Slovanské Noviny

4. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

DOKUMENT: Neuveriteľná arogancia moci – Advokáta Paru obvinil zo založenia zločineckej skupiny trestne stíhaný vyšetrovateľ Sabota, ktorý spolu s Čurillom a spol. sú vyšetrovaní za manipulovanie trestných konaní

Trestne stíhaný vyšetrovateľ mjr. Ing. Milana Sabota, ktorý bol na jeseň prepustený na slobodu zjavne pokračuje v páchaní trestnej činnosti, z ktorej bol obvinený. V článku si môžete prečítať celé jeho uznesenie voči advokátovi Mgr. Marekovi Parovi.

Bývalý trojnásobný ministerský predseda a šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico, bývalý dlhoročný minister vnútra a člen predsedníctva strany Smer-SD a zároveň advokát Robert Kaliňák, ale aj advokát Marek Para boli v stredu obvinení Národnou kriminálnou agentúrou.

O obvinení advokáta Mareka Paru sa zatiaľ veľa nevie. PLUS 7 DNÍ má k dispozícii aj jeho obvinenie. Čo nás zaujalo na prvý moment? Obvinenie vypracoval obvinený vyšetrovateľ Milan Sabota. Sabota patrí do štvorice vyšetrovateľov NAKA, ktorí čelia obvineniu, že vymýšľali v kancelárii obvinenia a manipulovali spisy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Para verzus Špirko

Z čoho presne obvinil vyšetrovateľ Milan Sabota advokáta Mareka Paru? Mal vedome napomáhať členom zločineckej skupiny zloženej z podnikateľa Norberta Bödöra, policajného exprezidenta Tibora Gašpara, bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a exšéfa NAKA Petra Hraška. Táto zločinecká skupina, ktorú tvorili najvyšší bezpečnostní funkcionári štátu, mala páchať korupciu, keď jej členovia zneužívali svoje právomoci. 



Advokát Para mal podľa obvinenia konkrétne “úmyselne navodiť situáciu, ktorá by umožňovala trestné stíhanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky JUDr. Vasiľa Špirka, s cieľom znemožniť výkon dozorovej činnosti prokurátora minimálne v trestnej veci týkajúcej sa dodávok informačných technológii pre rezort Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a taktiež v trestnej veci týkajúcej sa obchodnej spoločnosti BA HAUS”. 



Para mal podľa vyšetrovateľa využiť stíhaného podnikateľa Ľuboša Vargu, ktorý mal účelovo ponúknuť Špirkovi dohodu o vine a treste výmenou za informácie o možnom zneužívaní európskych finančných prostriedkov na Ministerstve vnútra, malo ísť o projekt na dodávku sieťových technológií. Plus mal Varga poskytnúť informácie o možných províziách a legalizácii finančných prostriedkov v prospech doteraz neznámych ľudí z politického prostredia. Lenže…



Podnikateľ a jeho obhajca – obvinený Marek Para namiesto súčinnosti – podali 28. 06. 2016 na prokurátora JUDr. Vasil’a Špirka trestné oznámenie.Vraj bez Vargovho súhlasu a doslovného vyjadrenia skoncipoval text, ktorý mal kompromitovať vyššie uvedené osoby z politického prostredia. Proti Špirkovi sa rozbehlo trestné konanie a odňali mu dozor v kauzách BA Haus a Tempest.

Tu treba poznamenať, že Špirko sa nikdy nevyjadril k okolnostiam vzniku Vargovho podpisu. 



Parovho advokáta Michala Mandzáka sme odchytili pred policajnou budovou, kde bol kvôli klientovi a vyzeral dosť nahnevane. “Kľudne ma odcitujte, že oddnes máme na Slovensku okrem inštitútu utajeného svedka aj inštitút utajeného prokurátora,” vyhlásil Mandzák s tým, že obhajobe odmietajú uviesť meno dozorujúceho prokurátora. 

Obvinenie Paru jeho advokát nechápe. „Ja nemusím chápať všetko, ale obvinenie chápem ako zjavne absurdné,“ vyhlásil Michal Mandzák.



Nahrávky z chaty?

Obvinenie Paru má 38 strán a sú v ňom citované okrem iného aj komunikácie z Kočnerovej Threemy či komunikácia z poľovníckej chaty. Lenže pre nahrávky z poľovníckej chaty je už trestne stíhaný vyšetrovateľ Martin Juhás, lebo odpočúvanie malo byť nezákonné. Námestník krajskej prokuratúry v Nitre Jozef Pátrovič ho 12. apríla 2022 obvinil zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. 

