„Toto je veľmi vážna výzva pre tvorcov politiky, aby s týmto niečo robili,“ hovorí hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth.

Slovenská ekonomika prestala dobiehať vyspelejšie krajiny Európskej únie. SR najvýraznejšie zaostáva za priemerom krajín eurobloku v produktivite a zdraví.
Existujú aj ďalšie riziká. Zhoršuje sa dlhodobá udržateľnosť verejných financií, energetická kríza a ruská agresia na Ukrajine.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Kristína Braxatorová.
Najvýkonnejšie firmy v našej ekonomike pôsobia vo výrobe. Na Slovensku vďaka lacnej pracovnej sile dokážu efektívne vyrábať produkty na export, no pridaná hodnota takéhoto modelu fungovania je nízka.
Vážna výzva pre politikov
„Ako keby tento model strácal dych. V posledných rokoch vidíme, že približovanie sa našej životnej úrovne k úrovni Európskej únie sa zastavilo. Toto je veľmi vážna výzva pre tvorcov politiky, aby s týmto niečo robili,“ hovorí hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth.
Vyspelé ekonomiky už nedobiehame ani v raste HDP, ani v kúpnej sile.
„Najmarkantnejšie problémy, kde vidíme zaostávanie je dlhodobo v produktivite práce a, samozrejme, potom aj vo výsledkoch v zdravotníctve, ktoré sa nám ešte počas pandémie zhoršili,“ vysvetľuje vedúci oddelenia štrukturálnych analýz Branislav Reľovský, kde za posledné dva roky nastali najväčšie zmeny.
To sa potom odzrkadľuje na našej pozícii v digitálnej konkurencieschopnosti. Inštitút pre rozvoj manažmentu hodnotí efektivitu vlády, podnikania či ekonomická výkonnosť krajín. Slovensko sa nachádza tesne nad 50. pozíciou zo 64 krajín.
Viceguvernér Národnej banky Ľudovít Ódor by Slovensko rád videl vyššie. „Možno pri dvadsiatke, alebo aspoň 25-ke,“ uvádza.
Pozitívnu zmenu by mohol priniesť plán obnovy. Ekonómovia sa však zhodujú, že dôležité bude, ako sa prevedie do praxe.
Zdroj: spravy.rtvs.sk
Rusko začalo inštalovať proti výsadkárom na svoje tankery ťažké guľomety
Šéf britskej pobočky spoločnosti Palantir a jeho fašistickí predkovia
Poľská rozviedka varuje pred ruskými „zelenými mužíčkami“ v Pobaltí
Hitlerova metóda. Podobnosť so Zelenským nie je náhodná
VIDEO: Europoslanec Erik Kaliňák o tom, ako šéfke Europarlamentu Roberte Metsolovej stačí pri konsenzuálnom sexe „hlasné áno“, no pri snahe „vy****ť“ so súkromím občanov si vystačí aj s mlčaním
VIDEO: Únia oklamala Ukrajincov. Laššáková predpovedá veľké problémy!
Volkswagen plánuje zatvoriť štyri fabriky v Nemecku. V ohrození je aj Bratislava!
Poliaci sú pripravení na vojnu s Ruskom
Veľké varovanie pre svet: Štyri hrozby môžu otriasť svetom
Ukrajinci znova zaútočili. Moskva mala problémy
Korporácia monštier. V nesprávnych rukách sa umelá inteligencia stala stelesnením zla
Nemci, Fíni, Poliaci – všetci vyrábajú drony pre Ukrajinu
Bude v Kyjeve nový Majdan?
Vojna sa znova rozhára, UAS útočia.. „Duch“ rokovaní zomiera?
SNS nepodporí štátny rozpočet, ak koalícia nepodporí minimálny dôchodok pre 90-ročných seniorov
VIDEO: Denisa Saková- EÚ nemôže rozhodovať o našej energetickej budúcnosti
Politické zemetrasenie vo východnom Nemecku: AfD siaha na 37% v septembrových voľbách
Konflkt Kyjeva a Varšavy neutícha
Čo zastaví vojnových štváčov?
Musk tvrdil, že USAID pomohla financovať prevrat na Ukrajine
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Ekonomika na Slovensku prestala dobiehať vyspelé krajiny EÚ v raste HDP aj v kúpnej sile
Ekonomika na Slovensku prestala dobiehať vyspelé krajiny EÚ v raste HDP aj v kúpnej sile
Ekonomika na Slovensku prestala dobiehať vyspelé krajiny EÚ v raste HDP aj v kúpnej sile