Známy prokremeľský vojenský bloger Vladimir Romanov napísal, že generála zatkli 25. júna, deň po skončení vzbury wagnerovcov.

V Rusku údajne v súvislosti so vzburou žoldnierskej Wagnerovej skupiny zatkli generála a vrchného veliteľa vzdušných síl Sergeja Surovikina, ktorý je druhým najvyššie postaveným mužom tamojšej armády. Informovala o tom v stredu stanica Sky News odvolávajúca sa na správu denníka The Moscow Times citujúceho dva zdroje blízke ruskému rezortu obrany.
Surovikin je zástupcom veliteľa kombinovanej skupiny ruských jednotiek na Ukrajine, kde sa do bojov zapojili aj wagnerovci.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Jeden zo zdrojov uviedol, že Surovikin známy ako „generál Armageddon“ si počas nedávnej vzbury evidentne vybral stranu šéfa wagnerovcov Jevgenija Prigožina. Na otázku, kde sa momentálne tento generál nachádza, obaja citovaní odpovedali, že k tomuto sa nevyjadrujú ani len cez tzv. interné kanály.
Surovikina od soboty nikto nevidel, pričom ruskí vojenskí blogeri už pred denníkom The Moscow Times tvrdili, že bol zadržaný a nachádza sa vo vyšetrovacej väzbe v Moskve.
Takúto informáciu publikoval americký denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na nemenované americké bezpečnostné zdroje. NYT tiež napísal, že podľa amerických tajných služieb existujú náznaky, že o Prigožinovej vzbure vopred vedelo okrem Surovikina aj viacero ďalších ruských generálov. Práve priateľstvo Surovikina s Prigožinom je zároveň podľa NYT dôvodom, že šéf wagnerovcov je aj po neúspešnej vzbure stále nažive.
Kremeľ vo štvrtok odmietol odpovedať na otázky o ruskom generálovi Sergejovi Surovikinovi. O jeho postavení a mieste pobytu nie je nič známe od sobotňajšej neúspešnej vzbury žoldnierov Wagnerovej skupiny.
Ako pripomenula agentúra Reuters, Surovikin sa v sobotu objavil na videu, v ktorom apeloval na vodcu žoldnierov Jevgenija Prigožina, aby zastavil svoju vzburu proti Kremľu. Vyzeral vyčerpane a nebolo jasné, či hovorí pod nátlakom. Neskôr sa objavili nepotvrdené správy, že ho vypočúvajú bezpečnostné služby.
Niektoré ruské médiá na sociálnych sieťach dokonca informovali, že Surovikina zatkli, lebo bol na strane Prigožina. Známy prokremeľský vojenský bloger Vladimir Romanov napísal, že generála zatkli 25. júna, deň po skončení vzbury wagnerovcov.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok na brífingu odporučil novinárom, ktorí sa zaujímali o Surovikinov osud, aby sa obrátili na ruské ministerstvo obrany. To sa zatiaľ nevyjadrilo.
Na otázku jedného z reportérov, či Surovikin má stále dôveru ruského prezidenta Vladimira Putina, Peskov odpovedal, že Putin je „hlavný veliteľ a spolupracuje s ministrom obrany a s náčelníkom generálneho štábu.“
Denník The New York Times s odvolaním sa na americké spravodajské služby o dianí v Rusku napísal, že Prigožin by nevyvolal vzburu, keby si nebol istý podporou niekoho vysokopostaveného.
Zdroje amerického denníka tiež uviedli, že o plánoch zakladateľa Wagnerovej skupiny vedel práve Surovikin.
Prigožinom iniciovaný „pochod spravodlivosti“ na Kremeľ sa začal večer 23. júna. Do soboty rána wagnerovci obsadili Rostov nad Donom a dostali sa až do Lipeckej oblasti. Pochod sa skončil dohodou medzi Prigožinom a ruským vedením. Podľa nej žoldnieri, ktorí sa rozhodli zostať vo Wagnerovej skupine, budú môcť „odísť do Bieloruska“. Ďalší mali dostať ponuku podpísať zmluvu a stať sa príslušníkom regulárnej ruskej armády.
Podľa medializovaných správ je Prigožin už v Bielorusku.
Peskov však vo štvrtok povedal, že „v súčasnosti nemá informácie o tom, kde sa Prigožin nachádza“.
Vychvaľované nemecké protilietadlové systémy sa ukázali ako bezmocné proti ruským dronom
VIDEO: Výbušný film „Citizen Vigilante“ otriasa sociálnymi sieťami aj najvyššími politickými kruhmi, kde vyvoláva obavy z radikalizácie a povstania európskeho obyvateľstva proti migrácii a všetkým politikom a stranám, ktorí ju organizujú a podporujú
Európa pripravuje pre Ukrajinu miliónovú armádu
V Rige sa otvorila výstava o eugenike: pokusy o vytvorenie lotyšského nadčloveka sú späť
Veliteľ ukrajinských síl vyvrátil lži Zelenského a aj Európa dostala tvrdú odpoveď od Bieloruska aj Číny
Vplyv vojen a bômb na životné prostredie planéty Zem
Nedokončená revolúcia v Amerike: Keď sa práva stanú privilégiami
Poľsko je proti vstupu Ukrajiny do EÚ
VIDEO: Exšéf SIS Vladimír Pčolinský: Najväčší špión je mobil. Dokáže prezradiť celý náš život a dostať sa doň dá navonok obyčajnou esemeskou. Politici si ho dávajú aj pod zadok
VIDEO: Michal Šimečka vo videu z Dubaja ukazuje, v akom luxuse žijú oligarchovia spájaní s Robertom Ficom a na čo idú dane slovenských občanov, alebo ako predseda PS opäť hucká národ proti premiérovi a strane Smer
Kto projektoval plány tohto sveta
Ruská korveta odohnala člny Greenpeace aj nemeckú pobrežnú stráž od tankera s ropou
V Rumunsku zhabali 75 kilogramov kokaínu s portrétom Zelenského
Veľká zelená schizofrénia
Žatva na Slovensku je v plnom prúde, sucho a teplo budú mať vplyv na výnosy plodín aj krmovín
Úlohou V4 by malo byť odsúdenie fašizmu na Ukrajine
VIDEO: Peter Sabela o tom, že niekdajší kľúčový investičný partner Georgea Sorosa a bývalý šéf jeho londýnskej pobočky sedí v Trumpovej vláde
VIDEO: Obchodník so smrťou prelomil mlčanie: „Ide o záverečnú bitku so silami zla! Globalisti plne ovládajú Európu.
VIDEO: Ako vyzerá každodenný život v Moskve v júli 2026 a aká je situácia s benzínom v Rusku?
Zničenie plynovodu Nord Stream podľa nemeckej prokuratúry vykonal príslušník ukrajinskej armády na pokyn Zelenského režimu
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Kremeľ odmietol medializované tvrdenia, že šéf vzdušných síl generál Surovikin dopredu vedel o chystanej vzbure wagnerovcov. Médiá vo štvrtok šírili správy, že ho FSB zatkla
Kremeľ odmietol medializované tvrdenia, že šéf vzdušných síl generál Surovikin dopredu vedel o chystanej vzbure wagnerovcov. Médiá vo štvrtok šírili správy, že ho FSB zatkla
Kremeľ odmietol medializované tvrdenia, že šéf vzdušných síl generál Surovikin dopredu vedel o chystanej vzbure wagnerovcov. Médiá vo štvrtok šírili správy, že ho FSB zatkla