Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zhruba dvě třetiny Poláků si nepřejí, aby jejich země přijala euro jako svou platební měnu, ukázal nedávný průzkum. Vstup do eurozóny odmítá 66,8 % dotázaných, zjistil průzkum společnosti United Surveys provedený pro server Wirtualna Polska. „Rozhodně proti“ přijetí eura místo zlotého je přitom téměř polovina Poláků.

Nejskeptičtější jsou voliči konzervativní strany PiS, nicméně averze vůči společné evropské měně panuje také v současných prounijních stranách, poznamenává server Euractiv. Polovina voličů současné vládní koalice euro odmítá, podporuje ho pouze 37 % oslovených.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Poláci se v souvislosti se zavedením eura nejvíce obávají rostoucích cen základního zboží a fiskální politiky závislé na Bruselu, uvádí průzkum.

Proponenti vstup do eurozóny silně doporučují s tím, že by státu přinesl značné ekonomické i politické výhody. 75 % polského vývozu směřuje do ostatních zemí bloku. Tuto hypotézu pro podobně orientovanou českou ekonomiku nedávno zpochybnil Milan Bednář z Vysoké školy ekonomické.

Polský premiér Donald Tusk zatím neoznámil žádné snahy o zavedení eura. Polsko navíc momentálně nesplňuje konvergenční kritéria včetně cenové stability, zdravých veřejných financí, stability směnného kurzu a dlouhodobých úrokových sazeb.

Pro Tuska není změna měny na pořadu dne, poznamenává Reuters. Přestože současná vláda je silně proevropská a snaží se vyjít Bruselu vstříc, strany koalice jsou ohledně vstupu do eurozóny nejednotné a podle ústavy by s přijetím eura musely souhlasit dvě třetiny parlamentu, kde koalice takovou většinu nemá.

Národní měnu si v EU ponechává sedm z celkových 27 zemí. Kromě České republiky jsou to Bulharsko, Dánsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko.

Zpracoval: Ondřej Horecký/epochtimesCz

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d