Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Kto nezaplatí v rubľoch, tomu stopneme plyn, varuje Rusko po odstavení Poľska a Bulharska od ruskej energie, keď oba štáty nedodržali obchodné podmienky a odmietli platiť

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v utorok vyhlásil, že Slovensko zaplatí Rusom za plyn v eurách. Odmietaním plniť obchodné požiadavky Moskvy platiť za plyn rubľami tak ohrozuje ekonomickú stabilitu slovenského hospodárstva a koleduje si o to, že samotné Rusko môže na základe jeho „siláckych“ rečí zastaviť tok ruského plynu na Slovensko. Heger navyše svojim neoboľševickým provokačným slovníkom obviňuje Rusko z presadzovania imperialistických záujmov.

Požiadavka platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch nie je vydieraním, vyhlásil dnes hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS. Rusko podľa neho obnoví dodávky plynu Poľsku a Bulharsku, akonáhle za ne tieto krajiny „náležitou formou“ zaplatia. Rusko zostáva spoľahlivým dodávateľom energetických surovín, dodal hovorca.

„Platba v správnej podobe bude základom pre pokračovanie dodávok,“ povedal Peskov a štátna agentúra TASS si jeho vyjadrenie vyložila v zmysle, že „dodávky budú obnovené, pokiaľ tieto krajiny začnú platiť ruble“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prezident Vladimir Putin sa nechystá o situácii rokovať s poľskými a bulharskými predstaviteľmi, povedal Peskov. Rusko podľa neho muselo prejsť na platby v rubľoch z čírej nevyhnutnosti po tom, čo Rusku západné krajiny „ukradli značnú časť jeho rezerv“.

Ruské rezervy uložené na Západe boli zmrazené v rámci sankcií, ktorými sa Západ snaží Rusko prinútiť k ukončeniu vojny proti Ukrajine.

Podľa Peskova išlo o „bezprecedentné, nie priateľské kroky v oblasti ekonomiky a financií, ktoré voči nám podnikli nie priateľské krajiny“. Tie podľa neho „zablokovali, čiže po rusky povedané ukradli“ značnú časť ruských rezerv, a to si vyžiadalo nový spôsob platenia, ktorý Putin nariadil dekrétom.

Varovanie ďalším krajinám

Peskov zároveň adresoval varovanie aj ďalším európskym krajinám, ktoré platba za plyn ešte len čaká. Medzi nimi je aj Slovensko, ktoré má najbližšie poslať Moskve peniaze 20. mája. „Keď sa termíny platieb priblížia a niektorí spotrebitelia odmietnu platiť podľa nového systému, potom sa, samozrejme, využije prezidentov dekrét,“ povedal hovorca.

Už včera sa premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyjadril, že Slovensko zaplatí Rusom za plyn v eurách. Odmietaním plniť obchodné požiadavky Moskvy platiť za plyn rubľami tak ohrozuje ekonomickú stabilitu slovenského hospodárstva a koleduje si o to, že samotné Rusko môže na základe jeho „siláckych“ rečí zastaviť tok ruského plynu na Slovensko. Heger navyše svojim neoboľševickým provokačným slovníkom obviňuje Rusko z presadzovania imperialistických záujmov.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek dnes povedal, že Slovensko bude pri platbách postupovať podľa dohody v Európskej únii.

Ruský plynárenský podnik Gazprom dnes ráno zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska kvôli tomu, že krajiny nezaplatili za plyn v rubľoch. Zastavenie dodávok plynu je podľa Sofie vydieranie a Gazprom porušil zmluvu. Varšava sa chce domáhať odškodnenia za porušenie platného kontraktu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila krok Moskvy za pokus využiť plyn na vydieranie európskych krajín. Úniová exekutíva je podľa nej na tento scenár pripravená a je v kontakte so všetkými členskými krajinami, s ktorými rieši zabezpečenie dostatočných dodávok pre celú EÚ.

Leyenová: Opäť to dokazuje nespoľahlivosť Ruska ako dodávateľa plynu

„Oznámenie Gazpromu o jednostrannom zastavení dodávok plynu zákazníkom v Európe je ďalším pokusom Ruska použiť plyn ako nástroj vydierania,“ uviedla von der Leyenová vo vyhlásení.

„Je to neopodstatnené a neprijateľné. Opäť to dokazuje nespoľahlivosť Ruska ako dodávateľa plynu,“ dodala.

