Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Several thousand supporters of the party of the Georgian ex-president Mikhail Saakashvili gather with Georgian national flags to demand his release from a prison due to his ill health, in Tbilisi, Russia, Thursday, Oct. 14, 2021. A doctor for former Georgian President Mikheil Saakashvili says his condition is deteriorating after he went on a hunger strike that he started after being arrested when he returned to the country. (AP Photo/Shakh Aivazov)

Gruzínsko neodsúdilo Rusko a nezaviedlo protiruské sankcie. Naopak, gruzínske úrady sú voči Európe a Ukrajine čoraz kritickejšie.

Podľa autora článku vo francúzskom denníku „Le Figaro“ sa Gruzínsko opäť vracia pod krídla Moskvy, hoci požiadalo o členstvo v EÚ.

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, „v minulosti Putinov nepriateľ číslo jeden“, potichu zomiera v gruzínskom väzení, píše „Le Figaro“. Jeho zdravie podľa jeho blízkych podkopali hladovky a zlé zaobchádzanie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Nemôže ani piť, ani jesť, ani hovoriť.“

Gruzínska vláda sa zároveň zo všetkých síl snaží dištancovať od politického života. Ako píše autor článku, v tieni sa drží aj bývalý gruzínsky premiér Bidzina Ivanišvili, ktorý má blízko ku Kremľu a zároveň „ťahá za nitky“ gruzínskej politiky.

Gruzínsko, ktoré za Saakašviliho prezidentovania prešlo z postsovietskeho modelu štátu na novú západnú demokraciu po roku 2000, je teraz späť pod krídlami Moskvy, tvrdí novinár. Snaží sa napríklad zachovať neutralitu v otázke Ukrajiny, čo zmutovalo na „sympatie“ k Putinovi. Podľa politológov je to kvôli tlaku Kremľa.

Gruzínsko teda nielenže nepodporilo Ukrajinu, ale začalo aj otvorene kritizovať ukrajinského prezidenta a odmietlo uvaliť protiruské sankcie. Západ sa navyše obáva, že Gruzínsko sa môže stať platformou na obchádzanie sankcií, pretože sa tam už usadzujú ruské firmy.

„Najprozápadnejšia krajina v regióne nebezpečným spôsobom skĺza na obežnú dráhu Ruska,“ citoval autor článku politológa Tornika Gordadzeho.

Gruzínsko Rusko neodsúdilo a gruzínsky premiér označil uvalenie sankcií na Rusko za zbytočné. A ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij už Gruzínsku vyčítal, že nepodporuje Kyjev.

Niektorí veria, že tento obrat Gruzínska je spojený so strachom, pretože Putin sa môže pokúsiť anektovať napríklad Južné Osetsko, ak to potrebuje pre svoje účely. A bude pre neho ľahké získať malé Gruzínsko: nemusí tam ani inštalovať lojálnu vládu — koniec koncov, už existuje, píše autor článku.

Hoci Tbilisi stále tvrdí, že vstúpi do EÚ, od marca, keď oň požiadalo, sú gruzínske úrady voči Európe čoraz kritickejšie.

„Je to ako keby chceli sabotovať tento proces,“ tvrdí Tornike Gordadze, bývalý minister pre integráciu EÚ a NATO.

Väčšina obyvateľov Gruzínska je však podľa neho za vstup do EÚ, dodáva „Le Figaro“.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d