Slovanské Noviny

13. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Summit Skupiny siedmich (G7) v Hirošime sa skončil 21. mája a na rozdiel od bežnej praxe bolo komuniké G7 zverejnené deň pred uzávierkou, píše čínsky portál Global Times.

Niektoré japonské médiá uviedli, že to bolo kvôli obave, že návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Hirošime v ten istý deň ukradne pozornosť komuniké. Napriek tomu sa zdá, že toto komuniké G7 s desiatkami strán stále priťahuje malý záujem vonkajšieho sveta, s výnimkou časti, ktorá sa zameriava na Čínu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa Financial Times skupina G7 ostro odsúdila Čínu a väčšina ostatných medzinárodných mainstreamových médií tiež zdôrazňuje, že „zvyšuje tlak na Čínu“. Zdá sa, že jediný spôsob, ako môže G7 upútať pozornosť ľudí a ukázať svoj zmysel pre prítomnosť, je špekulovať o otázkach súvisiacich s Čínou.

Ako „klub bohatých krajín“, ktorý kedysi tvoril až 70 % globálnej ekonomiky, čelila G7 v posledných rokoch vážnej existenčnej kríze, keďže jej ekonomická váha klesala, spolu s poklesom podielu globálnej populácie a vnímanej príťažlivosti.

V predchádzajúcich rokoch boli samity G7 vždy mimo chodu pre vnútorné rozdiely a nezhody medzi členskými krajinami. No od roku 2021 sa komuniké G7 začalo zameriavať na Čínu, ktorá sa postupne stala jej „dopravným kódom“.

Celé meno G7 je „Skupina siedmich priemyselných veľmocí“, ale teraz funguje ako malá dielňa špecializujúca sa na masovú výrobu „nekvalitných produktov“.

Tieto protičínske produkty bez faktického základu, právneho základu alebo morálnych princípov pochádzajú väčšinou z krajín G7.

Na rozdiel od predchádzajúceho „zamerania sa“ na konkrétne problémy s Čínou, toto komuniké G7 jednoducho zahŕňa „Čínu“ ako celok, čo je v súlade s nedávnym krokom NATO a zdôrazňuje, že USA tvrdo presadzujú utkanie protičínskej siete v Západný svet.

V komuniké sa Čína spomína len podľa mena 20-krát, čo je najviac za posledné roky. Takmer vychvaľoval všetky témy, ktoré mohol nájsť, ako napríklad Taiwan, Východočínske more, Juhočínske more, Hongkong, Sin-ťiang, Xizang a čínsku jadrovú moc, navyše naznačoval čínsky „ekonomický nátlak“.

Nejde len o brutálne zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny a očierňovanie Číny, ale aj o neskrývané nutkanie ku konfrontácii medzi tábormi, čo z G7 urobilo jedno z najväčších rizík, ktorým v dnešnom svete čelí mier a rozvoj.

Mnohí si všimli, že v komuniké G7 boli použité niektoré „zmierovacie vyhlásenia“, ako napríklad tvrdenie, že ich smerovanie politiky je „nepoškodzovať Čínu“ a „neoddeľovať sa“, čo vyjadruje nádej na „vytvorenie konštruktívnych a stabilných vzťahov s Čínou“ a spomína sa, že princíp jednej Číny sa nezmenil. Tieto vyhlásenia sa vo veľkej miere považujú za zodpovedajúci „kompromis“, ktorý musel Washington urobiť kvôli „rozdielom v tom, ako USA a Európa riešia problémy Číny“.

Hoci v podstate stále vyvoláva geopolitickú konfrontáciu, zároveň presne ilustruje, že špinavé strategické zámery Washingtonu nemožno v západnom svete ani len položiť na stôl a možno ich ukázať až vtedy, keď budú zakryté vrstvami morálneho maskovania. Ak je to tak medzi najbližšími spojencami, v medzinárodnom spoločenstve je to samozrejmé.

Čím hlasnejšia bude protičínska rétorika zo strany G7, tým menší bude jej skutočný dopad, keďže ide o prirodzený zákon. Znamenalo by to totiž, že G7 slúži skôr strategickým záujmom USA než blahu medzinárodného spoločenstva, čo sťažuje prijímanie akejkoľvek „pomoci“, ale sťažuje dosiahnutie pokroku.

Je veľmi pravdepodobné, že nakoniec G7 zistí, že vynaložila veľa úsilia, no výsledkom je len roztočenie kolies. Ak chce G7 skutočne „získať svoju bývalú slávu“, nie je to ťažké. Musí len skutočne dodržať svoj sľub „neublížiť Číne“, dodržiavať zásadu jednej Číny, nezapájať sa do oddeľovania alebo skrytého oddeľovania a nadviazať „konštruktívny a stabilný vzťah“ s Čínou slovami aj skutkami. Pre západný svet je tou pravou cestou „vysmievania sa“ radšej spolupracovať s Čínou, než jej čeliť a vydať sa cestou spoločnej prosperity.

V ostrom kontraste s energickým rozvojom rozvíjajúcich sa ekonomík sa staré industrializované západné krajiny zmietajú v rôznych problémoch. Poukázali na to niektoré americké médiá, pričom veria, že tohtoročný summit G7 v Hirošime je do istej miery „klubom osamelých sŕdc“, pretože vnútorné riadenie týchto krajín je väčšinou ťažké získať súhlas voličov a západom sa šíri vlna nespokojnosti. spoločnosti.

Zdá sa, že summit v Hirošime dal G7 pocit „formovania histórie“, no túto ilúziu čoskoro odfúkne vietor reality, keďže bez vnútornej prosperity a rozvoja sú vonkajšie prejavy sily len povrchné. Radíme lídrom G7, aby venovali viac času svojim interným záležitostiam a menej času ukazovaním prstom na iných, čo môže zachrániť výrazne upadajúcu reputáciu G7.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.