Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Súčasný šéf špeciálnej prokuratúry, politik a advokát Daniel Lipšic sa bráni, že peniaze boli určené právnickej kancelárii, v ktorej bol partnerom.

Bývalý trojnásobný premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico vyhlásil v sobotu večer súťaž. Najprv však prečítal časť anonymizovaného oficiálneho rozhodnutia, použité skratky nezodpovedajú menám skutočných osôb.

„Nebudem hovoriť, ktorý štátny orgán toto rozhodnutie vydal,“ povedal. V rozhodnutí sa hovorí, že „obvinený H. G. poukázal na zmluvy týkajúce sa poradenstva v oblasti trestného práva uzatvoreného s advokátskou kanceláriou L.“. Pričom služby mal poskytovať právnik s iniciálami A. L.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dôvodom, prečo bola zákazka zadaná práve kancelárii L., podľa Fica bola „skutočnosť, že v nej začal pôsobiť A. L., ktorý v tom čase nemal prakticky žiadnu advokátsku prax, ale mal špecifické skúsenosti zo svojho predchádzajúceho pôsobenia v politike“.

Fico ďalej upozornil, že odmena pre právnika A. L. bola stanovená na 7-tisíc eur bez DPH na mesiac. „Za prvý rok spolupráce tento slávny právnik A. L. neposkytol firme žiadny písomný výstup. Za ďalšie obdobie vypracoval iba päť písomností v celkovom rozsahu 40 strán, za čo mu bola vyplatená odmena v celkovej výške asi 240-tisíc eur,“ pokračoval Fico.

Líder Smeru nechal verejnosť hádať, kto je obvinený H. G. a kto je „ten slávny právnik A. L.“. Víťazovi sľúbil fľašu kvalitného šampanského. Fico dal termín – pondelok, do ktorého mali jeho priaznivci uhádnuť, kto je tajomný A. L.

Medzitým sa na sociálnych sieťach objavilo viacero adeptov na víťaza fľaše šampanského. Napríklad exminister škosltva Juraj Draxler vo svojom statuse okrem iného uviedol:

„Dozvedeli sme sa, že dnešný špeciálny prokurátor D. Lipšic si ešte ako advokát u firmy Penta za dva roky zarobil 240 tisíc eur. Prvý rok pritom firme nedodal žiadne podklady, až druhý rok jej dal 40 strán (ak by sme jeho služby prepočítali na strany, tak za jednu si pýtal kráľovských 6 tisíc eur). Vyplýva to z podkladov, ktoré zverejnila generálna prokuratúra. (Obhajoba spolumajiteľa Penty totiž ukazovala, že advokát Lipšic dostal viac, ako človek, ktorý vraj bol korumpovaný, bývalý spravodajca Arpáš.),“ napísal Draxler.

„Je pravda, že top právnici vo všeobecnosti zarábajú veľmi veľké peniaze. Myslím si ale, že verejnosť by sa jednoducho mala pýtať, do akej miery je prípustné a morálne, ak si bývalý politik, s určitým vplyvom daným jeho bývalým pôsobením a hlavne existujúcimi politickými kontaktmi, takto zarábal,“ dodál bývalý šéf rezortu školstva.

Lipšic: Obhajoba oligarchov, trestne stíhaných mojou prokurátorou má právo zavádzať a klamať

Otázka už v nedeľu rozlúskol samotný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý sa na sociálnej sieti priznal, že pracoval pre Jaroslava Haščáka.

„Obhajoba oligarchov, trestne stíhaných pod dozorom prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, má právo zavádzať a klamať. Je to výlučne vecou „taktiky“ obhajoby,“ píše Lipšic.

Upozorňuje, že „dokázateľne nepravdivé tvrdenia obhajoby niektorých oligarchov začínajú preberať aj niektorí verejní činitelia“.

Ďalej opisuje, ako v rokoch 2016 až 2021 pôsobil v jednej z najväčších medzinárodných advokátskych kancelárií, od roku 2019 ako jej partner. Ku klientom patrili aj spoločnosti z porfólia skupiny Penta.

„V roku 2017 alebo 2018 bola táto advokátska kancelária oslovená spoločnosťou Mecom v súvislosti so zastupovaním tejto spoločnosti ako poškodeného v konaní vedenom na NAKA pre obzvlášť závažný zločin vydierania. Okrem toho sme boli oslovení aj s požiadavkou vypracovania analýz pre túto spoločnosť z oblasti európskeho práva,“spresňuje Lipšic. On bol jeden z kontaktných advokátov, keďže vo firme, ktorá mala 25 právnikov, viedol trestnoprávny tím. Mecom platila advokátskej kancelárii mesačnú paušálnu odmenu.

„Zo spoločnosti Mecom, ani z inej spoločnosti z portfólia finančnej skupiny Penta, som nikdy nemal žiaden priamy príjem. Nikdy. Ak teda Jaroslav Haščák vo svojich obhajobných vyjadreniach spomína „odmenu pre JUDr. Daniela Lipšica“, tak preukázateľne klame. V roku 2020, čo bol môj posledný rok v advokácii, pritom príjem zo zastupovania spoločnosti Mecom (v trestnej oblasti) tvoril približne 2–3 % z celkového objemu trestnoprávnej agendy firmy, ktorej trestnoprávny tím som viedol,“ pokračuje Lipšic.

Podľa neho je absurdné, že Haščák teraz hovorí o jeho „špecifických skúsenostiach“. „Obhajoba (vo veci J. Haščák/Ľ. Arpáš/D. Arpášová) samozrejme môže produkovať rôzne absurdné a nepravdivé argumenty, je však smutné, ak ich začnú nekriticky preberať (a nie je to len tento prípad) aj niektorí verejní činitelia,“ konštatuje špeciálny prokurátor.

