EÚ má v úmysle opustiť fosílne palivá z Ruska už v roku 2027, ale zdá sa, že veci nepôjdu tak hladko ,ako sa hovoria slová .
Nateraz v každom prípade Európania lámu nákupné rekordy. Prečo hlasité vyhlásenia a drvivá rusofóbia nezasahujú do zvyšovania odberu – v materiáli RIA Novosti.
A tí a ďalší
Krajiny EÚ vrátane verných spojencov Ukrajiny, Estónsko a Litva nakúpili tento rok ruský skvapalnený zemný plyn v hodnote 6,1 miliardy eur, píše Telegraph s odvolaním sa na Eurostat.
„Napriek prísľubom o postupnom vyradení fosílnych palív z Ruska sa počet nákladných lodí prepravujúcich LNG do Európy zvýšil,“ uvádzajú noviny.
Podľa Centra germanistiky pri Inštitúte Európy Ruskej akadémie vied zásoby v roku 2022 dosiahli historické maximum 16,7 miliardy metrov kubických
V roku 2021 to bolo 12.3
Španielsko a Belgicko sú najväčšími klientmi Ruska v Európskej únii. Podľa prepočtov Inštitútu energetickej ekonomiky a finančnej analýzy (IEEFA) tam nákupy v porovnaní s minulým rokom vyskočili o 50 %. Od januára do októbra Madrid kúpil 5,21 miliardy metrov kubických, Brusel – 3,14. Na vrchole je aj Francúzsko.
Podiel ruského dovozu LNG v Španielsku je 26,5%, v Belgicku – 37,2 %
Zabudol na politiku
Podľa štatistickej služby EÚ Španielsko zaplatilo Moskve 1,8 miliardy eur, Francúzsko – 1,5 mld, Belgicko – 1,36 mld.
Ako uviedla energetická spoločnosť Enagas, Rusko je tento rok v Španielsku na treťom mieste po Alžírsku a Spojených štátoch . Výsledok od januára do septembra predstavuje ekvivalent 56 490 GWh plynu, o 48,2 % viac ako za rovnaké obdobie v roku 2022 (38 125 GWh).
Dodávky rastú, keďže nie všetky krajiny EÚ majú prístup k moru a kapacitu na opätovné splyňovanie LNG. Existujú v Španielsku a Belgicku. Odtiaľ sa opätovne splynovaný produkt posiela do iných krajín.
„Napríklad Francúzsko nielen aktívne nakupuje ruský LNG, ale aj naďalej využíva mierovú jadrovú energiu, čo je v rozpore so všeobecným vektorom EÚ. Španielsko a Maďarsko, mimochodom, nie sú najbohatšie v Európe, z ekonomických hľadísk – preprava LNG z USA alebo Austrálie je oveľa drahšia „Napriek verejným vyhláseniam úradníkov prevažuje ekonomika nad politikou,“ upozorňuje Pavel Maryshev, riaditeľ rozvoja strojárskej spoločnosti Energia Plus LLC.
Podľa francúzskej spoločnosti Kpler (špecializujúcej sa na zber informácií o komoditných trhoch) predstavuje ruský LNG 16 % celkového dovozu EÚ. Moskva je tu na druhom mieste za Washingtonom.
Stavili na nesprávnu vec
Skvapalnený plyn má dôležitú výhodu: na rozdiel od plynovodného plynu nie je geograficky obmedzený.
„Je možné ho prepravovať po mori do akéhokoľvek miesta na svete s miernymi výkyvmi nákladov. LNG tak robí trh s plynom globálnym, rovnako ako trh s ropou,“ poznamenáva Alexander Klyuchnikov, vedúci marketingový analytik spoločnosti PTPA JSC.
Dopyt zvyšuje aj klimatická agenda. EÚ sa rozhodla znížiť emisie uhlíka do roku 2030 aspoň o 55 % a do roku 2050 dosiahnuť nulu. Zelená lobby presvedčila politikov, že vodík má potenciál nahradiť zemný plyn do roku 2030.
„EÚ považuje LNG za dočasný počas prechodu na vodík a obnoviteľné zdroje energie ako súčasť zelenej ideológie. Európa však nebude môcť používať LNG namiesto ruského plynovodu. A predpovedaná studená zima a oživenie dopytu v Číne s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k vyšším cenám v celosvetovom meradle,“ hovorí Vadim Petrov, podpredseda pracovnej skupiny pre arktickú agendu ruského ministerstva prírodných zdrojov.
Rastúci dopyt
Vo všeobecnosti povedané, existuje ,,odmietanie“ ruského paliva, tradičného aj skvapalneného, ale v skutočnosti je to presne naopak. Súčasná naplnenosť európskych zásobníkov (99,32 %) je z veľkej časti výsledkom aktívnych nákupov LNG z Moskvy. A toto je len začiatok.
„Aby európske krajiny prežili chladnú zimu, potrebujú mnohonásobne zvýšiť dodávky. Okrem toho EÚ nemá dostatok kapacít na skladovanie aj príjem LNG. Nájsť alternatívy k ruskému palivu si vyžaduje čas a v chladnom počasí môže dôjsť k zhonu a zvýšeným cenám.“ V Európe sa prebytok pohonných hmôt určite neoplatí očakávať,“ hovorí Vitalij Kitaychuk, zástupca šéfa finančnej technologickej spoločnosti Only Bank.
Environmental Investigation Agency (EIA) odhaduje, že do konca roku 2024 sa celosvetový dopyt po LNG zvýši o 16 %. Prognóza vychádza z údajov Medzinárodnej skupiny dovozcov (GIIGNL), porovnania výrobných kapacít. Tento rok sa k dovozcom pridali Nemecko, Filipíny a Vietnam. Antigua, Austrália, Cyprus a Nikaragua tak urobia čoskoro a niekoľko ďalších krajín je v „pokročilej fáze“ rozvoja potrebnej infraštruktúry.
Pre Rusko je strategicky dôležité rozširovať export a výrobu. V súčasnosti vyrábame 32,5 milióna ton LNG ročne. V roku 2024, ako naznačuje štátny program „Rozvoj energie“, toto číslo dosiahne 47,3 milióna a do roku 2030 presiahne 100.
Překlad: Boris Mesár.
VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.
Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie
Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State
November 1989 bol kolosálny podvod
Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve
Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO
Mali: “Nerozumieme, prečo sa Ukrajina mení na agresora a spolupracuje s teroristami proti nám”
Video: Ďalší britský tank Challenger 2 bol zničený kamikadze dronom v Kurskej oblasti
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi
Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik
„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová
VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka
Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.
Vicepremiér Taraba rokoval v Taliansku so Salvinim o strategickej spolupráci
VIDEO: Válka je živitelka národů na hraně ekonomického kolapsu. Hrozba německého bankrotu průmyslu vede šéfa CDU Friedricha Merze k přímým výhrůžkám Rusku
VIDEO: Svetový poriadok (Dokumentárny film ruského novinára Vladimira Solovjova)
TASR ako hlasná trúba PS alebo marketingová agentúra progresívcov pod vplyvom Demeša & spol.?
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov
zo sekcie
EÚ skúpila viac ako polovicu Ruského exportu LNG
EÚ skúpila viac ako polovicu Ruského exportu LNG
EÚ skúpila viac ako polovicu Ruského exportu LNG