Von der Leyenová uviedla, že EÚ je na tento scenár pripravená a bude naďalej pracovať na zabezpečení alternatívnych dodávok plynu a na zabezpečení naplnenia zásobníkov plynu. Pravidlá EÚ vyžadujú, aby všetky krajiny mali pohotovostný plán pre prípad výpadku dodávok plynu.

Podľa šéfky eurokomisie EÚ pracuje na koordinovanej reakcii na ruskú eskaláciu stretnutím „koordinačnej skupina pre plyn“ zloženej zo zástupcov vlád členských štátov a plynárenského priemyslu.

Zásobníky plynu v EÚ sú v súčasnosti naplnené na 32 %. Krajiny EÚ rokujú o núdzových pravidlách, ktoré by od nich vyžadovali, aby do novembra tohto roku naplnili svoje zásobníky na 80 % a vytvorili si tak rezervu pred zimou, keď dopyt po plyne na vykurovanie dosiahne najvyššiu úroveň.

Členské štáty EÚ sa nevedia dohodnúť na zákaze dovozu ruskej ropy a zemného plynu

Embargo na dovoz ropy a uvalenie sankcií proti najväčšej ruskej banke Sberbank. Aj tieto kroky zvažujú európske štáty v rámci šiesteho balíka sankcií proti Rusku. Dohoda o detailoch zatiaľ chýba, so sankciami sa neponáhľa najmä Nemecko.

Európska únia pripravuje „inteligentné sankcie“ proti dovozu ruskej ropy, vyhlásil podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

„Pracujeme na šiestom balíku sankcií a jednou z otázok, ktoré zvažujeme, je nejaká forma ropného embarga. Keď zavádzame sankcie, musíme to urobiť spôsobom, ktorý maximalizuje tlak na Rusko a zároveň minimalizuje vedľajšie škody na nás samých,“ povedal Dombrovskis pre The Times.

Presné detaily ropných sankcií ešte neboli dohodnuté, ale mohli by zahŕňať postupný útlm dodávok ruskej ropy alebo uvalenie ciel na vývoz nad určitý cenový strop, objasnil podpredseda Komisie.

Ropa a ropné produkty tvorili v minulom roku viac ako tretinu exportných príjmov Moskvy. Európa v súčasnosti míňa okolo 450 miliónov dolárov denne na ruskú ropu a rafinované produkty, okolo 400 miliónov dolárov denne na plyn a zhruba 25 miliónov dolárov na uhlie, hovoria výpočty think tanku Bruegel.

„Najlepším výsledkom pre Komisiu sú najprísnejšie možné sankcie. Nemá však zmysel, aby sme navrhovali niečo, čo nezíska podporu,“ súhlasí s Dombrovskisom podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za justíciu Věra Jourová. Jourová potvrdila, že intenzívne sa diskutuje o zákaze dovozu ruskej ropy.

Kým Poľsko a pobaltské štáty presadzujú úplné energetické embargo, niekoľko ďalších krajín vrátane Nemecka, Maďarska a Rakúska je proti takémuto kroku z ekonomických dôvodov. Taliansko, ktoré bolo predtým proti okamžitému ukončeniu dodávok ruského plynu, teraz požaduje zastropovanie jeho ceny, čo podľa Ríma pripraví Moskvu o časť zdrojov.

Nemecko varuje pred trvalými ekonomickými škodami

Nemecká vláda opakovane varovala, že prerušenie dodávok ruského plynu by mohlo viesť k trvalým ekonomickým škodám pre Európu, no dohodla sa s ostatnými európskymi štátmi na odstavení od ruského čierneho uhlia. V prípade ropy je situácia zložitejšia, ale krajina to môže zvládnuť do konca roka, oznámil nemecký minister hospodárstva a klímy Robert Habeck.

Nemecko je najväčším dovozcom ropy v Európe. Údaje o dovoze OECD hovoria, že denne dováža 0,56 miliónov barelov ropy (mb/d) a 0,090 mb/d inej minerálnej ropy. Priemerná spotreba krajiny bola v roku 2021 1,85 mb/d.

Plán Nemecka je znížiť dovoz ropy z Ruska na polovicu do augusta a postupnými krokmi dosiahnuť takmer úplnú nezávislosť do konca roku 2022. Mnohé spoločnosti sa už rozhodli neobnoviť zmluvy s ruskými producentmi a nahrádzajú ruský dovoz s ďalšími dodávateľmi uviedlo ministerstvo hospodárstva a klímy.

„Zmenené dodávateľské reťazce nadobudnú účinnosť už v najbližších týždňoch a mesiacoch,“upozornilo ministerstvo v apríli 2022.

Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna / epochtimes.cz


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d