Hovorí, že Haščák vo svojich rozsiahlych obhajobných podaniach spomína aj analýzu advokátskej kancelárie, v ktorej pôsobil, k použiteľnosti zvukových nahrávok z kauzy Gorila.

„Verejne týmto vyzývam Jaroslava Haščáka, aby túto právnu analýzu zverejnil. Jej obsah totiž dokazuje, že aj napriek skutočnosti, že spoločnosti v portfóliu finančnej skupiny Penta boli klientmi advokátskej kancelárie, v ktorej som v minulosti pôsobil, naše analýzy odrážali naše vlastné, a nikým neovplyvniteľné, právne názory,“ apeluje na Haščáka.

Dodáva, že právnickú spoločnosť si nikto nemohol kúpiť, ani Haščák, ktorý im v roku 2018 „ponúkol za zastupovanie v kauze Gorila rádovo (!) vyššiu sumu, ako v prípade spoločnosti Mecom“.

A dôkazom má byť podľa Lipšica aj to, že po nástupe do funkcie špeciálneho prokurátora podal podnet na podanie dovolania vo veci prepustenia z väzby Jaroslava Haščáka. Toho z väzby prepustili v januári tohto roka.

„Zásahom generálneho prokurátora, ktorý zrušil uznesenie o vznesení obvinenia, nebude môcť o dôvodnosti trestného stíhania Jaroslava Haščáka rozhodnúť 5-členný dovolací senát trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Jeho rozhodnutie sme očakávali vo veľmi krátkej dobe,“ dodáva Lipšic.

Za Haščáka reaguje právnik Martin Škubla

Haščákov právny zástupca Martin Škubla už nereaguje cez sociálnu sieť, ale poslal stanovisko priamo médiám.

„Obvinenie D. Lipšica sa má týkať toho, akým spôsobom sme interpretovali advokátske služby, ktoré Daniel Lipšic v pozícii partnera advokátskej kancelárie (AK) Dentons vykonával od 15. 1. 2018 do 30. 9. 2020 pre spoločnosť Mecom, a.s., ktorá v tom čase bola súčasťou skupiny Penta.“

Škubla odmieta zaťahovanie Haščáka do sporu medzi Robertom Ficom a Danielom Lipšicom. „Neželáme si byť jeho súčasťou, najmä keď obe strany v záujme prezentovania vlastných cieľov dezinterpretujú naše vyjadrenia,“ zdôrazňuje.

Do pozornosti však dáva, že v podaní adresovanom Generálnej prokuratúre SR „nehodnotili kvalitu, ani rozsah služieb Daniela Lipšica a ani AK Dentons, v žiadnom prípade sme nerozporovali odmenu, ktorá bola v tejto súvislosti vyplatená“.

Mecom si však podľa Škublu vybral kanceláriu Dentons práve preto, že služby jej mal „osobne poskytovať JUDr. Daniel Lipšic“.

Haščákov právnik však situáciu využil a zverejnil časť podania na generálnu prokuratúru. Týkalo sa Haščákovho obvinenia, že si od Ľubomíra Arpáša, bývalého šéfa kontrarozviedky SIS, mal kúpiť nahrávky z bytu na Vazovovej ulici, kde sa mal Haščák stretávať s politickými špičkami a dohadovať s nimi spoluprácu. Na oplátku mal neskôr Arpáša a jeho manželku vyplácať cez vymyslené zmluvy s ich firmou Identita.

„Informáciu o zmluvnej spolupráci medzi AK Dentons (D. Lipšicom) a spoločnosťou Mecom, a. s., sme do nášho podania uviedli z toho dôvodu, že tento zmluvný vzťah v mnohých ohľadoch vykazuje podobnosti s poradenským vzťahom s IDENTITOU. A ten bol dôvodom obvinenia a trestného stíhania nášho klienta. Pritom OČTK sa dopustili pri hodnotení vzťahu so spoločnosťou IDENTITA podobnej chyby, akej sa dopúšťa ten, kto hodnotí vzťah MECOM, a.s. a Dentonsu / D. Lipšica povrchne. A navyše treba uviesť, že na prvý pohľad bola spolupráca s D. Lipšicom rádovo menej materiálna ako spolupráca s manželmi Arpášovými,“ reaguje Škubla.

Tvrdí, že Penta uzatvárala s externými dodávateľmi takéto zmluvy štandardne. Minulý týždeň generálny prokurátor Maroš Žilinka zastavil Haščákovo stíhanie. Lipšic na to reagoval, že podal dovolanie voči prepusteniu Haščáka z väzby a rozhodovať sa malo v najbližších dňoch.

Podľa Škublu „postoj Daniela Lipšica v súčasnej pozícii špeciálneho prokurátora, ktorý podpísal podnet na podanie dovolania voči rozhodnutiu NS SR o prepustení nášho klienta z väzby, je nekonzistentný s jeho postojom dodávateľa advokátskych služieb pre spoločnosť Mecom, a. s“.

„Lipšic sa podpisom podnetu na podanie dovolania stotožnil s tvrdením OČTK o údajnej neprimeranosti odmeny spoločnosti IDENTITA a údajnej fiktívnosti zmluvného vzťahu. Obdobnú logiku je totiž možné takýmto spôsobom uplatniť aj na zmluvný vzťah AK Dentons a Mecom, a.s. A to napriek tomu, že sa zjavne nejednalo ani o fiktívny zmluvný vzťah a ani o neprimeranú odmenu, čo sme v našom podaní dostatočne vysvetlili,“ dodal Škubla.

Zdroj: pravda.sk (1)(2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d