Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Jar medzi Slovanmi – začiatok nového života, otvárajú sa cesty medzi svetmi. Jarná rovnodennosť začína 20. marca. Spolu s jarnou rovnodennosťou oslavovali Slovania špeciálny sviatok Slnka, krásneho a jasného.

Jarné zmeny sú spojené nielen s odchodom tuhej zimy… Slovania verili, že na jar nastal “bod zlomu“. Všetko staré a zlé je zanechané, a prichádza nová, mladá sila. S prvými lúčmi jarného slnka by sa mala v duši prebúdzať nová nádej…Vzduch sa stáva čistým a sviežim. Niekedy ho dokonca môžete vidieť nad zemou, ktorá je zohriata slnkom. “Celý svet” sa pripravuje na prebúdzanie príRODy. Slovania nazývali jar časom zmien. Jarná rovnodennosť je jedným zo štyroch kľúčových príRODných sviatkov. Nesie v sebe svoju náladu, svoj jedinečný obraz obnovy, znovuzRODenie, formovanie a prebúdzanie života. V tento deň sa odohráva mocný kolobeh príRODných síl, ktoré sa stávajú spolutvorcami, s ktorými môže človek prospieť svojej RODine, ale čo je rovnako dôležité, posilniť svoje spojenie so svojimi pôvodnými Bohmi.

Slovania oslavujú prelom príRODy, zavŕšenie ďalšieho kruhu života. Volajú Vesnu a Jarila na sviatok slnka, organizujú slávnosti s piesňami a tancami, pečú koláče, perníky a sušienky so slovanskými symbolmi, pália vatry.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na počesť koho oslavovali Slovania sviatok Slnka?

Jarilo – Kedysi Bohovia spolunažívali so Slovanmi a neustále s nimi komunikovali. Deti si z nich brali dobrý príklad, dospelí sa vo chvíli nebezpečenstva a ťažkostí obrátili k Bohom a počúvali ich múdre RAdy. Jarilo bol jedným z najpriateľskejších bohov tak isto ako Vesna (Lelja). Bohovia sa neRODia všemocní. Jarilo ako človečí mladík prešiel všetkými obdobiami zasvätenia, kým sa nestal RODným Bojovníkom, ktorý rozdrvil sily temnoty. Okrem toho Jarilo pomáhal a naučil človekov siať a pestovať obilniny. Potom, čo získal magické nadanie, začali ho volať Jarilo a zasvätili mu špeciálny sviatok Slnka.

Vesna (Lelja) – večne mladá Bohyňa, prišla za Jarilom a niesla so sebou Jar a Lásku. Je najhravejšou z Bohýň, pre človekov najbližšia a javí sa ako zlatovlasá krásna žena. Je vždy veselá a šťastná. Sama sebou zdobí slnečnú zem a stará sa o prvé jarné výhonky. Na sviatok Slnka bola Lelja pozvaná na návštevu, boli pre ňu pripravené darčeky a maškrty a bohyňa Jari neváhala a odpovedala na volanie. Naši predkovia si pamätali, koľko dobrého Lelja a Jarilo priniesli živým človekom, a tak na ich počesť oslávili sviatok Slnka – ozdobili malý stromček na kopci, piekli sa veľkonočné koláče, pagáče, koláčiky so slovanskými ozdobami a v podobe znamenia Slnka.

7 dní prípRAvy na jar :

1.deň

Rozhodnite sa ako chcete oslavovať jarnú rovnodennosť. Je potrebné mať čas na rozlúčku s Morenou a spolu s ňou aj stráviť nešťastia minulého roka. Až potom sa môžete stretnúť s Bohyňou Jari a požiadať ju o šťastie, RAdosť, lásku…Rozhodnite sa, čoho sa chcete zbaviť a čo chcete do svojho života priniesť.

2.deň

Pripravte sa odprevadiť zimu a spáliť s ňou všetko zlé.Nie je potrebné robiť veľkú bábiku. Na oslavu jarnej rovnodennosti stačí nazbierať zväzky slamy alebo nejaké tenké konáre. Môžete medzi konáre vložiť aj svoj papier s poznámkou, s čím sa tento rok lúčite.

3.deň

Príprava na privítanie Jari. Keď je všetko pripravené na odprevadenie zimy, je čas popremýšľať, ako spoznať krásnu Lelju. Slovania preto uskutočňovali krásny obrad Volania jari. Prvýkrát zvolajú jar začiatkom marca, ak tento deň nestihli, pripravujú sa na druhé volanie, ktoré sa uskutočňuje presne na oslavu jarnej rovnodennosti. Slovania pečú obradové koláče a pripravujú sa na Zvolávanie jari v predstihu.

4.deň

Upratovanie domu a dvora. Pred stretnutím s jarou určite musíte odstrániť všetko staré, vyčistiť dom do poslednej omrvinky, pozrieť sa do každého kúta. Predkovia vraveli, že v tých kútoch sa skrýva tá zima, “choroba”. Takže treba dôkladne všetko vyumývať. Treba sa zbaviť aj užitočných vecí pri ktorých máte zlé spomienky. Je potrebné vypratať všetky staré, nepotrebné veci. Oslavy jarnej rovnodennosti by sa mali konať v čistom dome.

5.deň

Zbavovanie všetkého zlého. Slovania vykonávali očistné obrady, vyháňali zlé energie. Energeticky nabili vodu a pokropili ňou každý jeden kút v dome.

6.deň

PrípRAva na veselú jarnú rovnodennosť. Teraz, keď sú choroby a nešťastie z domova vyhnané, môže sa začať s prípRAvami. Je čas vyzdobiť dom, pekne sa obliecť, skontrolovať všetko na veľkolepú hostinu. Treba ukázať jari že sa na ňu čaká.

Pri oslave jarnej rovnodennosti by mal byť dom ozdobený tenkými vetvami brezy, jablone, jelše, vŕby. Varili sa tradičné jedlá ako palacinky, ovsená kaša, kutja, rituálne koláče.

7.deň

PRIVÍTANIE JARI, nech je život šťastný !

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d