Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Médiá zverejnili nahrávku ako pripravovali kajúcnika Slobodníka falošne vypovedať proti policajnému exprezidentovi Gašparovi a ďalším. Všetko vraj dohodol Lipšic a spolupracovali na tom aj konkrétni policajti z NAKA

Polícia má k dispozícií zvukovú nahrávku vyše polhodinového rozhovoru medzi kajúcnikom Bernardom Slobodníkom a dvomi policajtmi. Rozhovor sa uskutočnil 22. októbra 2020, teda v deň, keď NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. 

Pripravovali policajti Bernarda Slobodníka na výpovede, ktorými potápal svojich kolegov? Všeobecne sa predpokladalo, že Slobodník začal s políciou spolupracovať až po zadržaní dnes už bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Podľa prepisu odposluchu, ktorý zverejnil portál pluska.sk, Slobodník mal s políciou spolupracovať už skôr.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rozhovor Slobodníka s dvoma policajtmi sa mal podľa portálu uskutočniť 22. októbra 2020 v aute. V ten deň polícia naozaj zadržala Kováčika a obvinila ho z korupcie. Medzičanom je Kováčik už aj neprávoplatne odsúdený na 14 rokov väzenia.

Taká je situácia, že ráno mi volal Farár. Mali sa stretnúť, lebo veci sa zbierajú a na konci oného karavána,“hovorí Slobodník.

Slobodník hovorí, že „to čo Lajo vyprával, o chvíľu budú brať Gašpara, Hraška, Krajmera a keby ma nebrali v tejto skupine, tak oni traja sa určite postarajú o to, že ma potom zoberú, vieš ako komunikovali, aj s lustráciami… … že oni ma mali prečítaného, že robím na dve strany občas“.

Slobodník mal teda zjavne dobré informácie. Už 5. novembra 2020 boli zadržaní – bývalý šéf NAKA Peter Hraško, bývalý šéf protikorupčnej jednotky Robert Krajmer, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a s nimi aj Bernard Slobodník ako bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície NAKA boli zadržaní 5. novembra 2020. A keďže Slobodník vopred vedel o plánovanom záťahu na bývalú špičku polície, mohol sa na všetko dôkladne pripraviť.

Dano mi povedal, že nech si to prejdem v kľude

Slobodník dvom spolubesedníkom priznal, že sa stretol s Lipšicom (v tom čase Daniel Lipšic pracoval ako advokát a zastupoval viacerých spolupracujúcich svedkov, tzv. kajúcnikov). Predpokladal, že ak by ho nezadržali spolu s Gašparom, Hraškom a Krajmerom, tak „na 150 percent musí rátať s tým, že títo to budú hádzať všetko naňho“ a budú „traja proti jednému“.

„Potom som sa stretol dneska s Lipšicom. Poskytol som mu plnú moc a zajtra idem vypovedať,“ oboznamoval Slobodník policajtov so svojou taktikou a konštatoval: „Lipšic všetko dohodol.“

Lipšica ako právneho zástupcu mu mal odporučiť Vlado alebo Farár, ktorý mu dal číslo na právneho zástupcu a stretli sa a Slobodník mu podpísal plnú moc, aby ho mohol zastupovať. Pričom si uvedomoval, že spolupráca je preňho výhodnejšia, „prinajhoršom by to skončilo podmienkou“.

„Dano mi povedal, že nech si v tej hlave prejdem v kľude, bez nejakých emócií a podobne, hovorí, že veď treba povedať nejaké veci, ale nie veci kokotiny, že ja som … (nezrozumiteľné slovo) a neviem čo, ale treba tam povedať veci, ktoré ozaj, že aj z akého dôvodu, ktoré, ktoré, ktoré sa ovplyvňovali, ktoré, ktoré vlastne, aká bola tá štruktúra podobne, lebo možno ju aj majú, jáj, on povedal, že podľa toho, ako sa rozprávajú so Šulekom,“ mal povedať Slobodník, kým ho jeden z policajtom neprerušil.

Svoju motiváciu vypovedať objasnil Slobodník nasledovne: „Keby ma nezobrali s nimi, tak nie na 90 percent, ale na 150 percent musím rátať s tým, že títo to budú hádzať všetko na mňa.“

„Aha,“ súhlasne zašomral policajt.

