Slovanské Noviny

23. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Upravovali sa iba premlčacie lehoty!

Známy hudobník upozorňuje, že do roku 2005 sme mali takú istú právnu úpravu pri premlčacích lehotách znásilnenia, ako je to v novom trestnom zákone, ktorý práve vláda presadila v parlamente. Niektorí s touto úpravou majú zrazu obrovský problém. Lehoty sa predĺžili až Lipšicovou novelou. Boli politici aktívni pred Lipšicovou úpravou tiež netvory? – pýta sa hudobník.  

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Upravovali sa iba premlčacie lehoty!

Známy hudobník sa vyjadruje k aktuálnej téme. „Niektorí mi cez správy píšete, čo hovorím na to „svinstvo” so zníženými premlčacími sadzbami za znásilnenie,“ začína svoj príspevok na sociálnej sieti Marián Greksa.

Hneď sa aj púšťa do vysvetlenia. „Skúsim. Čiže. Trestne sadzby sa vôbec nemenili. Upravovali sa iba premlčacie doby, ktoré boli v prípade znásilnenia dospelej osoby aj maloletej osoby 20 rokov. V prípade maloletej osoby sa premlčacia doba zmenila na 15 rokov. Ale pozor! Pôvodná 20 ročná sa ráta od dátumu vykonania skutku. Čiže keď niekto znásilní 7 ročné dievčatko a nezistí sa páchateľ, tak sa skutok premlčí, keď to dievča bude mať 27 rokov. Po novom by to malo byť 15 rokov, ale začne sa to rátať až keď to dievčatko dovŕši 18. Čiže, skutok sa premlčí až keď bude mať to dievča 33 rokov. A áno. U dospelej ženy sa ta premlčacia doba skráti z 20 na 10 rokov,“ vysvetľuje Greksa.

Podľa neho sa lehoty teraz priblížili európskym priemerom. „A pozor. Ak vyšetrovanie začne, tak premlčacia doba neplatí,“ upozornil.

Kto menil trestný zákon?

V poslednej časti svojho príspevku upozornil na to, kedy sa do trestného zákona dostala po prvýkrát vyššia lehota. „Do roku 2005 sme mali v trestnom zákonníku premlčaciu dobu znásilnenia 10 rokov. Až vtedajší minister Lipšic to zdvihol, tak ako x ďalších sadzieb. Všetky tie obrovské represívne zvýšenia trestov má na svedomí Lipšic, ktorý ich navrhol a vtedajší poslanci, ktorí to schválili. Ešte raz. Do roku 2005 bola premlčacia doba za znásilnenie 10 rokov. Čiže Dzurinda, Mikloš, Čarnogurský, Hrušovský …. boli tiež netvory, ktorí nedbali na utrpenie žien?“ opýtal sa na záver hudobník.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d