Podľa generálneho prokurátora Žilinku nemôžu byť tieto záznamy použité ako dôkaz v žiadnom trestnom konaní. A tu sú. 



Čo na to Parov advokát Mandzák? “Nehnevajte sa, ale ja to vidím tak, že sa naplnil výrok právneho teoretika: Najefektívnejší spôsob vedenia obhajoby je zamestnať obhajcu vlastnou obhajobou.“

Uznesenie proti Parovi vypracované trestne stíhaným vyšetrovateľom Sabotom

Celé uznesenie trestne stíhaného vyšetrovateľa NAKA mjr. Ing. Milana Sabotu voči advokátovi Mgr. Marekovi Parovi, ktoré obrdžala aj redakcia portálu InfoVojna si môžete prečítať TU.

Zatknutie organizovanej skupiny vyšetrovateľov NAKA

Vyšetrovateľ ÚIS v polovici septembra 2021 vydal uznesenie o začatí trestného stíhania a vzniesol obvinenia voči dvom príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Pokyn na vznesenie obvinenia vydal prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Obvinenie sa týka ovplyvňovania výpovedí svedkov.

Inšpekcia ministerstva vnútra obvinila ďalších dvoch zadržaných vyšetrovateľov NAKA Milana Sabotu a Štefana Mašinu zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Ako Čurilla a spol. manipulovali vyšetrovania

Vo vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom NAKA sa okrem iného píše aj to, ako prišiel agent do kancelárie vyšetrovateľa Ďurku, ktorý sledoval tlačovú konferenciu predsedu Smeru Roberta Fica ku kauze advokáta Martina Ribára. To bol v minulosti práve Ďurkov prípad.

Ústavný súd sa vtedy zaoberal sťažnosťou advokáta Martina Ribára, ktorá sa dotýkala jeho neodôvodnenej väzby trvajúcej 20 mesiacov. Následne rozhodol, že celá doterajšia väzba bola protizákonná a v náleze publikovanom 14. mája 2021 nariadil Najvyššiemu súdu SR okamžite prepustiť z väzby na slobodu advokáta Martina Ribára, ktorému bolo porušené právo na osobnú slobodu a bezpečnosť.

„Závažné to nie je len kvôli obsahu tohto rozhodnutia, ktoré diskvalifikuje Špecializovaný trestný súd a špeciálnu prokuratúru, ale nám dáva obraz, ako dnes funguje polícia, prokuratúra a súdy pri rozhodovaní o väzbe. Toto rozhodnutie poukazuje, čo za ohavnosti sa páchajú na ľuďoch za posledný rok,“ uviedol vtedy Robert Fico na tlačovke.

„P. Ďurka povedal, že tieto vyjadrenia nezostanú nepotrestané, a že on o chvíľu uvidí, to povedal tak cez zuby smerom k R. Ficovi potichu. Následne agent povedal P. Ďurkovi, že je kok.t, pričom P. Ďurka reagoval s tým, že to by sa na neho aj J. Čurilla hneval, keby to zostalo nepotrestané,“ konštatuje uznesenie o obvinení Čurillu a Ďurka.

Vyšetrovatelia NAKA chceli v júli 2021 začať vyšetrovať podozrenia korupcie na policajnej inšpekcii. Uznesenie o začatí trestného stíhania však na základe paragrafu 363 stopol námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. Naopak, policajná inšpekcia zadržala štvoricu členov NAKA na základe toho, že ich chceli obviniť.

Ako dôkazy použila inšpekcia odposluchy, ktoré nainštalovala priamo do kancelárii vyšetrovateľov v budove NAKA. „Skutkový základ uznesenia o vznesení obvinenia bol získaný z doslovných prepisov zvukových záznamov vyhotovených na základe súhlasu Okresného súdu Bratislava III.,”stojí v uznesení.

Z prepisov odposluchov vyplýva, že pri začatí písania obvinenia Čurilla ani Ďurka nevedeli presne z čoho chcú policajtov z inšpekcie obviniť. „Ján Čurilla upozornil príslušníka Policajného zboru Pavla Ďurku, že aby v uvedenom uznesení bolo zrejmé, že príslušníci Úradu inšpekčnej služby to robia na základe toho, že majú zo SIS prisľúbenú finančnú alebo nejakú nenáležitú výhodu vo forme nejakej funkcie na SIS alebo niečo podobné,” píše sa v uznesení.

