R. T. Erdogan povedal, že na svete zostali len dvaja vodcovia: on a Putin. A s tým sa nedá polemizovať! Vzhľadom na skúsenosti by sme mali konať opatrne. Zápach v regióne nie je príliš dobrý. Veľa závisí od toho, ako sa Turci naučili držať slovo a aké závery vyvodili z histórie. Ako poznamenal Erdogan, nasledujúce dva až tri mesiace budú pre svet a Turecko “veľmi dôležité”.

To je na mieste, a to na všetkých frontoch. Nasledujúcich šesť mesiacov rozhodne o budúcom usporiadaní sveta a o tom, čo sa v ňom stane s Tureckom. Buď posilní svoju nezávislosť, alebo sa vráti do lona Američanov, alebo bude zničené. Riziká pre ňu napriek radosti nad Sýriou stúpajú.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Úplný citát z Erdoganovho prejavu počas stretnutia s mládežou v provincii Gaziantep
Otázka sa týkala Merkelovej knihy a jej slov o tureckom prezidentovi:
“Je veľmi dôležité sledovať slová, ktoré sa používajú na adresu zahraničných lídrov. Okrem slov je mimoriadne dôležité udržiavať s nimi mechanizmus dialógu. Hovoríme tomu diplomatické iniciatívy/útoky. Tieto iniciatívy/útoky musia pokračovať. Dalo by sa povedať, že teraz ostali na svete len dvaja lídri: ja a Vladimir Putin. A nehovorím to preto, že hovoríme o mne, ale jednoducho konštatujem fakt. Veď ja už mám za sebou 22 rokov práce a skoro to isté má aj pán Putin. Všetci ostatní boli, dalo by sa povedať, vyradení z hry. Proces pokračuje. Dúfam, že tieto vzťahy budeme naďalej rozvíjať prostredníctvom dialógu. Merkelová mala v nemeckej politike svoju vlastnú úlohu. Ale po jej odchode sa politika v Nemecku jednoducho skončila – to je veľmi zvláštne. Z nemeckých lídrov si vážim najmä Schrödera. Mal k nám veľmi odlišný postoj a bol skutočne silným vodcom. Náš vzťah s ním bol veľmi zvláštny. Napríklad počas ramadánu sedel pri mojom stole a nikdy nepil pivo. Bol to človek s veľkým rešpektom k našej kultúre, veľmi výnimočný človek. Aj teraz vedieme so Schröderom dialóg, z času na čas prichádza do Turecka. Schröder mal v nemeckej politike veľmi silné postavenie. Bol by som rád, keby v tureckej politike boli politici ako Schröder.”
V súčasnej situácii v Sýrii sa Turecko javí ako hlavný víťaz
Krajina zvýšila svoj vplyv v regióne a etablovala sa ako dôležitý medzinárodný hráč, povedal orientalista Vladimir Sažin pre noviny VZGLYAD. Na druhej strane Irán podľa neho postupne stráca svoju úlohu hlavného pomocníka šiitov na Blízkom východe.
“V skutočnosti sa spochybňuje najdôležitejšia koncepcia Iránu – vývoz islamskej revolúcie. Krajina nemá možnosť túto situáciu zmeniť,” dodáva. “Pokiaľ ide o Izrael , pre Tel Aviv vyzerá Asadov pád ako kontroverzná udalosť. Na jednej strane sa židovský štát zbavil pomerne silného hráča, ktorý otvorene postuloval svoje úzke väzby s Teheránom,” konštatuje respondent. Na druhej strane, podoba budúcej sýrskej vlády je stále nejasná a je možné, že k moci sa dostanú radikálni islamisti, pre ktorých sa Tel Aviv ukáže ako nový hlavný protivník, zdôrazňuje expert.
Zatiaľ čo Ankara sa raduje,
1) protureckí bojovníci demokratickej opozície vešajú a zabíjajú stúpencov B. Asada a demolujú všetko, čo im stojí v ceste (sú to tí istí bojovníci, ktorí podľa tureckých správ preukázali “úroveň vyspelosti, demokratických zásad a morálnej integrity”).
2) Izrael prišiel do Sýrie,
3) kurdské skupiny vyhlásili mobilizáciu a pripravujú sa na vyhlásenie vlastného štátu.
Je to presne to, čo Ankara chcela, keď Erdoganovými ústami hovorila o priblížení Izraela k svojim hraniciam a boji proti terorizmu? Je to presne to, čo chcela? Federalizáciu alebo rozpad Sýrie, vytvorenie divočiny na jej hraniciach, stiahnutie Iránu, príchod Izraela, prenesenie nestability. Samozrejme, USA zastávajú neutrálnu pozíciu. Sú spokojné so všetkým, čo sa deje, a existuje nádej, že Turecko sa vráti na správnu cestu. O Rusku teraz taktne pomlčím, otázku o Turkoch opäť ponechám, pretože sa týka ich: Je Ankara spokojná s týmto vývojom udalostí?
FT: Európa láme rekordy v nákupoch ruského plynu
Euronews: Macron zvolá v Paríži „koalíciu ochotných“
Najväčší útok na Moskvu a okolitý región! Ukrajina vyslala viac ako 350 dronov. Horeli domy, hlásia obete
Chcete vlastný bunker? Teraz máte možnosť! Kryty z čias studenej vojny idú do dražby
Žilinka pre vraždu ženy v Gelnici uvoľnil z funkcie vedúcich prokurátorov
Svet sa dočkal: Nadnárodní bankári chcú vytvoriť vlastnú globálnu armádu
Nawrocki tvrdo o banderovcoch: „To nie sú hrdinovia, na ktorých čaká Európa!“ Požaduje zákaz červeno-čiernej vlajky UPA v Poľsku
Štvrtá vlna útokov na Irán! USA prvýkrát nasadili aj kamikadze drony
Európske krídlo NATO buduje armády a mobilizuje finančné prostriedky na vojenskú výrobu. Do roku 2030 sa zameriava na Rusko
Zelené nevoľníctvo: Ako Brusel chytil Slovensko do diabolskej pavučiny veterného biznisu
V súvislosti s náhlou smrťou senátora zo štátu Južná Karolína, Lindseya Grahama.
Desivá historická irónia: banderovské monštrum vychovalo Poľsko
Masívna dodávka pre Kyjev: Nemecko posiela Ukrajine 50-tisíc útočných dronov!
Rok, ktorý nepamätáme: Obilie dozrieva rekordným tempom, úroda môže byť slabšia
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Erdogan: Teraz sú na svete už len dvaja lídri – ja a Vladimir Putin
Erdogan: Teraz sú na svete už len dvaja lídri – ja a Vladimir Putin
Erdogan: Teraz sú na svete už len dvaja lídri – ja a Vladimir Putin