Slovanské Noviny

6. februára 2023

K porozumeniu Čelovekom

Iniciatíva advokátov za právny štát sa transformovala na občianske združenie. Šéfuje mu advokát Ribár, ktorého väznil Lipšic a spol.

Združenie Za demokraciu a právny štát chce upozorňovať na prípady prechmatov a zneužívania právomocí pri policajnom vyšetrovaní.

Občianske združenie Za demokraciu a právny štát (ZDAPŠ) bolo vytvorené s cieľom pokračovať v činnosti, ktorej sa viac ako 9 mesiacov venovala IAPŠ – Iniciatíva advokátov za právny štát. Uvádza sa to v tlačovej správe vydanej týmto združením.

Podľa jeho zakladateľov „vzniklo preto, aby poukázalo na negatívne trendy v celej justičnej sfére na Slovensku“. Predsedom ZDAPŠ je mediálne známy advokát Martin Ribár.

Tlačová správa pripomína, že strávil vo väzbe 565 dní, pričom v kolúznej väzbe strávil takmer 16,5 mesiacov. Ide o známy prípad, keď M. Ribára po uvedenej dobe strávenej bez rozsudku za mrežami prepustil na slobodu až Ústavný súd SR. Podľa združenia sa M. Ribár problematike väzby a predovšetkým kolúznej väzby venuje dlhodobo.

Podpora policajnej inšpekcii

Občianske združenie Za demokraciu a právny štát zároveň adresovalo vrcholným predstaviteľom výkonnej moci a generálnemu prokurátorovi SR Marošovi Žilinkovi verejnú výzvu, v ktorej sa okrem iného zastali Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

„Vyzývame k zastaveniu polarizácie spoločnosti a vytvárania negatívneho a diskreditujúceho pohľadu na prácu Úradu inšpekčnej služby MV SR pri prešetrovaní podozrení z manipulácie dôkazov v trestných konaniach, na bezodkladné prešetrenie podozrení zo zneužívania inštitútu tzv. kajúcnikov v trestných konaniach, k zastaveniu vyjadrovania sa Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR k živým právoplatne neskončeným trestným konaniam,“ píše ZDAPŠ v tlačovej správe.

Zdôrazňuje, že „je dôsledne apolitickým združením“, ktoré sa o. i. zasadzuje za ochranu základných ľudských práv a slobôd.

Proti Lipšicovi, za Žilinku

V uplynulých mesiacoch Iniciatíva advokátov za právny štát vystupovala proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, pričom napádala jeho medializované vyjadrenia. Generálneho prokurátora Maroša Žilinku v spore s Lipšicom podporila.

Vo vydanej tlačovej správe sa nové občianske združenie ako nástupca spomínanej iniciatívy vyslovuje za objasňovanie podozrení z porušovania zákona pri vyšetrovaní v trestných konaniach, „a to bez ohľadu na to, kto je z takéhoto konania podozrivý“.

Objektívnosť vyšetrovania v trestných konaniach je podľa ZDAPŠ jedným zo základných pilierov demokratickej spoločnosti, „o ktorom nemôžu byť ani len najmenšie pochybnosti“. V opačnom prípade by to viedlo „k reálnemu rozkladu elementárnych inštitútov právneho štátu a demokratickej spoločnosti“.

Kajúcnici a kolúzna väzba

OZ chce poukazovať na podozrenia z ovplyvňovania výpovedí tzv. kajúcnikov v trestných konaniach, spochybňovanie inštitútu prezumpcie neviny či rezignovanie niektorých vyšetrovateľov PZ na vykonávanie dokazovania z dôvodu „slepej viery“ v tvrdenia kajúcnikov.

Rovnako sa stavia proti zneužívaniu inštitútu väzby, najmä kolúznej väzby, „neľudským podmienkam“ jej výkonu či nadkvalifikácii skutkov pri vznášaní obvinení ako dlhotrvajúceho väzobného dôvodu.

Vidí v tom cestu „k náprave týchto negatívnych trendov v justičnej sfére“ a obnove dôvery slovenskej verejnosti v justičný systém, demokraciu a právny štát v SR všeobecne.

Zdroj: trend.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: