posledné dve knihy sú Empire of Chaos a 2030. Pepe je tiež spojený s Európskou akadémiou geopolitiky so sídlom v Paríži. Keď nie je na cestách, žije medzi Parížom a Bangkokom. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na The Cradle. 

Zdroj:globalresearch/SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d