Slovanské Noviny

27. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Magnetická búrka zasiahne Zem 13. februára a potrvá dva dni, je tu možnosť polárnych svetiel, povedal pre RIA Novosti vedúci Laboratória slnečnej astronómie Inštitútu kozmického výskumu Ruskej akadémie vied Sergej Bogačev.

“V dňoch 10. a 11. februára boli zo Slnka vyvrhnuté veľké masy hmoty, ktoré na Zem dorazia v noci z pondelka na utorok. Podľa predbežných predpovedí sa očakáva dlhotrvajúce zhoršenie geomagnetickej situácie v trvaní asi dvoch dní, čo bude ovplyvniť 13. a 14. február,“ povedal.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Očakáva sa, že vrchol búrky udrie do polovice utorka. Vedci zároveň predpovedajú, že geomagnetické poruchy by nemali presiahnuť úroveň G2.

Sila magnetických búrok sa hodnotí na päťbodovej stupnici. Búrky úrovne G1 sú považované za najslabšie, nemajú takmer žiadny vplyv na prevádzku elektrických spotrebičov. Úroveň G3 je silná búrka, ktorá priamo ovplyvňuje energetické systémy a spôsobuje narušenie satelitnej navigácie a rádiovej komunikácie. Maximálna úroveň je G5, sú možné rozsiahle problémy s elektrickou sieťou a vážne poruchy v prevádzke satelitov a rádiovej komunikácie.

Moderné pozorovacie prostriedky podľa Bogačeva neumožňujú pozorovať masy pohybujúce sa od Slnka až do momentu, keď sa objavia v tesnej blízkosti Zeme, nemožno teda vylúčiť „prekvapenia“ v podobe polárnych svetiel.

“Tým, ktorí nechcú premeškať ani malú šancu vidieť tento jav, odporúčam sledovať magnetický monitor búrok. Ak vrchol <…> klesne medzi 21:00 a 1:00, pravdepodobnosť polárnej udalosti bude veľmi vysoká,“ povedal vedúci laboratória.

V súčasnosti je možnosť polárnych svetiel asi 30 a 20 percent pre dve nadchádzajúce noci, dodal.

Počas silných magnetických búrok môžu ľudia pociťovať bolesti hlavy, slabosť, tlakové skoky a môžu pociťovať nespavosť. Vedci to pripisujú skutočnosti, že pri kolísaní magnetického poľa sa kapilárny prietok krvi spomaľuje a dochádza k hladovaniu tkanív kyslíkom.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d