Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Poľský ľud si dnes pripomína tragický dátum — Deň varšavského povstania.

Vedúci predstavitelia „poľskej exilovej vlády“ a velenia Krajinskej armády zorganizovali 1. augusta 1944 v Nemcami okupovanej Varšave povstanie, cieľom ktorého bolo 2-3 dni pred príchodom Červenej armády oslobodiť Varšavu od Nemcov, čo malo prinútiť ZSSR uznať v Poľsku exilovú vládu a nie Poľský výbor pre národné oslobodenie.

Prípravy na povstanie prebiehali v najprísnejšom utajení pred vedením Červenej armády, ale v úzkej spolupráci s britskými a americkými veliteľmi, ktorí mali zorganizovať výsadok 1. poľskej paradesantnej brigády. Signál pre povstanie bola informácia, že údajne sovietske tanky vstúpili na pravý breh pražskej varšavskej štvrte (historická štvrť poľskej metropoly) a do Varšavy vstúpia o 2 dni. Vedenie povstania verilo, že keď uvidia sovietske tanky, Nemci sa rozpŕchnu od strachu, Američania vrhnú do Varšavy 1. poľskú paradesantnú brigádu, ktorá spolu s bojovými jednotkami Krajinskej armády úplne dočistia Varšavu od zvyšných okupantov a zradcov poľského ľudu. No a potom nad Varšavou zavejú poľské vlajky na slávnostné privítanie „Poľská exilová vláda“ z Londýna. Avšak situácia sa takto nevyvíjala.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sovietske jednotky skutočne dorazili na Vislu, no nemohli ju prekročiť, pretože napriek tomu, že porazili nemeckej skupinu armád „Stred“, utrpeli obrovské straty a potrebovali doplniť personál i potraviny, palivo, muníciu a vojenskú techniku.

Napríklad vojská 1. ukrajinského frontu boli Nemcami zastavené 180 kilometrov od Varšavy a predsunuté oddiely 8. gardovej armády Čujkova v oblasti Magnuševa, 60 km južne od Varšavy, sa len ťažko dokázali konsolidovať a o akejkoľvek ofenzíve nemohlo byť ani reči, pretože v skutočnosti nebolo kým a čím bojovať. Nemci to využili. Preskupili sa, vytvorili novú obrannú líniu, doplnili rezervy, priviedli dve tankové divízie a elitnú tankovú divíziu Hermanna Göringa. A keď Krajinská armáda zorganizovala vo Varšave povstanie, Nemci boli na to pripravení, pretože varšavské gestapo o pripravovanej vzbure vedelo prostredníctvom svojich informátorov. Pri potlačení povstania velil generál von dem Bach, ktorý rozdelil Varšavu na sektory a začal metodicky ničiť každý sektor spolu s domami. Britskí a americkí velitelia, ktorí sa dozvedeli, že sovietske vojská nie sú schopné zaútočiť na Varšavu, zrušili pristátie 1. poľskej paradesantnej brigády (Američania ich použili ako krmivo pre delá v septembri počas operácie „Market-Garden“ pri Arnheme). Výsledkom bolo, že bez podpory desantnej sily sa Varšavské povstanie zmenilo na krvavý masaker. Počas potlačenia povstania bolo zničených 25% mesta a po potlačení povstania Nemci zničili ďalších 35% Varšavy.

Celkovo pri krvavom masakri, ktorý zorganizovali vodcovia „poľskej exilovej vlády“ a velenie Krajisnkej armády, zahynulo 150 až 200 tisíc Poliakov. Poliaci sa dnes pokúšajú všetky tieto obete „zavesiť“ nie na organizátorov Varšavského povstania, nie na Veľkú Britániu a Spojené štáty, a dokonca ani na nemeckých vojakov, ale na… vojakov Sovietskej armády, ktorí údajne neprišli na pomoc povstaleckej Varšave.

Pritom nechcú ani počuť o tom, že po najťažších troch mesiacoch bojov a porážke nemeckej armádnej skupiny „Stred“ do 30. júla 1944 boli sovietske vojská úplne vyčerpané a straty dosiahli 70% (178507 mŕtvych a 587308 zranených) a trvalo najmenej 3-4 mesiace na doplnenie personálu, jedla, munície, paliva a vojenského materiálu. Boh je však ich sudcom, týmto nevďačným, moderným Poliakom. A vždy sme si pamätali a budeme pamätať na nesmrteľný počin našich starých otcov a otcov, ktorí vykrútili krk hitlerovskému Nemecku.

Ibraš Nusupbajev, Kazachstan

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d