Mesto Košice vyhlásilo v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou v noci z piatka (21. 11.) na sobotu prvý kalamitný stupeň. Informoval o tom magistrát mesta na sociálnej sieti. Počasie spôsobilo na východe výpadky elektriny pre tisíce odberných miest.
Košická zoologická záhrada oznámila, že z technických dôvodov je v sobotu zatvorená. „Odstraňujeme následky po včerajšej kalamitnej situácii,“ informovala mestská zoo.
Cestárom v noci v Košiciach spôsoboval problémy najmä silný nárazový vietor. „Prioritou bolo udržať najmä prejazdnosť hlavných cestných ťahov a ciest, po ktorých premáva mestská hromadná doprava,“ skonštatoval magistrát.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Mesto v spolupráci so spoločnosťou Kosit nasadilo na údržbu ciest všetky dostupné mechanizmy a v práci boli aj externí dodávatelia. „Celkovo sa o prejazdnosť ciest staralo 47 kusov techniky, z toho 15 veľkých sypačov a odhŕňačov,“ oznámilo mesto.
V ranných hodinách sa stroje presunuli na údržbu menších ciest a vnútrosídliskových komunikácií. Vzhľadom na nepriaznivú predpoveď počasia ostáva technika a personál v plnej pohotovosti.
„Zároveň všetkým, ktorí majú adoptovaný úsek chodníka, sme dnes odoslali upozornenie s výzvou na jeho odpratanie,“ doplnil magistrát.
Počasie spôsobilo na východe výpadky elektriny pre tisíce odberných miest
Nepriaznivé počasie so silným snežením a vetrom spôsobilo od piatka (21. 11.) na východe Slovenska výpadky v distribúcii elektriny na viacerých miestach. Východoslovenská distribučná (VSD) v sobotu dopoludnia evidovala prerušenie distribúcie elektriny do približne 7800 odberných miest. TASR o tom informovala hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.
„Najviac zasiahnuté sú aktuálne obce a ich časti – Smolník, Markušovce, Veľký Folkmar, Kojšov, Nálepkovo, Okrúhle, Sulín, Jaklovce, Dobrá, Matejovce nad Hornádom, Úhorná, Vyšná Sitnica, Margecany, Čabalovce, Remeniny, Nižný Tvarožec, Brusnica, Henclová, Ruská Poruba, Hrišovce, Jasenovce a Palota,“ uviedla hovorkyňa.
Pre východ Slovenska naďalej platia výstrahy meteorológov 1. a 2. stupňa. Pracovné tímy VSD vrátane pohotovostných posíl sú podľa VSD stále v teréne spolu so všetkou dostupnou technikou. „V koordinácii s dispečingom vymedzujú a odstraňujú poruchy tak, aby obyvatelia boli opäť čo najskôr zásobení elektrinou. Miestami však musia bojovať s množstvom popadaných stromov na elektrické vedenia a ďalšie elektroenergetické zariadenia, čo predlžuje čas potrebný na odstraňovania porúch,“ skonštatovala Forbergerová.
Príčinou výpadkov je podľa spoločnosti najmä ťažký mokrý sneh na stromoch a porastoch, ktoré sa pod jeho váhou lámu a ktoré vietor rozmetáva aj na elektrické vedenia. „Sú poškodené vodiče, konzoly, podperné izolátory. Stromy strhli aj samotné podperné body (stĺpy), spôsobili skrat na elektroenergetickom zariadení, boli tiež pretavené VN poistky,“ priblížila hovorkyňa.
VSD zaznamenala do soboty 9.00 h poruchy na elektroenergetických zariadeniach na vysokom aj nízkom napätí. Aktuálne eviduje takmer 100 porúch spolu na oboch úrovniach, pričom zariadenia na veľmi vysokom napätí sú doteraz bez poruchy.
/ hlavnydennik.sk /
FT: Európa láme rekordy v nákupoch ruského plynu
Euronews: Macron zvolá v Paríži „koalíciu ochotných“
Najväčší útok na Moskvu a okolitý región! Ukrajina vyslala viac ako 350 dronov. Horeli domy, hlásia obete
Chcete vlastný bunker? Teraz máte možnosť! Kryty z čias studenej vojny idú do dražby
Žilinka pre vraždu ženy v Gelnici uvoľnil z funkcie vedúcich prokurátorov
Svet sa dočkal: Nadnárodní bankári chcú vytvoriť vlastnú globálnu armádu
Nawrocki tvrdo o banderovcoch: „To nie sú hrdinovia, na ktorých čaká Európa!“ Požaduje zákaz červeno-čiernej vlajky UPA v Poľsku
Štvrtá vlna útokov na Irán! USA prvýkrát nasadili aj kamikadze drony
Európske krídlo NATO buduje armády a mobilizuje finančné prostriedky na vojenskú výrobu. Do roku 2030 sa zameriava na Rusko
Zelené nevoľníctvo: Ako Brusel chytil Slovensko do diabolskej pavučiny veterného biznisu
V súvislosti s náhlou smrťou senátora zo štátu Južná Karolína, Lindseya Grahama.
Desivá historická irónia: banderovské monštrum vychovalo Poľsko
Masívna dodávka pre Kyjev: Nemecko posiela Ukrajine 50-tisíc útočných dronov!
Rok, ktorý nepamätáme: Obilie dozrieva rekordným tempom, úroda môže byť slabšia
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Košice vyhlásili 1. kalamitný stupeň! Výpadky elektriny pre tisíce odberných miest
Košice vyhlásili 1. kalamitný stupeň! Výpadky elektriny pre tisíce odberných miest
Košice vyhlásili 1. kalamitný stupeň! Výpadky elektriny pre tisíce odberných miest