Slovanské Noviny

23. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dnes popoludní som sledoval v rámci správ reportáž z prepustenia tých 13 Izraelských žien a detí, ktoré boli rukojemníkmi Hamasu, a korešpondujúce prepustenie 39 Palestínskych žien a teenagerov z Izraelských väzníc. BBC, CNN, Euronews: všetky sa držali fakticky vo svojej prezentácii toho čo sa odohralo. Ale nikto sa to nepokúsil nejako vysvetliť, alebo na to nadviazať. Poďme to urobiť teraz.

Tak zjavne ako jedna a jedna dáva dve, to bezpečné prepustenie rukojemníkov držaných Hamasom, a tie zjavné príznaky, že boli v dobrom zdravotnom stave, nám zdeľuje niečo, čo v hlavných médiách nikto nehovorí: toto je jasný dôkaz, že vyjadrený cieľ/zámer vlády Netanyahua vymazať Hamas v Gaze je mylná predstava. Prečo? Pretože napriek krutému bombardovaniu Gazy Obrannými Silami Izraelu, pri ktorom vraj bol použitý ekvivalent dvoch Hirošimských jadrových bômb vo forme výbušnín, nariek scénam absolútnej deštrukcie obytných budov a infraštruktúry, hladovaniu, nedostatku pitnej vody, nedostatku elektriny v dôsledku odrezania všetkých dodávok do enklávy už od 8. Októbra, Hamas bol schopný držať všetkých rukojemníkov v bezpečí a nasýtených po celý tento čas vo svojom systéme podzemných tunelov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Netanyahu to vie. Celé tie reči o obnovení útokov po tejto krátkej pauze, aby dosiahol svoje vojenské ciele, je zjavne len pokus odviesť pozornosť od jeho skutočného cieľa – pokračovať v útoku po tejto krátej pauze, aby dosiahol svoj skutočný cieľ: urobiť oblasť Gazy neobývateľnou a vyhnať takto Palestínske obyvateľstvo, a prednostne ich vytlačiť do Sinajskej púšte.

Súc si vedomý tohto, som nútený revidovať moju interpretáciu motívov útoku Hamasu zo 7. Októbra, ktorý som pôvodne videl ako spôsob zmarenia blížiacej sa normalizácii vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou sprostredkovanú Spojenými Štátmi, podľa línie dohody zvanej Abraham Accords (moja vsuvka – dohoda medzi UAE, Izraelom a Bahrainom podpísaná 15.9.2020).

Toto vysvetlenie bolo dobré, ale nedostatočné. Nechalo nezodpovedanú tú neodbytnú otázku: prečo konal Hamas tak surovo toho 7. Októbra, surovo zavraždiac 1200 Izraelských civilistov v ich domoch, v posteliach? To, že útok bol plánovaný zhora, a vykonaný podľa plánu, a nie spontánne tými bojovníkmi Hamasu, bolo toho 7-ho známe. Ale zdalo sa, že pre žiadne výstrelky nebol dôvod.

Teraz už vieme, že za tým celým bola logika: podnietiť vládu Netanyahua aby ukázala skutočnú tvár svetu, posunúť ju od pomalej genocídy usídlencami v Izraeli, dopúšťajúc sa násilia a vyvlastňovania majetku Palestíncov na Západnom Brehu, na celkom otvorené vyhnanie 2.3 milióna Palestíncov z Gazy na Sinaj, do mora, a hocikde inde. Cieľom bolo zelektrizovať Arabské susediace štáty a celosvetovú Moslimskú komunitu. A cez túto šokovú terapiu donútiť USA a Európu aby vyriešili tú záležitosť dvoch štátov tu a teraz.

Áno, môžete namietať, že Izraeli bude pokračovať v ich bombardovaní a delostreleckých útokoch keď sa uzavrie vec rukojemníkov, potom zdevastujú južnú časť enklávy rovnako ako to urobili so severnou časťou; tá nakba (arabsky katastrofa, ale v kontexte vraj s odvolávkou aj na Arabsko-Izraelskú vojnu v roku 1948 a etnickými čistkami) bude dotiahnutá do svojho logického uzáveru.

Avšak, existuje bod, kedy Joe Biden bude nútený vziať Netanyahua na prechádzku do lesa, ako sa u nás hovorí, a vynútiť si zastavenie Izraelských zverstiev, presne tak, ako Zelensky bude čoskoro „vzatý na prechádzku“ a presvedčia ho, aby vyrokoval mier s Ruskom, alebo bude vymenený , resp. prípadne horší osobný osud. Americká zahraničná politika nadväzuje na jej domácu politiku, ktorá je závislá na volebnom cykle. Pokračovanie vojny na Ukrajine a v Gaze bude stáť Bidena, alebo kto bude ďalší kandidát Demokratov (v orig. Democratic candidate, čo považujem za úlet napriek veľkému D a chýbajúcemu členu) na úrad prezidenta. Bez ohľadu na ich prednosti/zásluhy (merit) z Americkej imperiálnej perspektívy, obidvaja sú značne nevhodní pre vládnúcemu v Bielom Dome práve v tomto čase, keď vidíme ako rozložili (splinter – na triesky) Democratickú stranu, alebo zvýšia to deštruktívne partizánstvo medzi tými stranami, ktoré ohrozuje schopnosť federálnej vlády vykonávať svoj biznis.

Ako záver, poznamenávam, že to krátke televízne pokrytie z vyjednávaní v Katare, ktoré viedlo k tej výmene rukojemníkov/väzňov, vysielalo aj krátke interview s vedúcim politického krídla Hamasu, ktorýje zodpovedný za ich stranu jednania (bargain, ako obchod) s Izraelom. Ten video clip bol pozoruhodný: on vyzerá kultivovaný, dobrá postava, veľmi odlišný od toho teroristu, alebo ‘human animal – človek-zver’, ako by chceli Netanyahu a jeho minister obrany Yoav Gallant, aby ste si predstavovali typického Palestínca.

Autorom článku je Gilbert Doctorow. Nadpis vyznieva ako „hoax“, ale treba si prečítať ako to autor myslel, zdrojom je Homeland Security, Washington, D.C., link na konci, nadpis originálneho článku je: „Cesta k 7. Októbru: Dlhá hra Hamasu objasnená“. Takže autor:

Ako hovorím, čokoľvek príde ďalej, Hamas vyhral Vojnu.

©Gilbert Doctorow, 2023, Homeland Security.

preklad: Ivan Hečko

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d