Slovanské Noviny

3. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Potom, čo vyhrali medzník proti britskej špionážnej agentúre GCHQ, aktivistické skupiny ocenili bývalého dodávateľa NSA Edwarda Snowdena. Za to, že poodhalil britský režim dohľadu. Aktivisti opäť volali po jeho omilostení, píše portál RT.

V rozsudku vydanom v utorok ráno Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil, že hromadné odpočúvanie online komunikácií spoločnosťou GCHQ, ktoré ako prvé odhalil bývalý kontraktor americkej Národnej bezpečnostnej agentúry Edward Snowden v roku 2013, je nezákonné. GCHQ je skratka pre vládne komunikačné ústredie.

Zásadné nedostatky

Vo svojich zisteniach ESĽP zistil tri „zásadné nedostatky“ v procese odpočúvania GCHQ. Bol schválený politikom a nie nezávislým orgánom, hľadané výrazy, ktoré by označila špionážna agentúra, neboli zahrnuté do žiadosti o príkaz a hľadané výrazy spojené s jednotlivcami – napríklad mená, e-mailové adresy a telefónne čísla – neboli pred ich použitím interne autorizované.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bývalý redaktor Guardianu Alan Rusbridger, ktorý zverejnil Snowdenove odhalenia v roku 2013 ohlásil: „Trvalo to dlho, ale ukázalo sa, že Snowden mal pravdu.“

Spoločnosť Big Brother Watch, ktorá je štátnym dozorom zapojeným do prípadu proti GCHQ, označila rozhodnutie súdu za „nález, ktorý obháji informáciu spoločnosti @ Snowden“.

Bez novinárov by sa o tom  verejnosť nedozvedela

Sám Snowden bagatelizoval svoj vlastný význam. „Bez novinárov, ktorí by rozprávali príbeh, by sa o tom  verejnosť nedozvedela. Bez obhajcov ľudských práv by sa súdy o to nestarali. Bez týchto súdov by to politici stále popierali,“ tweetoval a dodal: „Nemohol by som to urobiť sám.“

Snowden však naďalej zostáva v exile v Moskve a americké úrady ho stále stíhajú v súvislosti so špionážou. Po zrušení jeho pasu Washingtonom zostáva pre Snowdena Rusko bezpečným útočiskom. Začiatkom tohto roka požiadal o ruské občianstvo.

Po rozsudku ECHR vyzval riaditeľ Big Brother Watch Silkie Carlo európskych vodcov, aby Snowdena chránili. Uiedol, že „si za svoju nezištnú obranu ľudských práv jednoznačne zaslúži ochranu demokratických národov v celej Európe.“

Opustiť Rusko je nebezpečné

Aj keby mal Snowden cestovný pas, opustenie Ruska by bolo nebezpečné. Ešte v roku 2013 lietadlo bolívijského prezidenta Eva Moralesa bolo nútené pristáť v Rakúsku. Francúzsko, Taliansko a Španielsko uzavreli svoj vzdušný priestor kvôli tipu,  že v lietadle sa nachádza Snowden. Ten bol v skutočnosti v Moskve. Predpokladá sa, že za núteným pristátim lietadla boli USA.

Snowdenovi priaznivci už dlho žiadali jeho omilostenie a v posledných dňoch Trumpovej administratívy sa šírili chýry o tom, že ho republikánsky prezident udelí. Avšak milosť sa nikdy neuskutočnila a Bidenova vláda o tom ani neuvažuje.

Zdroj: https://www.hlavnydennik.sk/

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d