Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Prezident policajného zboru Štefan Hamran, ktorý sa mimochodom narodil a žije v Komárne, informoval splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny Lázslóa Bukovszkého, že sa začne s označovaním okresných policajných riaditeľstiev a obvodných oddelení Policajného zboru v menšinových jazykoch.

„S označovaním policajných riaditeľstiev a policajných staníc v menšinových jazykoch sa čoskoro začne na národnej úrovni,“ píše na svojom Facebooku László Bukovszky, vládny splnomocnenec pre národnostné menšiny.

Ako s nadšením informuje portál Parameter.sk – píšuci v maďarčine – politik uviedol, že o tom už dostal oznámenie od šéfa OR PZ.

“Nedávno som listom požiadal prezidenta Istvána Hamrana a úradujúceho ministra vnútra Lajosa Ódora, aby dodržiavali zákon o jazyku menšín,” napísal Bukovszky v maďarčine.

Nápad ani požiadavka podľa neho vraj „nie je od diabla“. Odvoláva sa na rozhodnutie Ministerstvo vnútra z roku 1952, ktorým sa nariadilo dvojjazyčné (slovensko-maďarské) označenie budov kompetentných orgánov vnútorných vecí v 21. okresov krajiny. Pripomeňm esi, že išlo o 50. roky najtvrdšej totality, kedy československí a najmä pražskí súdruhovia vykonávali internacionálne priateľstvo s maďarskými súdruhmi aj ako nástroj na ovládanie Slovákov.

“Táto prax zostala na viacerých miestach v platnosti až do systémovej zmeny. Zákazníckym centrám vytvoreným BM sa síce nedávno podarilo zabezpečiť dvojjazyčné značenie obvodných policajných staníc, no od akýchkoľvek ďalších krokov už upustili“, píše so sklamaním portál.

Porušenie zákona o štátnom jazyku politickou reklamou

Na stránke citovaného portálu má politickú reklamu do volieb aj „Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, DS“. Ak Bukovszky apeluje na aplikovanie zákona o používaní jazykov menšín, tak potom toto je zas prípad, kedy politická strana, kandidujúca do parlamentu – zákonodarného zboru, porušila zákon o štátnom jazyku.

Podľa paragrafu 8, ods. (6) zákona o štátnom jazyku SR č. 270/1995 Z.z. „všetky nápisy, reklamy a oznamy určené na informovanie verejnosti, najmä v predajniach, na športoviskách, v reštauračných zariadeniach, na uliciach, pri cestách a nad nimi, na letiskách, autobusových staniciach a železničných staniciach, vo vozidlách verejnej dopravy sa uvádzajú v štátnom jazyku. Ak obsahujú text v iných jazykoch, inojazyčné texty nasledujú až po texte v štátnom jazyku a musia byť obsahovo totožné s textom v štátnom jazyku. Inojazyčný text sa uvádza rovnakým alebo menším písmom ako text v štátnom jazyku…“

Riadená deslovakizácia juhu

Deslovakizácia slovenského južného územia tak úspešne napreduje aj bez okupácie, o ktorej sa tento týždeň rozpísal vplyvný maďarská denník Magyar nemzet. Podľa článku

Maďarskí vojaci na základe historického práva a spravodlivosti nemohli byť z maďarského pohľadu okupantmi na Maďarmi obývaných a v Trianone odtrhnutých územiach Felvidéku

„Keby však mali maďarskí pohlavári internacionalis­tickej červenej diktatúry len štipku národného cítenia a trochu odvahy, mohli sa pokúsiť premeniť nútenú účasť v prospech maďarskej veci. Možno aj v roku 1968 by bola dosiahnuteľná spravodlivá, etnicky podmienená úprava hraníc a čisto maďarské oblasti by sa mohli vrátiť domov“, píše v čisto iredentisticko-revizinistickom štýle autor článku.

Ako sa ukazuje, Budapešť ani nemusí znovu okupovať južné Slovensko vojensky, lebo pomaďarčovanie vykonávajú úradníci na Slovensku. A politici na to nič. Ešte aj tí národne sa tváriaci, obdivujú „silného Orbána“.

Rafael Rafaj

O autorovi: Rafael Rafaj (Mgr.) je novinár, vyštudoval Katedru žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Autor, publicista, analytik, mediálny a komunikačný poradca, lektor. Ako poslanec pôsobil šesť rokov vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá. Vyhodnotili ho ako najaktívnejšieho poslanca vládnej koalície (2006-10). V parlamente, aj Inštitúte národnej politiky Ľ. Štúra, ktorý založil, sa aktívne venoval národným témam, menšinovej problematike, postaveniu štátneho jazyka a pôsobeniu ideológií. Inicioval prijatie viacerých uznesení NR SR: O nemennosti Benešových dekrétov, O negatívnych dopadoch inštitucionalizácie Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny pri maďarskom parlamente, Vyhlásenie NR SR k prijatiu Základného zákona Maďarska (ústavy).

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: