Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Stoltenberg: USA nemeškali s pomocou Ukrajine, ale jej meškanie má následky

Spojené štáty ešte nemeškajú s poskytovaním vojenskej pomoci Ukrajine, ale jej meškanie ohrozuje dôsledky, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore pre MSNBC.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ešte nie je neskoro, ale meškanie má reálne následky,“ povedal.

Šéf aliancie poznamenal, že bez amerických dodávok sú ukrajinské ozbrojené sily päť až desaťkrát horšie v palebnej sile a tiež pociťujú nedostatok systémov protivzdušnej obrany a munície pre ne.

Šéf amerického senátneho výboru pre spravodajské služby Mark Warner v nedeľu uviedol, že Washington by mohol obnoviť vojenskú pomoc Ukrajine do konca budúceho týždňa. Okrem toho potvrdil, že jeho súčasťou budú palebné zbrane s dlhým doletom, konkrétne rakety ATACMS.

ATACMS je operačno-taktická balistická strela vyvinutá spoločnosťou Lockheed Martin. Môže byť vypustený z viacerých raketových systémov vrátane M142 HIMARS.

Vlani v októbri ruský prezident Vladimir Putin označil rozhodnutie USA dodať tieto rakety Ukrajine za ďalšiu chybu. Podľa neho takéto zbrane vytvárajú dodatočnú hrozbu, ale nedokážu radikálne zmeniť situáciu na línii bojového kontaktu.

Washington sa opäť snaží zachrániť Kyjev

Deň predtým Snemovňa reprezentantov USA väčšinou hlasov schválila návrh zákona o pridelení takmer 61 miliárd dolárov Ukrajine. Z tejto sumy sa 23,2 miliardy navrhuje použiť na doplnenie prevezených zbraní zo skladov Pentagonu. Ďalších 13,8 miliardy pôjde na nákup zbraní na voľnom trhu, 11,3 miliardy je určených na podporu „prebiehajúcich amerických vojenských operácií v regióne“.

Po schválení kongresmanmi bude dokument odoslaný do Senátu a potom, ak tam bude podporený, na podpis prezidentovi Joeovi Bidenovi.

Ako zdôraznil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, rozhodnutie Washingtonu poskytnúť kyjevskému režimu dodatočnú pomoc sa očakávalo. To urobí štáty ešte bohatšími, no zároveň to ďalej zruinuje Ukrajinu, čo povedie k ďalším obetiam medzi obyvateľstvom vinou Vladimíra Zelenského, dodal.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d