Slobodník pokračoval: „A prídem tam a som v pi.i. Traja proti jednému!“

Nadriadení ho tlačili

Šulek by mohol byť – aj podľa ďalšieho kontextu, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek. „No, ja nechcem, samozrejme, nebudem nikomu vysvetľovať, ale bohužiaľ Tibora, Hraška, Kramera a možno aj Nora o tom, že sme sa stretávali a podobne a že dávali úlohy a hen toto (nezrozumiteľné), aj keď práve som rozprával, že kľudne sa môžeš obrátiť na to a povedať aj to, že kvázi, aby si, aby si mohol prežiť, tak niektoré veci si musel tolerovať a na druhej strane si dávať informácie z druhej strany a bez toho by sa neboli realizovali vôbec tieto veci, ktoré sa realizujú,“ hovorí ďalej Slobodník.

Z jeho ďalších slov vyplýva, že ho mali – zrejme jeho nadriadení – do niečo nútiť, ale on „požiadavky neakceptoval“. Policajtov prosí o pomoc, aby mu pomohli si spomenúť na prípady, keď ich „do toho tlačili, aby sa to urobilo alebo neurobilo“.

Zo Slobodníkových slov cítiť strach. Spomínal, že mu hrozí 15 rokov basy, ale má možnosť stať sa spolupracujúcou osobou. Preto prosil policajtov, aby si pospomínali, čo by mohol vypovedať na Krajmera a spol. Hľadal prípady, ktoré by uviedol vo svojej výpovedi, teda čo bude „vyprávať“, koho bude „namáčať“.

„Niečo také, že do čoho tlačili, aby sa to urobilo alebo neurobilo.“ Potreboval niečo „na Tibora, na Hraška“ a spomínal aj osoby, ktoré by rozhodne namočiť nechcel, napríklad akéhosi Maja.

Pri vyratúvaní prípadov zaujímavých pre Slobodníka ako osobu spolupracujúcu s orgánmi činnými v trestnom konaní jeden z policajtov spomenul meno obvineného funkcionára NAKA Pavla Vorobjova. Slobodník sa prekvapene pýtal: „Vorobjov? Ešte aj do toho prípadu budem jeb.ť Gašpara?“


Policajt navrhol vypovedať aj na nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, lebo vraj „Bödör
mal v každom jednom prípade prsty“. Slobodník však potreboval určiť konkrétne prípady, na ktorých mal Bödör zarábať, no zdal sa bezradný: „Keby som vedel identifikovať a to, to neviem urobiť.“

Štruktúru už mali

Okrem termínu zatýkania Slobodník vedel, že vyšetrovanie prípadu dozorujú prokurátori Michal Šúrek a Ondrej Repa (v prepise rozhovoru sa možno kvôli horšiemu zvuku namiesto mena Šúrek objavuje Šulek). Na výpoveď na prokuratúre v Pezinku sa chcel podľa odporúčania Lipšica dobre pripraviť. „… a potom mi Dano povedal, že nech si v tej hlave prejdem v kľude bez emócií… Treba tam povedať veci… ktoré sa ovplyvňovali, aká bola tá štruktúra, lebo možno ju aj majú. Jaj, on povedal, že podľa toho ako rozprávajú so Šulekom, tak Šulek…“

Pred výsluchom si Slobodník ešte „opatril“ mobil. V spolupráci s policajtmi kontroloval, či má vo svojom Iphone vymazané všetko, čo vymazané malo byť.

Slobodník bol ďalej pripravený vypovedať, že sa stretával s Jánom Kuciakom a „dával mu veci“. Priznáva však, že „potrebuje niečo na Tibora, na Hrašku“.

„Viem povedať na korupcii, že Tibora poslali do piče, to tam viem tiež povedať, za toho, čo hneď brali za ekonomické veci a povedali neprospech v prospech Jankovskej,“ hovorí ďalej Slobodník. Policajt pokračuje: „Na Matoviča tlačili na teba, na Kisku na teba tlačili.“ Slobodník odpovedá, že „Matoviča sme nerobili my“.

