Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tento zákon kritizovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorá ho označila za “krutý, neľudský a ponižujúci”.

(TASR) – Madagaskarská vláda v piatok obhajovala nový zákon, ktorý v krajine zavádza trest kastrácie pre páchateľov sexuálneho násilia na deťoch. Tento zákon kritizovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorá ho označila za “krutý, neľudský a ponižujúci”. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Madagaskar je suverénnou krajinou, ktorá má právo meniť svoje zákony… Vzhľadom na opätovný vzostup počtu znásilnení sme museli konať,” uviedla madagaskarská ministerka spravodlivosti Landy Mbolatiana Randriamanantenasoa s tým, že vlani na Madagaskare zaznamenali 600 znásilnení maloletých.

Dodala, že doteraz bol minimálny trest za znásilnenie dieťaťa päť rokov odňatia slobody.

AI Madagaskar vyzvala, aby od tohto zákona upustil, pretože podľa nej nerieši problém pedofílie. Uviedla tiež, že “prípady znásilnenia sú stále nedostatočne nahlasované a páchateľov často prepustia na slobodu, pretože obete a ich rodiny sa obávajú pomsty, stigmatizácie a nedôverujú súdnictvu”.

Regionálny riaditeľ AI na Madagaskare uviedol, že zákonná kastrácia je v rozpore s madagaskarskou ústavou, ktorá odmieta mučenie a iné zlé zaobchádzanie, ako aj s regionálnymi a medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv.

“Kastrácia spôsobuje vážne a nezvratné škody. A môže sa stať, že niekoho uznajú za vinného a súdy potom svoj rozsudok zrušia a očistia jeho meno,” povedal pre AFP ďalší predstaviteľ AI zákon kritizoval aj za to, že sa nezameriava na obete.

Nový zákon na Madagaskare zavádza trest chirurgickej kastrácie pre páchateľov sexuálneho násilia na deťoch mladších ako desať rokov.

Zároveň umožňuje uloženie trestu chemickej alebo chirurgickej kastrácie pre tých, ktorí zneužili dieťa vo veku od desať do 13 rokov, a chemickej kastrácie pre tých, ktorí zneužili maloletých vo veku od 13 do 18 rokov.

Horná komora madagaskarského parlamentu schválila tento zákon v stredu. Začiatkom februára ho odsúhlasilo Národné zhromaždenie. Predtým, ako ho podpíše prezident, ho musí ešte potvrdiť aj Najvyšší ústavný súd.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d