Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Že žijeme v zlých, prašivých časoch. Cez politické a osobné zápasy nám príbeh odhalí, v akom svete to vlastne žijeme. Posolstvo príbehu nastavuje zrkadlo celej spoločnosti.

Jozef Banáš predstavill svoj nový román Karneval krýs aj týmito slovami: „V slušnej spoločnosti idú do politiky slušní ľudia. V neslušnej spoločnosti idú do politiky krysy, nažrať sa… Alebo aj tí slušní sa zmenia na krysy v dôsledku hodnôt, ktoré v politike vládnu. Ktoré sme, žiaľ, aj my spoluvytvárali.“ Portál plus7dni.pluska.sk prináša o diele viac informácií.

Najnovší román od Jozefa Banáša už klasicky prináša príbeh, ktorý sa týka nás všetkých, celej spoločnosti. Je voľným pokračovaním bestselleru Sezóna potkanov z roku 2011, z ktorého sa predalo takmer 32 tisíc výtlačkov. A ako uvádza autor: „Je to príbeh z prašivých čias, ktoré sme si do veľkej miery vytvorili my sami.  To, či budú aj naďalej prašivé je v našich rukách. Všetko je o hodnotách. Pokiaľ bude väčšina uctievať etické a humánne hodnoty, budú jej postoje musieť rešpektovať aj politici,“ dodáva.  

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Moc odhalí skutočný charakter

Cez príbeh hlavného hrdinu Gregora Kramára spolu s ním zistíme, že politika zmení aj slušných ľudí na prasatá, že skutočný charakter človeka sa odhalí, akonáhle sa dostane k moci. Gregor sa na vlastnej koži presvedčí, demokratické vošby sú v skutočnosti ideálnym systémom pre zlodejov, ktorí sa pri válove po voľbách iba striedajú, pritom všetkým ide len o to, aby rozkradli peniaze svojich voličov. Gregor sa rozhodne tento systém deratizovať. Nakoľko však môže byť jediný odvážny úspešný medzi tisícimi zbabelých? Existuje cesta, ako to celé zmeniť?

Generačná výpoveď autora

„Nikdy by mi nenapadlo, že 33 rokov po páde starého režimu budeme riešiť otázky chudoby, neustále sa zvyšujúcich cien, inflácie, pretvárky, pokrytectva a masovej manipulácie ľudí. Nikdy by mi nenapadlo, že si 33 rokov po páde komunizmu moc v krajine prisvojí jeden jediný človek,“ dodáva Banáš. Zároveň je román do istej miery generačnou výpoveďou autora. Od čias Alexandra Dubčeka, cez pád socializmu, vládu Vladimíra Mečiara, až po súčasnú politickú situáciu. Mená v príbehu sú zakódované, ale jenoducho pochopiteľné a identifikovateľné aj v bubline súčasných politických aktérov – Frko je Fico a Ivan Kraľovič je Igor Matovič.

Alter ego Ivan Kraľovič

„Ivan Kraľovič. Tento ambiciózny muž sa od svojho vstupu do politiky profiloval ako nekompromisný kritik najmä tých politikov, ktorí v súčasnosti vládli. Kramárov spor s vlastným vedením a jeho protiústavné vyhodenie z parlamentu bolo preňho vítanou zámienkou na pritvrdenie rétoriky, ale najmä na teatrálne vystúpenia, ktorými čoraz viac získaval pozornosť aj sympatie voličov. Mediálny podnikateľ s bernolákovskou slovenčinou a očividne narušenou psychikou presne vedel, že ľudí nepresvedčia slová, ale činy. Ako znalcovi politického marketingu mu bolo jasné, že musí byť stále na obrazovkách, podhadzovať novinárom senzačné témy, vedel, že zapĺňať každý deň noviny nie je ľahká úloha. Novinári excentrických politikov potrebujú ako soľ. Vďaka takým, ako bol on, sa noviny hmýrili senzačnými titulkami, zvyšovala sa predajnosť, tá zas lákala zadávateľov reklám a z vyšších príjmov sa ušlo aj novinárom.“ Uvádza definíciu jednej z postáv Milan Buno, knižný publicista.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d