Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove začal vo štvrtok (7. 1.) trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia poplašnej správy. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), ktorý koncom augusta minulého roka podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre informácie publikované prostredníctvom internetovej stránky Bádateľ.

Bádateľ občanov nabádal na občiansku neposlušnosť, marenie prijatých opatrení na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 či odmietanie očkovania. „Portál Bádateľ patrí k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí,“ uviedol minister zdravotníctva pričom odkázal aj na články hovoriace nielen o téme nového koronavírusu, ale aj darcovstva orgánov, očkovania proti chrípke či o téme 5G sietí.
Krajčí dodal, že podľa prieskumu o dezinformáciách o zdraví, ktorý realizovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prostredníctvom svojej behaviorálnej jednotky BEET medzi lekármi a lekárkami, až 35 percent lekárov sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu alebo lekárske pokyny pre dezinformácie, ktorým uverili.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
MZ SR sa v minulom roku viacerými aktivitami zapojilo do boja proti hoaxom. Ako vtedy pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, monitorujú najrozšírenejšie a najnebezpečnejšie dezinformácie a reagujú na ne. Zároveň rezort komunikuje s predstaviteľmi sociálnej siete, ktorých upozorňuje na nebezpečné témy z pohľadu zdravotníctva.
Mimo rezortného prostredia vytvorilo MZ SR neformálnu sieť so zdravotníckymi influencermi, s ktorými si vzájomne na sociálnych sieťach pomáhajú. Eliášová doplnila, že sa usilujú o téme dezinformácií hovoriť čoraz viac aj v médiách, a to aj prostredníctvom politických lídrov.
zdroj: hlavný denník
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
VIDEO: V slovenských kinách sa začína premietať nový sci-fi film Deň odhalenia. Režisér Steven Spielberg je presvedčený, že vo vesmíre nie sme sami. Tvrdí, že jeho film je založený aj na svedectvách zainteresovaných ľudí
Vládny splnomocnenec Peter Kotlár nepodporí novelu zákona o verejnom zdraví. Namiesto toho predloží vlastný návrh úpravy definícií epidémie a pandémie
VIDEO: Profesor Peter Staněk o paradoxoch dneška: Geopolitická realita verzus mediálna propaganda
„Brána na Krym“ opäť pod útokom Ukrajiny. Most je poškodený a doprava stojí
Padlo trestné oznámenie na Progresívne Slovensko
Rusíni sa obávali najhoršieho: Prišla reakcia z múzea
Zázrak aj obrovský boj o život: V Bratislave sa narodili siamské dvojčatá
Závery vedeckej konferencie „Očkovať či neočkovať?“ Výzva vláde k 10 krokom
Eurobyrokracia sa mentálne pripravuje na zničenie svojej ekonomiky, ak vypukne taiwanská kríza
Bloomberg: Bulharsko zastavuje dodávky zbraní Ukrajine
The Telegraph: Británia minula vyše 28 miliárd libier na financovanie teroristov a obchodníkov s ľuďmi
Prelomové rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR výrazne rozširuje šance na získanie finančnej kompenzácie pre ľudí, ktorí utrpeli zdravotné následky po očkovaní proti ochoreniu Covid-19
Super tajný agent Bezrukov odhalil zámery Západu: Neutralizovať ruské jadrové sily, politicky destabilizovať Moskvu
Trump pohrozil, že nechá Izrael s Iránom osamote
Nebenzja označil Zelenského list Putinovi za neohrabanú provokáciu
Američania prišli pri Hormuze o útočný vrtuľník AH-64 Apache
Irán aj Húsiovia dodržali slovo – a postavili sa na obranu Libanonu
Proti komu a ako sa Poľsko vyzbrojuje?
Vyjednávania sa skončili: Putin v dialógu so Západom dal veci definitívny bodku
Budúcnosť ukrajinských mužov v Európe: pracovná sila pre hostiteľské krajiny alebo rezerva pre ukrajinské ozbrojené sily?
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Krajčí chce namiesto poctivej práce a šírenia pravdy, trestne stíhať iné názory
Krajčí chce namiesto poctivej práce a šírenia pravdy, trestne stíhať iné názory
Krajčí chce namiesto poctivej práce a šírenia pravdy, trestne stíhať iné názory