Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Do zoznamu tzv. zelených zdrojov patrí slnečná energia, geotermálna energia, vodík, veterná energia, vodná energia a bioenergia. Jadrová energia v ňom však absentuje.

Skupina desiatich krajín Európskej únie (EÚ) na čele s Francúzskom požiadala Európsku komisiu (EK), aby uznala jadrovú energiu za nízkouhlíkový zdroj energie, ktorý by mal byť súčasťou desaťročia trvajúceho procesu k postupnej klimatickej neutralite. Informoval o tom portál euronews.com.

List iniciovaný Francúzskom, ktorý zaslali komisii, podpísalo i ďalších deväť štátov, v ktorých má jadrová energia tradičné zastúpenie – Bulharsko, Česko, Fínsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V liste tvrdia, že jadrová energia predstavuje „kľúčový cenovo dostupný, stabilný a nezávislý zdroj energie“, ktorý by mohol ochrániť spotrebiteľov v EÚ pred „nestálosťou cien“.

Jadrové elektrárne generujú viac ako 26 % elektrickej energie vyrobenej v Európskej únii. „Rast cien energií taktiež ukázal, aké dôležité je čo najrýchlejšie znížiť našu energetickú závislosť od tretích krajín,“ uvádza sa v liste.

Viac ako 90 % zemného plynu EÚ pochádza od zahraničných dodávateľov, predovšetkým od Ruska. Táto veľká závislosť je podľa mnohých hlavným faktorom nárastu cien energií. „Mali by sme dbať na to, aby sme nezvyšovali svoju závislosť od dovozu energií z krajín mimo Európy,“ dodáva desiatka štátov.

Do zoznamu tzv. zelených zdrojov patrí slnečná energia, geotermálna energia, vodík, veterná energia, vodná energia a bioenergia. Jadrová energia v ňom však absentuje.

Signatári preto vyzývajú Európsku komisiu, aby zahrnula jadrovú energiu medzi tzv. zelené zdroje energie, čo by podľa nich pomohlo vládam a investorom identifikovať, ktoré projekty rešpektujú parížsku klimatickú dohodu a ktoré sú v rozpore s jej cieľmi.

Napriek naliehavosti boja proti zmene klímy členské štáty stále nedokážu dosiahnuť konsenzus v tom, či jadrová energia predstavuje „zelený“ alebo „nezelený“ zdroj energie.

Proti jadrovej energii vystupuje predovšetkým Nemecko spoločne s Rakúskom, Dánskom, Luxemburskom a Španielskom.

Správa európskych expertov zverejnená začiatkom tohto roka naznačuje, že Brusel by sa nakoniec mohol prikloniť k jadrovej energii.

Uvedený dokument uvádza, že emisie skleníkových plynov z jadrových elektrární sú „porovnateľné“ s množstvom, aké uvoľňuje vodná a veterná energia. Na tomto sa zhodli i Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) a americké ministerstvo energetiky.

Kritici však tvrdia, že výsledný rádioaktívny odpad je škodlivý pre ľudské zdravie a životné prostredie. Odporcov znepokojujú i možné katastrofické jadrové havárie, aké sa v minulosti stali v Černobyle a Fukušime.

Komisia tvrdí, že rozhodnutie o jadrovej energii by mohlo byť známe do konca tohto roka, no vzhľadom na pomerne veľké nezhody medzi jej zástancami a odporcami by sa tak mohlo udiať až na budúci rok.

Zdroj: konzervativnyweb.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d