Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Patríte medzi tých, ktorí sa radi pozerajú na mesačnú oblohu a na to, čo sa na nej deje? Tak potom vedzte, že v týchto dňoch na nej budete môcť pozorovať až dve kométy.

Pozorovať vesmírne divadlo je fascinujúce a ľudia si pri páde „hviezdy“ zvyknú niečo želať. Ako informuje portál tvnoviny.sk, v týchto dňoch budeme môcť na nočnej oblohe pozorovať až dve kométy. Jednu, ktorú po prelete už nikdy nikto neuvidí, dokonca aj s chvostíkom.

Na Rosete, ktorá pristála na kométe Čurjumov Gerasimenko pracovali aj slovenskí vedci

Určite najvzácnejším úkazom bude prelet kométy Leonard, ktorú vedci objavili iba začiatkom tohto roka a k zemi letí rýchlosťou viac ako štvrť milióna kilometrov za hodinu. Priletí z vonkajších častí slnečnej sústavy a vracia sa iba raz za 80-tisíc rokov. Tentokrát ju uvidíme aj naposledy. „Táto kométa bude už na hranici viditeľnosti voľným okom. Určite ju ďalekohľadom uvidíme možno aj s nejakým malým chvostíkom,“ hovorí Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov. A prečo ju uvidíme naposledy? „Dostane sa k Slnku gravitačným pôsobením Slnka a planét. Jej dráha bude upravená tak, že sa dostane na hyperbolickú dráhu a už ju nikdy neuvidíme. Čiže, ak ju neuvidíme teraz, už ju neuvidíme nikdy,“ vysvetlil astronóm Rapavý. Druhá kométa, ktorú budeme môcť pozorovať, ale iba ďalekohľadom, sa volá Čurjumov Gerasimenko a vracia sa k nám raz za 6 a pol roka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Kométy sú zlepence snehovej, ľadovej a kamennej hmoty. Obsahujú materiály, ktoré sú z počiatočného štádia vývoja slnečnej sústavy a výskumom týchto materiálov sa dajú lepšie poznať súvislosti a zákonitosti v slnečnej sústave,“ skonštatoval Róbert Takács zo Slovenského zväzu astronómov. Zaujímavé však je, že na tejto kométe sa pred pár rokmi podarilo pristáť aj sonde Roseta, čo bolo vôbec po prvýkrát v histórii ľudstva. Skvelé je, že na prelomovej misii pracovali aj slovenskí vedci. Na kométe Čurjumov Gerasimenko najskôr pristál modul Philae, po dvoch rokoch výskumu skončila na jej povrchu aj samotná Roseta, ktorá tým ale svoju púť ukončila. „Našli sa tam dokonca nejaké aminokyseliny, nedá sa hovoriť, že by tam vznikol život, ale rozhodne tam vznikli nejaké prekurzory života. Pre mňa osobne je to veľmi dobrý pocit, že práca mojich rúk tam stále ešte je a bude tam lietať ešte milióny rokov,“ uviedol Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, podľa ktorého dáta z misie budú vedci analyzovať ešte roky.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d