Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Slovensko má verejné financie v žalostnom stave a straty nedokážu pokryť ani vládne rezervy. V súčasnosti činí účet „legislatívnej smršte“ (vládnych výdavkov) až 1,6 miliardy eur, zatiaľ čo rezerva tvorí iba 800 miliónov a pokryje iba polovicu.

Denník Pravda uviedol, že rezort financií počíta s hospodárením za tento rok na úrovni mínus osem miliárd eur (1 540 eur na občana).

Kedy môže Slovensko vyhlásiť bankrot?

Zadlženosť Slovenska pravdepodobne dosiahne približne 57 % celoročného výkonu ekonomiky (12 770 eur na občana). Dlh verejnej správy však dlhodobo rastie na nové maximá. Na tento kritický stav upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) ešte 1. júna. Slovensko je dokonca podľa Európskej komisie najviac ohrozené bankrotom.

Vláda míňala v celkovej hodnote 1,6 miliardy dolárov, pričom viac ako tretinu tvorila valorizácia dôchodkov. V tomto roku sa netradične zvyšovali už dvakrát, pre vysokú infláciu. Rast výdavkov ale zásadne navýšil šance na bankrot Slovenska. Očakáva sa, že Slovensku hrozí bankrot už po roku 2030 v prípade, že sa neimplementujú opatrenia na ozdravenie verejných financií.

Slovensko: vládne výdavky. Zdroj: Ministerstvo financií

Vysoké výdavky zvyšujú riziko nesplatenia štátneho dlhu a zahraniční veritelia zvýšia úrokové sadzby, čo môže spôsobiť zacyklený proces, ktorý povedie ku bankrotu. V roku 2040 je dokonca riziko bankrotu Slovenska na úrovni až 90 %, keď môže verejný dlh dosiahnuť až 110 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Prichádzajú vyššie dane

Jedným z nástrojov, ktorým chce proti tomuto negatívnemu scenáru vláda bojovať, je zvyšovanie daní. Bude sa to týkať predovšetkým zdanenia majetku, tabaku a alkoholu.Majetkové dane tvoria na Slovensku iba 1 % z celkových daňových príjmov, zatiaľ čo priemer OECD je 6 %.

Slovensko na chvoste EÚ

Bezhlavé míňanie poslancov doviedlo verejné financie do bodu mrazu a ekonomická situácia Slovenska je aktuálne mimoriadne kritická. Podľa správy Národnej banky Slovenska (NBS) dosiahne deficit verejných financií na Slovensku v roku 2023 úroveň 5,7 % HDP (6 miliárd eur).

Ak porovnáme súčasný rast ekonomiky so zvyškom Európskej únie zistíme, že Slovensko nestíha. Parita kúpnej sily na Slovensku začala od roku 2016 prudko klesať. Sme na chvoste Európy v mnohých ohľadoch. V rámci eurozóny máme najvyššiu infláciuspomedzi všetkých členských štátov. Dokonca aj agentúra Fitch nedávno zverejnila úverový rating s negatívnym výhľadom pre Slovensko.

Zdroj: pravda/kryptomagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: