Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Premiér Robert Fico (Smer-SD) požiadal ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) vzhľadom na objem doterajších dodávok na Ukrajinu o inventúru vojenského materiálu. Vojenskú pomoc Ukrajine naďalej odmieta. Zbrojárskym firmám zo Slovenska však v prípade záujmu dovážať zbrane brániť neplánuje. Kaliňák chce prehodnotiť politické a komerčné zmluvy. Zhodli sa na podpore slovenského zbrojárskeho priemyslu. Uviedli to po pondelkovej návšteve premiéra na ministerstve.

Pomoc Ukrajine

„Urobíme všetko pre to, aby sme Ukrajine pomohli humanitárne a civilne. Predpokladám, že jednou z takých vecí by mohlo byť odmínovanie,“ načrtol Fico. Vie si tiež predstaviť zdravotnícku pomoc či opravu civilných objektov. Pomoc chce podmieňovať konkrétnymi krokmi.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

V rámci NATO si Slovensko podľa premiéra bude plniť to, čo sa od členskej krajiny očakáva. Pripúšťa však postoje, ktoré „neboli typické pre predchádzajúcu vládu“.

Migračná kríza

Za najkrátkodobejšie úlohy označil minister reakciu na migračnú krízu. „Budeme meniť systém spolu s ministerstvom vnútra, aby sme boli čo najefektívnejší,“ naznačil. Obidva rezorty dokážu podľa neho túto situáciu zvládnuť.

Škandalózny spôsob uzatvárania zmlúv

Prehodnotiť sa majú aj zmluvy uzavreté v posledných mesiacoch. „Mnohé boli uzatvorené škandalóznym spôsobom a za nevýhodných podmienok. To, na čom budeme trvať, je slovenská pozícia a vyrovnanie postavenia ministerstva obrany v týchto zmluvách tak, aby sme boli rovnocenným partnerom,“ skonštatoval Kaliňák.

Hlavná pozornosť sa má sústrediť na vojaka. Minister avizuje tiež reformu v Ozbrojených silách SR, ktorá má reagovať na nestabilitu na východnej hranici. Prioritou má byť aj ochrana vzdušného priestoru. Ministerstvo obrany sa podľa Kaliňáka chce tiež intenzívne zapojiť do budúcoročných osláv Slovenského národného povstania.

Pomoc pri civilných projektoch

Z rozpočtu rezortu chce minister vyčleniť peniaze aj na infraštruktúrne projekty. Na tento účel chce zriadiť fond na projekty pre civilné i vojenské využitie sústredené na východe Slovenska. „Tak ministerstvo obrany pomôže vybudovať niektoré časti, ktoré boli dlhoročne zanedbávané,“ priblížil. Pôjde napríklad o mosty či cesty, ktoré trpia prepravou vojenského materiálu.

Kaliňák kritizoval, že Slovensko nie je pripravené na dodanie stíhačiek F-16. Zdôraznil tiež podporu slovenského obranného priemyslu. Podpora by nemala spočívať iba vo výskume a vývoji nových zbraňových systémov. „Máme záujem, aby výroba zbraní tvorila zásadný rast HDP,“ deklaroval. Slovenský obranný priemysel sa má podieľať aj na opravách a údržbe dodanej techniky.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d