Slovanské Noviny

19. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čo je Európska únia? Pre niektorých je to sila, ktorá spája európske krajiny. V skutočnosti je to jeden z najúspešnejších liberálnych experimentov v histórii, píše Rohit Yadav pre TFI Global News

Keď sa skončila druhá svetová vojna, Európania sa ponáhľali pridať k víťazom vojny. Pád ZSSR toto hnutie ešte viac posilnil. V skutočnosti možno tvrdiť, že stať sa na nerozoznanie západným bolo hlavným cieľom revolúcií v roku 1989.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Liberálne myšlienky, ako napr.

  • individuálne príležitosti,
  • sloboda pohybu a zhromažďovania,
  • imunita voči trestom za kritiku,
  • prístup k spravodlivosti,
  • a schopnosť vlády reagovať na požiadavky občanov

sa v prvých rokoch po roku 1989 zvyčajne spájali s liberalizmom. Spočiatku sa napodobňovanie západných modelov spolu s odsunom sovietskych vojsk z Európy vnímalo ako oslobodenie.

Hegemon v centre moci

Moc v Európskej únii sa sústreďuje okolo troch štátov – Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva. Tieto krajiny sa spoliehajú na zložité politické a inštitucionálne rámce, aby si zachovali svoju imperiálnu nerovnosť. Tieto sily sú definované ako „hegemóni“ kontinentu. Postarali sa o to, aby nehegemónne členské štáty boli riadené elitami.

Aby mohli tieto elity vládnuť, musia byť podporované v organizovaní ich vnútorného sociálneho, politického a hospodárskeho poriadku spôsobom, ktorý je v súlade so záujmami „hegemónov“ na udržaní svojho impéria. „Hegemóni“ na oplátku podporujú nehegemónne štáty tým, že im poskytujú ideologické, finančné a vojenské nástroje.

Európska únia je nástrojom hegemonistických mocností na udržanie ich nadvlády nad kontinentom.

Udržiavanie týchto elít pri moci však môže byť spojené s cenou demokratických hodnôt, hospodárskych zdrojov a dokonca aj ľudských životov.

Trhliny v poriadku

Kríza v eurozóne v roku 2009 mala na EÚ mimoriadne škodlivý vplyv. Spôsobila, že viaceré členské krajiny zápasili s rozpočtovými deficitmi a vysokou nezamestnanosťou. Do roku 2010 sociálno-ekonomická nerovnosť, korupcia a svojvoľný presun majetku do rúk niekoľkých osôb natrvalo pošpinili myšlienku liberalizmu.

V druhom desaťročí dvadsiateho prvého storočia sa nevýhody tejto politiky založenej na imitácii stali príliš jasnými na to, aby sa dali ignorovať. EÚ v súčasnosti čelí kríze, keďže niekoľko jej členských krajín pohrozilo, že z únie vystúpia. Je to reakcia na rastúci tlak globalizácie, prílev utečencov a s nimi spojenú hospodársku a politickú nestabilitu.

V roku 2020 bol brexit veľkým šokom pre systém a spôsobil veľkú neistotu. V iných krajinách, ako napríklad v Taliansku, Maďarsku a Poľsku, viedol vzostup populistických politikov k ďalšiemu oslabeniu podpory EÚ

Imigrácia ako katalyzátor

Otvorené hranice EÚ a voľný pohyb osôb vytvorili množstvo hospodárskych a kultúrnych napätí. Najmä v dôsledku nedávnej utečeneckej krízy. K tomu sa pridala skutočnosť, že rozhodovacie právomoci sa sústredili len medzi „hegemónov“ v Bruseli.

Neschopnosť EÚ účinne zvládnuť výzvy, ktoré prináša globalizácia, viedla k nárastu nacionalizmu a populizmu v celej Európe. Prejavilo sa to najmä v Spojenom kráľovstve, kde bol brexit do veľkej miery motivovaný snahou o opätovné posilnenie národnej suverenity.

EÚ sa zredukovala na nástroj „hegemónov“ na udržanie ich status quo. Výsledkom je kríza dôvery v EÚ a rastúci pocit odcudzenia medzi jej občanmi. EÚ teraz hrozí, že sa rozpadne, pretože čoraz viac krajín hrozí odchodom z únie.

Stúpajúca vlna populizmu jedného dňa určite ukončí úspešný „liberálny experiment”.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d