Slovanské Noviny

20. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bratislava 18. novembra (TASR) – Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje, jej rozsah sa však v porovnaní s minulosťou zmiernil.

Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje

„Z dlhodobej perspektívy môžeme pri hodnotení stavu a kvality poľnohospodárskej pôdy v SR v poslednom období hovoriť o zmierňovaní negatívnych trendov. To znamená, že u nás procesy degradácie poľnohospodárskej pôdy stále prebiehajú, ich rozsah sa však v niektorých prípadoch v porovnaní s minulosťou znížil,“ spresnil agrorezort.

V prípade vodnej erózie, ktorá je najrozšírenejším procesom degradácie pôdy v SR, dochádza podľa MPRV k poklesu výmery. Predovšetkým extrémne erózne ohrozených pôd v dôsledku ich zatrávnenia.

Zásobenosť pôdy živinami klesla

„Často sa napríklad stretávame s alarmujúcimi informáciami o tom, ako u nás v posledných rokoch stúpa spotreba priemyselných hnojív. Tá sa zvýšila od roku 2010 z asi 60 kilogramov čistých živín na hektár (ha) za rok na dnešných asi 100 kilogramov. Túto informáciu je však potrebné vnímať v kontexte skutočnosti, že v roku 1990 bola u nás spotreba priemyselných hnojív až 240 kilogramov čistých živín na ha. Tento stav sa prejavuje v zásobenosti našich pôd živinami. Tá je obzvlášť v prípade fosforu nedostatočná a v posledných desaťročiach poklesla o 20 až 30 %,“ poznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva.

Často diskutovanou je podľa MPRV aj problematika poklesu obsahu pôdnej organickej hmoty, znižovanie obsahu a kvality pôdneho humusu. „Napriek drastickému poklesu používania organických hnojív z dôvodu ich nedostupnosti (nedostatok maštaľného hnoja spôsobený poklesom živočíšnej výroby) výsledky nášho monitoringu pôd od roku 1993 ukazujú len mierny pokles obsahu organickej hmoty v pôdach niektorých pôdnych typov. V niektorých pôdnych typoch obsah organickej hmoty po počiatočnom poklese dokonca mierne stúpol. Obsah pôdnej organickej hmoty je relatívne stálym parametrom, mení sa len veľmi pomaly,“ dodal agrorezort.

Problém je aj erózia

Erózia pôd je podľa Jozefa Kobzu z Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy aktuálnym procesom, ktorý neustále prebieha. „Jeho intenzita závisí od sklonu pozemkov, zrážok, osevných postupov, agrotechniky, ako aj vlastností konkrétnej pôdy a podobne. Potenciálna vodná erózia predstavuje 52,5 % výmery poľnohospodárskych pôd Slovenska, aktuálna vodná erózia sa prejavuje na 12,8 % výmery poľnohospodárskych pôd SR. Veterná erózia sa prejavuje na 5,9 % výmery pôd Slovenska, prevažne v západnej časti Slovenska, najmä v oblasti Záhoria,“ vysvetlil Kobza.

„Doteraz sa nepotvrdili výraznejšie zmeny v kontaminácii (znečistení) pôd. Pôdy, ktoré boli už v minulosti kontaminované, takýmito zostávajú aj v súčasnosti. Na rozdiel napríklad od ovzdušia, kde sa parametre znečistenia za posledných 30 rokov už všeobecne zlepšili. Na Slovensku evidujeme menej ako 1 % znečistených pôd z celkovej výmery poľnohospodárskych pôd Slovenska,“ doplnil.

Zhutňovanie pôdy

Dodal, že proces zhutnenia (kompakcie) pôd je stále aktuálny. Najmä na orných pôdach (prejazd ťažkých mechanizmov). „Fyzikálny stav pôd je najviac ovplyvňovaný zrnitosťou pôdy, pričom je zhoršovaný v smere od zrnitostne ľahkých k ťažkým, ílovitým pôdam. V SR je primárne zhutnených asi 200.000 ha poľnohospodárskych pôd, potenciálne ďalších asi 500.000 ha pôd,“ uzavrel Kobza.

Vláda vo svojom programovom vyhlásení schválenom 13. novembra deklaruje, že k jej prioritám bude patriť podpora opatrení zvyšujúcich vodozádržné funkcie pôdy a eliminujúcich jej eróziu a degradáciu.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d