Spomenul národniarov v celej Európe a obvinili ich z podpory Ruska, z ktorého robil strašiaka. Šéf Elyzejského paláca varoval pred voľbou národniarov v štátoch EÚ tvrdením, že by nedokázali riešiť problém ako bol Covid-19 ani reagovať na migračné výzvy alebo otázky ohľadne klimatických zmien atď.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že EÚ čelí rekordnému počtu „vonkajších a vnútorných nepriateľov“, ktorí predstavujú pre blok existenčnú hrozbu, a zdvojnásobil tak svoje predchádzajúce varovanie, že „naša Európa“ môže skončiť zánikom.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Macron sa takto vyjadril počas prejavu po boku nemeckej hlavy štátu, prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, na prvej z jeho trojdňovej štátnej návštevy. Obaja sa zúčastnili na Festivale demokracie, ktorý sa konal v berlínskej vládnej štvrti pri príležitosti 75. výročia prijatia ústavy krajiny.
„Myslím si, že v našej Európe zažívame moment, ktorý je existenčný, pretože som naozaj presvedčený, že naša Európa môže zomrieť,“ vyhlásil Macron.
Macron prto naliehal, že Európa sa musí „prebudiť“ a postaviť sa autoritárskym trendom v podaní krajne pravicových strán a vlád.
V prejave k mladým Európanom v nemeckom meste Drážďany Macron upozorňoval na „fascináciu autoritárskymi režimami“, ktorú badať všade v Európe, pričom apeloval na ľudí, aby sa „zobudili“ a bránili demokraciu. Vzostup krajnej pravice označil za „zlý vietor“, ktorý „vanie v Európe“.
Macron varoval prd voľbou národniarov tvrdením, že by nedokázali riešiť problém ako bol Covid-19 ani reagovať na migračné výzvy alebo otázky ohľadne klimatických zmien atď.
„Prestali by podporovať Ukrajinu v boji proti Rusku, ktoré podporujú všetci národniari v našich krajinách. A preto by história už nebola rovnaká,“ argumentoval francúzsky vodca.
„Zo všetkých týchto dôvodov je dôležité voliť Európanov,“ uzavrel.
Túto výzvu podporil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý Macronovu prítomnosť na Festivale demokracie považuje za „signálo, že v Európe potrebujeme spojenectvo demokratov“.
Macronova návšteva v Nemecku sa koná krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Macronovej centristickej strane Obroda v eurovoľbách vo Francúzsku hrozí neúspech, pretože zaostáva za krajnou pravicou.
„Európa nie je len miesto, kde si dávame spoločné pravidlá, je to súbor hodnôt,“ uviedol Macron vo svojom prejave a zdôraznil, že „musíme nájsť silu a odhodlanie brániť ich všade“.
Macron svoj prejav v Drážďanoch využil aj na to, aby reagoval na hrozbu ruskej agresie.
Európa sa podľa neho nachádza v „bezprecedentnom okamihu svojich dejín“, ktorý ju núti premýšľať o „svojej obrane a bezpečnosti“, a to najmä vo vzťahu k Rusku, ktoré „tu bude zajtra aj pozajtra“…a ktoré „ohrozuje našu bezpečnosť a zaútočilo na Ukrajinu“.
Francúzsky prezident v príhovore vyzdvihol Spojené štáty ako spoľahlivého spojenca Európy, ale položil otázku, či je rozumné žiadať od nich, aby vynaložili na obranu Európy ešte viac úsilia.
Podľa Macrona nastal čas, aby Európa vzala svoju obranu do svojich vlastných rúk a nespolieha la sa na bezpečnostné záruky zo strany Spojených štátov.
Francúzsky prezident vyzval aj na „vybudovanie novej paradigmy rastu pre budúce generácie“ – podľa jeho slov ide o model, ktorý „plne predpokladá masívne investície do klímy a dekarbonizácie ekonomík“.
Navrhol aj prehodnotenie obchodných pravidiel vo vzťahu ku konkurencii z Číny a Spojených štátov a zasadzoval sa za ochranu pred nekalou hospodárskou súťažou mimo eurobloku. Doplnil, že postaviť sa medzinárodnej konkurencii by si vyžiadalo zvýšenie rozpočtu EÚ.
Macron začal v nedeľu trojdňovú štátnu návštevu Nemecka. Pred zastávkou vo východnom Nemecku si v Berlíne pri impozantnom pamätníku uctil pamiatku obetí holokaustu.
Posledná štátna návšteva francúzskeho prezidenta v Nemecku sa konala v roku 2000 a absolvoval ju Jacques Chirac.
Zdroj: rt.com / hnonline.sk / InfoVojna
VIDEO: Poľsko- Po celej krajine sa konajú pochody na pamiatku obetí volyňského masakru
Dmitrij Medvedev: Nová bezpečnostná zóna Ukrajiny sa dotkne troch regiónov
Konstantinovka bola najväčším logistickým centrom Ukrajiny v bitke o Donbas
Ako CIA v roku 1948 začala ničiť Rusko prostredníctvom Ukrajiny
Európa chce ísť do vojny!
Zelenskyj pozval Putina do Kostantinovky! Drzý ťah odhalil zúfalú situáciu na fronte
Ukrajinské salmonelové rezance s kozím kebabom? Vitajte v Európskej bezpečnosti potravín!
Ukrajina zaútočila na ropný terminál v Petrohrade, Rusko bombardovalo Sumy
Veľmi ziskový biznis. Západ zasypal Ukrajinu bezpilotnými lietadlami
Fínsky politik: Milujem Mášu a Medveďa. Rusofóbia je psychické ochorenie!
Poľsko odmietlo presunúť MiG-29 na Ukrajinu: lietadlá budú odoslané na likvidáciu
Šimkovičová: Denník N opäť konšpiruje, alebo ako vždy, dezinformuje!
Príprava na konflikt medzi Poľskom a Ukrajinou? Varovanie ukrajinského dôstojníka vyvoláva poplach
Vychvaľované nemecké protilietadlové systémy sa ukázali ako bezmocné proti ruským dronom
VIDEO: Výbušný film „Citizen Vigilante“ otriasa sociálnymi sieťami aj najvyššími politickými kruhmi, kde vyvoláva obavy z radikalizácie a povstania európskeho obyvateľstva proti migrácii a všetkým politikom a stranám, ktorí ju organizujú a podporujú
Európa pripravuje pre Ukrajinu miliónovú armádu
V Rige sa otvorila výstava o eugenike: pokusy o vytvorenie lotyšského nadčloveka sú späť
Veliteľ ukrajinských síl vyvrátil lži Zelenského a aj Európa dostala tvrdú odpoveď od Bieloruska aj Číny
Vplyv vojen a bômb na životné prostredie planéty Zem
Nedokončená revolúcia v Amerike: Keď sa práva stanú privilégiami
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Macron vyhlásil, že EÚ môže zaniknúť, lebo čelí rekordnému počtu vonkajších a vnútorných nepriateľov, ktorí ju vraj existenčne ohrozujú.
Macron vyhlásil, že EÚ môže zaniknúť, lebo čelí rekordnému počtu vonkajších a vnútorných nepriateľov, ktorí ju vraj existenčne ohrozujú.
Macron vyhlásil, že EÚ môže zaniknúť, lebo čelí rekordnému počtu vonkajších a vnútorných nepriateľov, ktorí ju vraj existenčne ohrozujú.