Slovanské Noviny

5. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

LNG nevystačí pre každého — plynová kríza zastihne Áziu nie v zime, ale v lete

Plynová kríza, ktorá vypukla nielen v Európe, ale aj v Ázii, bude trvať dlho, pravdepodobne niekoľko rokov a bude mať katastrofálne následky pre celý svet a vážne zmení aj priemysel dovážaného LNG.

Nákupcovia energie z ázijsko-pacifického regiónu boli v posledných mesiacoch nútení nakupovať suroviny za rekordné ceny. Jednoducho nemali na výber – rastúca ekonomika z nich urobila rukojemníkov potreby podvoliť sa dodávateľom a obchodníkom, ktorí využívajú súčasné trhové podmienky.

Žiaľ, podľa prognóz odborníkov sa problémy s nedostatkom a vysokými cenami plynu v Ázii nestanú dočasným javom, „bolesťou hlavy“ tejto zimy. Navyše v tomto smere sa nič nezmení, ak svet podľa očakávania, čoraz častejšie bude prechádzať na obnoviteľné zdroje energie a alternatívne zdroje, pričom bude Ázia naďalej trpieť nedostatkom energie. Všetky tieto problémy výrazne spomalia rozvoj globálnej ekonomiky a spôsobia zmätok na svetovom trhu s energiou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Odborníci sa domnievajú, že bez ohľadu na načrtnutý globálny energetický prechod sa dopyt po LNG v Ázii do roku 2050 zdvojnásobí, pričom už aj teraz dochádza k prudkému odklonu od typu paliva ako je uhlie a prechod na „modré“ palivo, čo len posilňuje všeobecný trend.

Očakávanie, že s koncom aktuálnej zimnej sezóny sa problémy zázračne „rozplynú“, je nereálne. S najväčšou pravdepodobnosťou v lete plynová kríza „pokryje“ región a nadobudne charakter skutočnej katastrofy. Ide o to, že v očakávaní potreby paliva na zimu, v zúfalej snahe neopakovať chyby predchádzajúcej vykurovacej sezóny sa zákazníci budú snažiť zásobiť surovinami v „mimosezóne“, ktoré ako obvykle , by mala priniesť pokles cien a dostupnosť voľných objemov plynu (a LNG).

Tieto kalkulácie, ktoré fungujú už dlhé roky, však toto leto fungovať nebudú (ako sa to stalo v Európe v lete 2021). Kríza a deficit sa premietnu aj do dodávok plynu, cena ktorého do leta neklesne a ďalšie objemy LNG, ktorý by bolo možné prečerpať do zásobníkov, nepribudnú. V dôsledku toho sa cenový šok zo zimy a jari zmení na „letné zlé správy“ z Ázie, ktorá sa v poslednom čase stala referenčným bodom pre celý plynárenský priemysel vo svete a veľmi silne ho ovplyvňuje.

Jediným východiskom pre ázijsko-pacifický región je investovať obrovské množstvo peňazí do rozvoja a zvyšovania produkcie vlastných zásob plynu, ak sú k dispozícii. Pretože dovážaný LNG rozhodne pre celý región stačiť nebude.

Nikolaj Gricaj/news-front