„V ďalšej časti sa Pavol Ďurka, Ján Čurilla a Milan Sabota bavili o tom, že do uznesenia o začatí trestného stíhania nedajú sabotáž, lebo ju tam nevtesnajú a na korupciu tam musia mať nejaké záznamy, alebo niečo, z čoho to bude vyplývať. Lebo to tam nemôžu dať len preto, že oni vedia, že príslušníci Policajného zboru zaradení na Úrade inšpekčnej služby to nerobili len tak,” uvádza sa ďalej v zápisnici. 

Čurilla mal podľa prepisov odposluchov navrhnúť, aby tam Milan Sabota dokomponoval krivé obvinenie.

„Pavol Ďurka príde s nápadom, že by tam dali vydieranie pričom Ján Čurilla mu to vyhovorí, že oni ešte nevydierajú. V ďalšej časti pri písaní uznesenia o začatí trestného stíhania sa Ján Čurilla pýta, či je tam korupcia len aby bola príslušná “špeciálna” (prokuratúra pozn. red.),” píše sa ďalej v obvinení.

Advokát JUDr. Ribár ako obeť manipulovania vyšetrovania skupinou okolo Čurillu a spol.: Kriminalizácia advokátov zastupujúcich klientov v trestných konaniach je neprípustná bez ohľadu na to, akú osobu zastupujú

Advokát a predseda Občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát JUDr. Martin Ribár vo svojom príspevku komentoval zadržanie a obvinenie advokáta Mgr. Mareka Paru: 

„Kriminalizácia advokátov zastupujúcich klientov v trestných konaniach je neprípustná bez ohľadu na to, akú osobu zastupujú

JUDr. Martin Ribár: „Spájanie výkonu obhajoby advokáta s trestnou činnosťou klienta je absolútne neprípustný zásah do Ústavou SR garantovaného práva na obhajobu. Obviňovanie a kriminalizácia advokátov v súvislosti s výkonom obhajoby v trestných konaniach je spôsobilé spochybniť právo na spravodlivý proces a podkopať princípy právneho štátu v možnosti poskytovania právnej pomoci advokátmi občanom SR.“

Z Nálezu Ústavného súdu SR III. ÚS 33/2021 zo dňa 13.5.2021 o porušení základných práv a slobôd advokáta JUDr. Martina Ribára:

Advokát zabezpečuje základné právo na právnu pomoc vrátane obhajoby v trestnom konaní v prospech svojich klientov. Podobne ako ESĽP aj ústavný súd je toho názoru, že väzobné stíhanie osôb, ktoré pôsobia v oblasti práva (sudcovia, prokurátori, advokáti), musí byť podrobené najprísnejšiemu posúdeniu (napr. rozsudok ESĽP zo 16. 4. 2019 vo veci Alparslan Altay c. Turecko, sťažnosť č. 12778/17 vo vzťahu k sudcom).

V prípade advokátov je v hre totiž nielen výkon slobodnej profesie advokáta, ale každé trestné stíhanie advokáta súvisiace s výkonom jeho profesie v sebe obsahuje aj mraziaci účinok pre ostatných advokátov poskytovať túto pomoc v prospech klienta, a tým oslabuje dôveru v právny štát.

Advokáti hrajú kľúčovú úlohu v rámci súdnej moci, pretože vystupujú ako sprostredkovatelia medzi spoločnosťou (klientami, ktorých zastupujú) a súdom. Ich úlohou je zaisťovať dôveru medzi spoločnosťou a súdmi, čím je táto úloha nenahraditeľná v demokracii a v právnom štáte (por. rozsudok ESĽP vo veci Francois c. Francúzsko, sťažnosť č. 26690/11, bod 51 a tam cit. case-law).

Preto je pri trestnom stíhaní advokátov, resp. ich väzobnom stíhaní, nutné postupovať s najvyššou mierou opatrnosti.“

Ústavný súd nariadol prepustiť Ribára z väzby

JUDr. Martin Ribár bol obvinený vyšetrovateľom NAKA, ktorého spolu s Čurillom a spol. na jeseň roku 2019 zatkla policajná inšpekcia, obvinili ho zo skutku a hrozilo mu 20 až 25 rokov, až doživotie. Vo väzbe strávil nezákonne takmer 20 mesiacov a musel ho prepustiť až Ústavný súd. Podľa Ústavného súdu (ÚS) SR však došlo k porušeniu jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť. Okrem toho, že ÚS nariadil jeho prepustenie, Ribárovi mal Najvyšší súd SR zaplatiť aj trovy konania vo výške 687,70 eura.

Zdroj: plus7dni.pluska.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d