Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Bidenova obchodná politika Číny je smiešna. Článok v New York Times (NYT) 28. augusta 2023 kladie vážne otázniky na politiku prezidenta USA Bidena a predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej „odstaviť riziko“ (v skutočnosti oddeliť) svoje západné ekonomiky od Číny.

Áno, americký dovoz z Číny za posledný rok výrazne klesol, ale americký dovoz z krajín ako Vietnam a Mexiko zaplnil medzery, ktoré po sebe zanechala Čína, a dodal USA presne tie isté produkty, aké Čína zvykla dodávať do USA.

Ale ešte horšie pre Bidenovu politiku: tieto krajiny, ako Vietnam a Mexiko, samy dovážajú z Číny viac presne toho istého materiálu, ktorý teraz viac vyvážajú do USA. Inými slovami, čínsky export do USA neklesá ani zďaleka tak, ako ukazujú obchodné štatistiky.

Namiesto priameho exportu do USA Čína iba exportuje cez iné krajiny ako Vietnam a Mexiko, často prostredníctvom tamojších čínskych spoločností.

Nielenže Bidenovi chýba cieľ, ktorým je skutočné oddelenie americkej ekonomiky od Číny. Čo je horšie, náklady pre spotrebiteľov v USA sa zvyšujú prostredníctvom Bidenových protičínskych obchodných praktík. EÚ by si to mala tiež všímať. Žiadne strategické zlepšenie pre Západ „oddeľovania“, iba vyššie náklady pre západných spotrebiteľov.

Antiglobalizačná agenda Bidena a von der Leyenovej sa stále vykonáva najlepšie, ako sa len dá. Bude to však trvať dlhšie a bude to mať pre USA a EÚ podstatne vyššie náklady. Medzitým vidíme, že pracovné miesta na Západe, ktoré sa presunuli do Číny, sa nevracajú do USA alebo EÚ. Pracovné miesta súvisiace s exportom sa len presúvajú z Číny do iných krajín globálneho juhu.

Karsten Riise

O autorovi: Karsten Riise je Master of Science (Econ) z Copenhagen Business School a má vysokoškolské vzdelanie v odbore španielska kultúra a jazyky na Kodanskej univerzite. Je bývalým senior viceprezidentom a finančným riaditeľom (CFO) Mercedes-Benz v Dánsku a Švédsku. Je pravidelným prispievateľom do Global Research

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: