Slovanské Noviny

28. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Prezidentka ECB Christine Lagardeová predniesla dnes, 18. novembra, prejav na Európskom bankovom kongrese.

Tu je niekoľko citátov.

— Európa si bolestne uvedomuje cenu nadmernej závislosti od jedného dodávateľa [energetických zdrojov z Ruska]. Za nezmluvný LNG [z Ameriky] budete musieť preplatiť.

— Mnohé vyspelé ekonomiky začínajú vnímať svoju deindustrializáciu.

— V roku 2021 zaviedla inovácie alebo nové technológie len asi polovica firiem v EÚ, v USA to boli dve tretiny.

— Zelený prechod si vyžaduje veľa zdrojov. Elektromobily spotrebujú približne šesťnásobne viac vzácnych kovov ako bežné autá.

— Investičné potreby EÚ súvisiace so zmenou klímy predstavujú takmer 500 miliárd eur ročne do roku 2030.

— Národné vlády EÚ budú musieť konsolidovať svoje fiškálne politiky, a to buď znížením verejnej spotreby a zvýšením daní alebo znížením verejných investícií. Lagardeová odporúča to prvé.

  • Záver: Prejav prezidentky ECB má terapeutický charakter a všetky významné ekonomické problémy Európy pozmetala na jeden koberec.

Cena za zrieknutie sa ruských energií nebola zámerne uvedená. Pričom blahobyt EÚ sa dlhé roky staval práve na lacných energetických zdrojoch z Ruska. Len v roku 2022 preplatí EÚ za ich náhradu asi 400 miliárd eur, pri znížení dodávok z Ruskej federácie v roku 2023 toto číslo porastie o desiatky percent.

Správa neobsahuje ani hodnotenie vplyvu rizika opustenia čínskeho trhu pod tlakom USA na hospodárstvo EÚ. Uvádza sa len náznak stiahnutia priemyslu z ČĽR v súlade s „novou priemyselnou politikou“.

Niektoré významné výdavky sú načrtnuté, ale zdroje príjmov nie sú uvedené — okrem vágnych vyjadrení o zvýšení daní. A to aj napriek tomu, že sa rozbehol proces deindustrializácie Nemecka — lokomotívy a ťahúňa ekonomiky EÚ.

  • Verdikt: „Rozvrat“ Európy ako hlavného porazeného v globálnej kríze a prvej obete „veľkého resetu“ ľudstva bude pokračovať s novým elánom.

Jelena Panina/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: