Slovanské Noviny

10. januára 2025

K porozumeniu Čelovekom

Meta upúšťa od používania nezávislých kontrolórov faktov na Facebooku a Instagrame a nahrádza ich „poznámkami komunity“ v štýle Muskovej sociálnej siete X, kde je komentovanie presnosti príspevkov ponechané na používateľov, informuje o prevratnej radikálnej zmene v postoji k slobode slova na sociálnych sieťach britská BBC

Vo videu zverejnenom popri blogovom príspevku spoločnosti v utorok generálny riaditeľ Mark Zuckerberg uviedol, že moderátori tretích strán sú „príliš politicky zaujatí“ a „je čas vrátiť sa k našim koreňom v oblasti slobody prejavu“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tento krok prichádza v čase, keď sa Zuckerberg a ďalší technickí manažéri snažia zlepšiť vzťahy s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom pred jeho nástupom do úradu koncom tohto mesiaca.

Trump a jeho republikánski spojenci kritizovali Meta za jej politiku overovania faktov a nazvali ju cenzúrou na pravicové hlasy.

Po oznámení zmien Trump na tlačovej konferencii povedal, že naňho Zuckerbergovo rozhodnutie zapôsobilo a že Meta „prešla dlhú cestu“.

Na otázku, či Zuckerberg „priamo reaguje“ na hrozby, ktoré mu Trump v minulosti urobil, nastupujúci americký prezident odpovedal: „Pravdepodobne“.

Joel Kaplan, prominentný republikán, ktorý nahrádza Sira Nicka Clegga na poste šéfa pre globálne záležitosti spoločnosti Meta, napísal, že spoliehanie sa spoločnosti na nezávislých moderátorov bolo „dobre mienené“, ale príliš často viedlo k cenzúre.

Aktivisti proti nenávistným prejavom online reagovali na túto zmenu zdesene – a naznačili, že to bolo skutočne motivované tým, že sa dostali na správnu stranu Trumpa.

„Zuckerbergovo oznámenie je očividným pokusom vyhovieť nastupujúcej Trumpovej administratíve – so škodlivými dôsledkami,“ povedala Ava Lee z Global Witness, skupiny kampane, ktorá sa sama o sebe snaží brať na zodpovednosť veľké technológie.

„Tvrdenie o vyhýbaní sa „cenzúre“ je politickým krokom, ako sa vyhnúť prevzatiu zodpovednosti za nenávisť a dezinformácie, ktoré platformy podporujú a umožňujú,“ dodala.

Emulácia X

Aktuálny program kontroly faktov spoločnosti Meta, zavedený v roku 2016, odkazuje príspevky, ktoré sa zdajú byť nepravdivé alebo zavádzajúce, nezávislým organizáciám, aby posúdili ich dôveryhodnosť.

Príspevky označené ako nepresné môžu mať štítky, ktoré divákom ponúkajú viac informácií, a môžu byť posunuté nižšie v informačných kanáloch používateľov.

To bude teraz nahradené „najskôr v USA“ poznámkami komunity. Meta tvrdí, že nemá „žiadne okamžité plány“ zbaviť sa kontrolórov faktov tretích strán v Spojenom kráľovstve alebo EÚ.

Nový systém komunitných poznámok bol skopírovaný od X, ktorý ho zaviedol po tom, čo ho kúpil a premenoval Elon Musk.

Zahŕňa ľudí z rôznych uhlov pohľadu, ktorí sa zhodujú na poznámkach, ktoré dodávajú kontext alebo vysvetlenia kontroverzným príspevkom.

„To je skvelé,“ povedal o tom, že Meta prijala podobný mechanizmus.

Po tom, čo boli vznesené obavy týkajúce sa sebapoškodzovania a depresívneho obsahu, Meta objasnila, že „nenastane žiadna zmena v tom, ako zaobchádzame s obsahom, ktorý podporuje samovraždu, sebapoškodzovanie a poruchy príjmu potravy“.

Organizácia na kontrolu faktov Full Fact, ktorá sa podieľa na programe Facebooku na overovanie príspevkov v Európe, uviedla, že „vyvracia obvinenia zo zaujatosti“ vznesené proti jej profesii.

Generálny riaditeľ organizácie Chris Morris opísal zmenu ako „sklamanie a krok späť, ktorý riskuje mrazivý efekt na celom svete.“

„Väzenie na Facebooku“

Popri moderátoroch obsahu sa kontrolóri faktov niekedy označujú ako internetové pohotovostné služby. Šéfovia Meta však dospeli k záveru, že príliš veľa zasahovali.

Príliš veľa neškodného obsahu sa cenzuruje, príliš veľa ľudí sa ocitne nesprávne zavretých vo „väzení na Facebooku“ a my sme často príliš pomalí na to, aby sme reagovali, keď tak urobia

napísal v utorok Joel Kaplan.

Zdá sa však, že Meta uznáva, že existuje určité riziko – Zuckerberg vo svojom videu uviedol, že zmeny by znamenali „obchodný kompromis“.

„Znamená to, že zachytíme menej zlých vecí, ale tiež znížime počet príspevkov a účtov nevinných ľudí, ktoré omylom odstránime,“ povedal.

Tento prístup je tiež v rozpore s nedávnou reguláciou v Spojenom kráľovstve aj v Európe, kde sú veľké technologické firmy nútené prevziať väčšiu zodpovednosť za obsah, ktorý prenášajú, alebo čelia prísnym sankciám.

Možno teda nie je prekvapujúce, že odklon Meta od tejto línie dohľadu je len v USA, aspoň zatiaľ.

„Radikálny výkyv“

Blogový príspevok Meta uviedol, že by to tiež „zrušilo prenikanie misií“ do pravidiel a politík.

Nie je správne, že sa veci môžu hovoriť v televízii alebo na pôde Kongresu, ale nie na našich platformách

dodal.

Prichádza v čase, keď sa technologické firmy a ich manažéri pripravujú na Trumpovu inauguráciu 20. januára.

Niekoľko generálnych riaditeľov verejne zablahoželalo Trumpovi k jeho návratu do úradu, zatiaľ čo iní cestovali do Trumpovho floridského sídla Mar-Lago, aby sa stretli s nastupujúcim prezidentom, vrátane Zuckerberga v novembri. Meta tiež darovala 1 milión dolárov do inauguračného fondu pre Trumpa .

„Nedávne voľby sa tiež cítia ako kultúrny bod, ktorý by mohol opäť smerovať k uprednostňovaniu slobody prejavu,“ povedal Zuckerberg v utorňajšom videu.

Meta informovala Trumpov tím o zmene politiky ešte pred oznámením, informoval New York Times .

Kaplan, ktorý nahradil Sira Nicka – bývalého podpredsedu vlády liberálnych demokratov – ako prezidenta spoločnosti pre globálne záležitosti, bol tiež interpretovaný ako signál posunu spoločnosti k umiernenosti a jej meniacim sa politickým prioritám.

Spoločnosť tiež v pondelok oznámila, že Dana White, blízky spojenec Trumpa a prezident Ultimate Fighting Championship, sa pripojí k jej predstavenstvu.

Kate Klonick, docentka práva na St John’s University Law School, uviedla, že zmeny odrážajú trend, „ktorý sa v posledných rokoch zdal nevyhnutný, najmä od Muskovho prevzatia X“.

„Súkromné ​​riadenie prejavu na týchto platformách sa čoraz viac stáva predmetom politiky,“ povedala pre BBC News.

Tam, kde spoločnosti predtým čelili tlaku na budovanie dôvery a bezpečnostných mechanizmov na riešenie problémov, ako je obťažovanie, nenávistné prejavy a dezinformácie, teraz prebieha „radikálny obrat opačným smerom“, dodala.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.