Európska komisia (EK) analyzuje nedávnu reformu Trestného zákona na Slovensku a tento proces zatiaľ nie je ukončený. Najvyšší výkonný orgán Únie nateraz neprijal žiadne rozhodnutie o aktivácii mechanizmu podmienenosti vyplácania eurofondov pre Slovensko a žiadne takéto rozhodnutie ani nečaká na politické schválenie, uviedla v pondelok pre TASR Európska komisia.

TASR požiadala exekutívu EÚ o vyjadrenie v súvislosti s najnovšou správou agentúry Bloomberg, podľa ktorej Európska únia pracuje na návrhu, ktorého výsledkom by mohlo byť zastavenie vyplácania eurofondov pre Slovensko. Ako dôvod uviedol Bloomberg zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Odvolal sa pri tom na nemenované zdroje oboznámené so záležitosťou.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Eurokomisia v reakcii pre TASR zdôraznila, že situáciu ohľadne podmienenosti čerpania eurofondov posudzuje osobitne v jednotlivých členských štátoch.
„Aktuálne podmienky nariadenia momentálne spĺňa jeden prípad, konkrétne Maďarsko. V súčasnosti nemáme žiadne ďalšie prípady, ktoré by sme mali oznámiť,“ uviedla Komisia. Dodala pritom, že nebude váhať prijať ďalšie opatrenia podľa nariadenia o zablokovaní eurofondov, ak na to budú splnené podmienky.
„Čo sa týka Plánu obnovy a odolnosti, míľnik 15.5 sa týka ‚Balíka zákonov na boj proti korupcii a na posilnenie integrity a nezávislosti súdnictva‘. Tento míľnik bol v čase predbežného hodnotenia prvej žiadosti Slovenska o platbu vyhodnotený ako uspokojivo splnený,“ povedala pre TASR hovorkyňa EK Veronica Favalliová. V súvislosti s prebiehajúcim vyhodnocovaním možných vplyvov novely Trestného zákona dodala, že EK ho „dokončí včas“.
Podľa nedeľňajšieho článku agentúry Bloomberg je proces zablokovania eurofondov pre SR v počiatočnej fáze a jeho pokračovanie si vyžaduje schválenie predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou.
Jedným z údajných návrhov voči Slovensku je podľa zdrojov Bloombergu použitie mechanizmu podmienenosti vyplácania eurofondov, ktorý umožňuje Únii zastaviť platby, ak hrozí ich zneužitie. V tom prípade by EÚ zastavila Slovensku istú čiastku z kohéznych fondov, ktoré v rozpočte eurobloku predstavujú pre Slovensko 12,8 miliardy eur.
Ďalším návrhom je zablokovanie financovania z Plánu obnovy, v rámci ktorého má Slovensko dostať 2,7 miliardy eur, tvrdí zdroj Bloombergu s tým, že fungovanie ÚŠP bolo jednou z podmienok čerpania týchto peňazí.
Nariadenie o podmienenosti čerpania eurofondov vstúpilo do platnosti v roku 2021 s cieľom zabrániť zneužívaniu rozpočtu EÚ. Únia môže krajinám zmraziť finančné prostriedky, ak porušovanie zásad právneho štátu ovplyvňuje alebo môže ovplyvniť finančné záujmy EÚ.
hlavnydennik.sk
Hitlerova metóda. Podobnosť so Zelenským nie je náhodná
VIDEO: Europoslanec Erik Kaliňák o tom, ako šéfke Europarlamentu Roberte Metsolovej stačí pri konsenzuálnom sexe „hlasné áno“, no pri snahe „vy****ť“ so súkromím občanov si vystačí aj s mlčaním
VIDEO: Únia oklamala Ukrajincov. Laššáková predpovedá veľké problémy!
Volkswagen plánuje zatvoriť štyri fabriky v Nemecku. V ohrození je aj Bratislava!
Poliaci sú pripravení na vojnu s Ruskom
Veľké varovanie pre svet: Štyri hrozby môžu otriasť svetom
Ukrajinci znova zaútočili. Moskva mala problémy
Korporácia monštier. V nesprávnych rukách sa umelá inteligencia stala stelesnením zla
Nemci, Fíni, Poliaci – všetci vyrábajú drony pre Ukrajinu
Bude v Kyjeve nový Majdan?
Vojna sa znova rozhára, UAS útočia.. „Duch“ rokovaní zomiera?
SNS nepodporí štátny rozpočet, ak koalícia nepodporí minimálny dôchodok pre 90-ročných seniorov
VIDEO: Denisa Saková- EÚ nemôže rozhodovať o našej energetickej budúcnosti
Politické zemetrasenie vo východnom Nemecku: AfD siaha na 37% v septembrových voľbách
Konflkt Kyjeva a Varšavy neutícha
Čo zastaví vojnových štváčov?
Musk tvrdil, že USAID pomohla financovať prevrat na Ukrajine
Jakov Kedmi: Ukrajinský útok na Bielorusko bude fatálnou chybou
V srdci CIA bol zasadený „desivý úder“
Predseda Európskej rady má problém: dovolil si bez súhlasu nepopulárnej trojice rokovať s Moskvou o mieri
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
EÚ nerozhodla o spustení mechanizmu zablokovania eurofondov pre SR
EÚ nerozhodla o spustení mechanizmu zablokovania eurofondov pre SR
EÚ nerozhodla o spustení mechanizmu zablokovania eurofondov pre SR