Bödör zarábal na viacerých veciach

Policajt mu oponuje: „Ale chceli, aby si to spravil, takisto chceli napríklad na Lipšica, tlačili, aby si to obvinil (nezrozumiteľné – skáču si do reči), Kisku na teba tlačili, potom na východe, čo sa robí.“

V rozhovore sa objaví meno Bödör. Ide o nitrianskeho oligarchu Norbera Bödöra, ktorý je obvinený a obžalovaný z viacerých korupčných káuz.

Podľa Slobodníka mal Bödör zarábať na viacerých veciach. „On na nich zarábal a dal ich robiť, keby som vedel identifikovať a toto neviem urobiť. Takže budem tam rozprávať, nechcem sa vyviňovať kvázi, to mi aj Dano hovoril, že to je najväčšia kokotina, že ak budem vyprávať, aký som bol človek, ja musím zobrať niečo na seba, že toto som,“ hovorí Slobodník. V tom mu do reči skočí policajt a pripomína mu: „Áno, ale musíš povedať, že tieto pohnútky, že ťa tlačili a na svoju ochranu, a že to boli tvoji nadriadení.“

Druhý policajt pripomína Vorobjova. Ide o bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky NAKA Pavla Vorobjova, ktorý mal lustrovať pre Bödöra. Pritom Slobodník v odpočúvanom rozhovore povie: „Vorobjov, ešte aj do toho prípadu budem jebať Gašpara?“

Policajt mu však hovorí: „No len, že pokiaľ ja som to vnímal dobre, tak mi bolo povedané, že teba tam chceli na inšpekcii Vorobjov, Hraško, Gašpar, Slobodník, a tam chceli urobiť zločineckú skupinu, aspoň ja čo som vnímal informácie nejaké. Ja si myslím, že bude úplne stačiť, keď povieš celú štruktúru, jak Gašpar chodil a riešil to s tými, s tými, jak Hraško chodil.“

Chcel chrániť „Maja“

Tento policajt uvažuje, že Krajmer chodil za Kováčikom a „Kováčik bude rozprávať na Krajmera“. Neskôr predpokladajú, že „Kováčovi nezostáva nič iné, len rozprávať … o Ficovi, o týchto (nezrozumiteľné)“ alebo bývalom šéfovi finančnej jednotky Finančnej správy Ľudovítovi Makóovi.

Ako vyplýva z ďalšieho rozhovoru, Slobodník chcel chrániť „Maja“. Policajt mu hovorí, že také informácie nemá. Spolu premýšľajú, čo by ešte mohol Slobodník vypovedať, pričom Slobodník ich pobáda, aby mu poradili do večera, lebo ráno ide vypovedať a celú noc sa chce pripravovať. Všetci traja sa venujú Slobodníkovmu telefónu a snažia sa vymazať zrejme nejaké správy a poznámky. Jeden z policajtov hovorí, že Makó má spor s vyšetrovateľom NAKA Jánom Čurillom. „Spolu chodili do školy, má krvavé oči na neho, asi už bol majster sveta,“ myslí si.

Padlo aj meno Pellegriniho

Pri ďalšom premýšľaní, čo by mal Slobodník vypovedať, padne aj meno Pellegrini. Ide zrejme o Petra Pellegriniho, bývalého premiéra a dnes opozičného politika.

„Lebo už Pelegriny rozprával ministrovi, že má informácie k synovcovi (nezrozumiteľné), lebo nenávidel … rozprával, že každý mesiac mu cinknú peniaze a aký si lakomý, vyjebanec skurvený, sám to chce robiť, politicky to chce robiť,“ hovorí Slobodník v úvahách, koho budú ešte stíhať.

Nakoniec sa policajti so Slobodníkom rozlúčia s prísľubom, že budú rozmýšľať nad ďalšími prípadmi, o ktorých by mohol vypovedať a pomôcť mu tak k postaveniu spolupracujúceho obvineného.

Bývalý šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník je kľúčovým svedkom vo viacerých kauzách, ktoré sa týkajú policajtov. Keď bol naposledy svedčiť na súde s Mariánom Kučerkom, ktorý mal zobrať úplatok od Bödöra, prišiel v neprestrieľnej ves­te.

Prepis rozhovoru Bernarda Slobodníka:

Zdroj: plus7dni.pluska.sk / pravda.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d