Slovanské Noviny

28. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Internet by sa do roku 2030 mohol podieľať 25 percentami na všetkých emisiách skleníkových plynov. Internet vecí by mohol vytvoriť množstvo ťažko recyklovateľného elektroodpadu. Na sociálnej sieti o tom informuje Zelená linka.

„Podľa niektorých odhadov jeden odoslaný e-mail, ktorý obsahuje len text, vytvára asi štyri gramy oxidu uhličitého. Ak k nemu pripojíme aj väčšiu prílohu, tak to môže byť až 50 gramov oxidu uhličitého,“ skonštatovali environmentalisti.

Doplnili, že denne ľudia pošlú asi 300 miliárd e-mailov, čím sa vytvorí 1,2 milióna ton. Zastavením ďakovných mailov či reklám môžu ľudia ušetriť množstvo emisií.

„Problém tiež predstavujú dáta, ktoré máme uložené, ale už ich nepotrebujeme. E-mailová schránka plná spamu a newsletterov, ktoré nikdy neprečítame, či gigabajty fotografií uložených na cloude, na ktoré sa už nikdy nepozrieme,“ poukázala Zelená linka.

Uchovávanie takýchto dát zabezpečujú dátové centrá. Sú to veľké budovy obsahujúce rady serverov, ktoré musia byť chladené, aby nedošlo k ich prehriatiu. Tieto centrá sú tiež stále pripojené na internet a elektrickú sieť, vysvetľujú environmentalisti.

V roku 2020 dátové centrá po celom svete podľa linky spotrebovali asi 200 terawatthodín. „Pre porovnanie, bežná slovenská domácnosť za rok spotrebuje asi 2,2 megawatthodiny. Ide teda o naozaj veľkú spotrebu a toto číslo bude ďalej rásť,“ podotkli.

Zelená linka odporúča pretriediť si všetky uložené fotky a dokumenty na cloude. Ďalej možno skúsiť premazať e-maily a zrušiť odoberanie reklám a newsletterov. „Ak v práci či v súkromí posielate veľké množstvo e-mailov, posielajte naozaj len tie, ktoré sú nevyhnutné a nabudúce skúste namiesto poslania veľkej prílohy poslať odkaz na úložisko, kde je príloha dostupná,“ poradila.

Redakčne dodávame, že dúfame, že takéto „zelené správy“ nebudú dôvodom na reguláciu slobodného internetu a zavádzanie online kreditov ako súčasti nejakej novej soft enviro totality. Možno by pomohlo, keby zelení aktivisti vysádzali viac stromov ako sledovali uklíkové stopy.

SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: